День молоді в Казерті – це справжнє свято творчості й натхнення, енергії і запалу, пізнання і самоствердження. Адже юність – це час пошуків, відкриттів, реалізації найсміливіших планів.
Саме молодь, сьогоднішні учні, студенти, молоді працівники, підприємці, науковці, визначають шляхи розвитку України – від Революції гідності, захисту Батьківщини до утвердження європейських цінностей і норм життя.
3 червня центр південноіталійського міста Казерта перетворився на українське молодіжне містечко. Починаючи від 2013 року коли парохом української громади Казерти став о.Ігор Данильчук, тут стало доброю традицією в першу неділю червня або на «Зелені свята» проводити день української молоді.
В цей день до Казерти з’їжджається українська молодь не тільки з південного регіону, а й з північної та центральної Італії.
ФУТБОЛ. Однією з основних і найбільш хвилюючих частин свята є, звичайно, фінал футбольного турніру між українськими командами в Італії та нагородження переможців. Цього року чемпіоном Італії між 20-ма українськими командами стала команда «Легіон» (м.Рим) з Центральної Італії (капітан Сергій Цибіков). Вони виграли Суперкубок 2018 року, що отримав символічну назву «Єдності українців в Італії».
Срібними призерами стала команда «Металіст» (м.Новара) з Північної Італії (капітан Віталій Галіба). Третє місце посіли минулорічні переможці та володарі однойменного кубку 2017 року – команда «Тризуб» (м.Казерта) з Південної Італії (капітан Тарас Михайлишин).
Кубок переможцям вручили почесні гості свята Єпископ УГКЦ Діонізій Ляхович, Апостольський візитатор для українських греко-католиків в Італії, та Кіборг Анатолій Свирид («Спартанець»).
АРХИЄРЕЙСЬКА СЛУЖБА БОЖА. Під час Архієрейської Служби Божої, владика Діонізій Ляхович разом із священиками Південного деканату Італії: о.Роман Кривий (м.Авеліно, декан Південної Італії), о.Олег Григорець (м.Фоджія), о.Іван Борин (м.Салерно), о.Михайло Волошин (м.Неаполь), о.Ігор Горішній (м.Аверса), о.Ігор Стус (м.Помпеї), о.Юліан Скасків (м.Нола) молилися за українську молодь, благословляли її на добро, справедливість, довге, спокійне життя в мирі та в любові. У своїй проповіді преосвященний єпископ Діонізій спеціально до Дня молоді в Казерті, цитуючи папу Франциска в документі на тему спорту «Якнайкраще себе проявити» («Dare il meglio di s?») настановляв молодь, використовуючи приклад командної гри у футбол. «В культурі, опанованій індивідуалізмом, де стають непотрібними молодь та похилі віком, спорт є тим привілейованим середовищем, навколо якого люди зустрічаються без огляду на расу, стать, релігію чи ідеологію;
… де можемо відчути радість змагання задля спільного досягнення мети, беручи участь в команді, де успіх чи поразка поділяються та долаються; … пошани, здорового суперництва та солідарності з іншими. Він завжди допомагає нам відкинути ідею здобування мети, зосередившись виключно на собі», тому спорт є «каталізатором досвіду спільноти». Коли ми дивимося футбол, бачимо, шо гравці подають паси, долаючи перешкоди, шо ставлять їм супротивники, аж поки не дійдуть до мети, поки не заб’ють гол. Один гравець не виграє матчу. Це гра команди, але кожний має додати свій внесок у команду своєю майстерністю. Тому і Церква – це команда, в якій кожний її член передає іншому «паси» – служить один одному і вчитись обігравати супротивника, який нам ставить перепони на шляху до нашої мети, до головного «голу» нашого життя. В Церкві також треба мати добрих гравців, таких як Мессі чи Неймар, Тотті чи Шевченко, щоб обіграти злого духа і досягнути остаточного життя у Пресвятій Трійці, у сопричасті з іншими, аж поки не дійдемо до гола, до остаточної зустрічі з Божими Особами, з Богородицею, зі всіма святими, з нашими рідними, які раніше від нас перейшли до вічного життя. У небі буде вже небесна гра, де вже більше не буде поразок, а вічна перемога».
КІБОРГИ. Почесними гостями свята стали воїни-кіборги, що прибули з України, Анатолій Свирид «Спартанець» та Володимир Костів «Патрон». Вони привезли з Києва з музею «Слави» найціннішу святиню – прапор України «90-го батальйону», який був з ними під час боїв у Донецькому аеропорту, який вони зуміли зберегти в полоні і який тепер є частинкою нашої гіркої, але славетної історії. На цьому прапорі підписи українських хлопців, що віддали життя за нас із вами, тих, хто загинув, але залишився непереможеним. Кіборги завітали й до української школи «Золотоуст», де їх тепло зустріли учні та вчителі.
Під час свята було проведено Благочинну лотерею для дітей-сиріт війни. 1.586 євро передали безпосередньо в руки голові ГО «Серця кіборгів». Зібрані кошти підуть на лікування та відпочинок дітей у Хорватії у вересні 2018 року.
ПАРАД ВИШИВАНОК. Неодмінний атрибут кожного українця – вишиванка. Вже вкотре італійська громада Казерти мала змогу любуватися красою наших юнаків та дівчат в національних строях, що з гордо піднесеною головою проходили вулицями міста. Парад вишиванок супроводжувався українськими піснями, які виконував парафіяльний хор.
КОНЦЕРТ. А яке ж свято без пісні? Адже пісня є невід’ємною складовою життя кожного українця. Організатором концерту була пані Ольга Тарасюк із Салерно, яка своїм щирим серцем та словом завжди гуртує місцеві таланти – як молоді так і старших. Цього року у концерті на “Свято Молоді в Казерті” взяли участь рекордна кількість місцевих артистів, дуетів, тріо, квартетів, художніх ансамблів, танцювальних гуртів, гумористичних виконавців та колективів з різних куточків південного регіону. Із своєю змістовною промовою звернулися до молоді Генеральний консул України в Неаполі Віктор Сергійович Гамоцький, представник мера Казерти, кіборг А.Свирид, священники із тріо «Небокрай». Гарячими серцями та оплесками вітали всі на сцені єпископа Казерти Кир Джованні Д’Алізе, який дав своє благословення та свою резиденцію для даного заходу. Особливою церемонією для початку Суперфіналу став також його «перший удар» по м’ячу, який став символічним початком гри.
Без молоді не буде майбутнього! Без української молоді не буде українського майбутнього ані на Україні, ані в нашій діаспорі в Італії! Задля цієї мети організовуються дані свята, футбольні турніри, концерти, фестивалі вертепів, задля цієї мети віддано працює священик Казерти о.Ігор, вчителі Української школи «Золотоуст» і всі співорганізатори та меценати свята.
На головній сцені висів напис «Слава українській молоді!». Тій молоді, яка захищає Україну з автоматами в руках, тій молоді, яка захищає у свій спосіб Україну та українців від закордонної мавпячої асиміляції, байдужості та знецінення прабатьківських духовних та культурних вартостей.
Текст: Ірина Семенюк
Світлини: Мар’яна Білецька