В Йорданії знайдено найстаріший у світі хліб

Запечений 14 500 років тому він зберігся у формі коржа, про це розповіли археологи.

В Йорданії виявили найстаріший у світі хліб. Потворні залишки коржі, запечені близько 14 500 років тому, у кам’яному каміні на ділянці в північно-східній Йорданії, дали дослідникам чудовий результат. Виявилося, що мисливці-збирачі у Східному Середземномор’ї досягли культурної важливості хлібопечення набагато раніше, ніж було раніше відомо. За 4000 років до того, як рослинництво вкоренилося, люди вже пекли і їли хлібні коржі. Плоский хліб, ймовірно, прісний і трохи нагадує лаваш, був виготовлений з диких злаків, таких як ячмінь, ейкорн або овес, а також бульби водного папірусу, які були подрібнені в борошно. Це було зроблено племенами Натуф’янами, які почали вести осілий спосіб життя, а не кочовий. Древнє селище було знайдено  на археологічній ділянці Чорної пустелі. Дослідник Арранц-Отайгуй сказав, що дотепер походження хліба асоціювалося з ранніми фермерськими громадами, які вирощували зернові і бобові. Попередні самі старі свідоцтва про хліб з’явилися в 9100-річному поселенні в Туреччині.

«Тепер нам потрібно оцінити, чи були відносини між хлібопекарем і походженням сільського господарства. Ймовірно, хліб послужив стимулом для людей зайнятися вирощуванням рослин і сільським господарством, можливо заняття стало бажаним або багатолюдним», – сказав Арранц-Отайгуй.

Університет Копенгагенської археології і співавтор дослідження Тобіас Ріхтер вказали на харчові наслідки додавання хліба в раціон. «Хліб дає нам важливе джерело вуглеводів і поживних речовин, включаючи вітаміни групи В, залізо і магній, а також волокно», – сказав Ріхтер. Докази показали, що у натуфіанців є раціон на основі м яса і рослин. Арранц-Отайгуй сказав, що дослідники почали процес «пробудження» хліба і зуміли зробити борошно типу бульб, використовуваних в доісторичному рецепті.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

one × three =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh