Техно

В цей день пішов з життя видатний українець, який відкрив Х-промені, які зараз називають рентгенівськими

В цей день в 1918 році помер геніальний український вчений Іван Пулюй, який відкрив Х-промені, які зараз називають рентгенівськими. Син вченого згадував, що батько прочитавши звістку про відкриття Рентгена, лежачі ще в ліжку. Зірвавшись з ліжка і обхопивши голову руками, він раз за разом вигукував: «Моя лампа! Моя лампа…». Пулюй написавши Рентгену лист, однак відповіді не отримав. Справа в тому, що Рентген відкриття Пулюя банально вкрав. Про Х-променях Рентген вперше почув від Івана Пулюя, коли вони разом працювали в одній з лабораторій Німеччини. Вони потім ще й активно переписувалися, Пулюй подарував йому свій винахід – лампу, яка давала ті ж Х-промені. Як передає replyua.net про це у своєму блозі пише історик Павло Бондаренко.

Він розповідає, всім відомо, що перші рентгенівські знімки – насправді не рентгенівські. Ще в 1895 році на виставці в Парижі Пулюй продемонстрував чіткі знімки скелета миші, знімок руки своєї дочки, в якій проглядалася металева шпилька. Тоді за цей винахід він одержав лише срібну нагороду – організатори виставки просто не зрозуміли, якого масштабу було відкриття Івана Пулюя. А вісь Рентген зрозумів і зробив все, щоб «розкрутити», розпіарити себе як винахідника «нового виду випромінювання». Пулюй піаритися не вмів і поплатився. Щоб приховати факт плагіату, Рентген навіть не поїхав отримувати премію, щоб не виступати з традиційною Нобелівською промовою, в якій лауреати розповідають про історію свого відкриття. Розповідати йому було нічого. Попросивши просто переслати гроші поштою.

Історик пише, пізніше злодій заповів після його смерті знищити весь його науковий архів. Офіційно вважається, що свої промені німецький плагиатщик «відкрив» пізно ввечері у своїй лабораторії, коли всі працівники пішли додому, тому й не було свідків цієї визначної події. Це не єдиний, але, напевно, один з перших випадків, коли шахраї від науки стали всесвітньо відомими завдяки плагіату. До речі, співробітників своєї лабораторії безсоромно обкрадав Едісон. Зокрема, нікому тоді не відомого Ніколу Теслу. Блогер зазначає, що українцям потрібно пам ” ятати і Івана Пулююя, і його досягнення в науці, тому що ми – українці, одна з найталановитіших націй на планеті.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України