Опитування, проведене соціологами та політологами Пітером Ульрамом та Пітером Хайєком, показало, що особиста свобода, людська гідність, демократія та національна незалежність Австрії — ось ті цінності, за збереження яких боротиметься більшість австрійців. Хоча у 2022 р. готовність до війни знизилася порівняно з 2004 р., але за всіма напрямами вона все ж таки вища, ніж у 1955 р.
Опитування було проведено в липні минулого року, автори дослідження не очікують будь-яких істотних змін у зв’язку зі стабільним ставленням до війни в Австрії дотепер. Дані порівнювалися з опитуваннями 2004 р., у період миру в Європі, та 1955 р., на початку незалежності Австрії; останні дані було зібрано «Інформаційною службою США».
«У 2022 настрій затьмарився, але люди, як і раніше, готові постояти за свою справу». Проте зрозуміли, що загальні умови погіршилися. Економіка паралізована, в Україні вирує війна з десятками тисяч загиблих та розбомблених міст. Мільйони людей тікають. Загрози стали ближчими. Російське вторгнення та право України на існування наочно показують нам, як результат війни безпосередньо пов’язаний із нашою власною свободою та незалежністю», — проаналізував Хаєк.
В даний час явна більшість боротиметься за особисту свободу (73 відсотки), людську гідність та повагу до особистості (69 відсотків), демократію (67 відсотків) та незалежність Австрії (63 відсотки).
З іншого боку, боротьби за свободу віросповідання (38%) та незалежність інших країн Західної Європи (33%), швидше за все, вдасться уникнути.
Виборці NEOS та Зелених у середньому більш войовничі.
Готовність до боротьби була значно нижчою у 1955 році. У 2004 р. перевага населення воювати різко зросла по всіх пунктах, насамперед за особисту свободу (88%), людську гідність та повагу до особистості (85%), демократію (83%) та національну незалежність Австрії (71%). Хайєк пояснив це стабільною політичною та економічною ситуацією в Австрії у 2004 році: «Говорячи прямо, можна сказати, що австрійці більш готові до війни, коли загальний політичний клімат хороший, тому що війна здається далекою. Ситуація з безпекою напружена, демократичні здобутки можуть опинитися під тиском».