В Австрії більше жодного податку GIS не буде, а буде податок на суспільне телебачення ORF. Такими є плани уряду. Але багато хто не хоче його платити. А чи є насправді у людей вибір?
Федеральний уряд хоче перетворити існуючий збір GIS на плату ORF у вигляді податку за користування. Це означає, що всі домогосподарства в Австрії повинні будуть сплачувати податок на телебачення у майбутньому, навіть якщо вони не споживають контент ORF взагалі. Ще до того, як стане ясно, як збиратиметься гонорар, ажіотаж величезний. Чимало громадян вже відмовляються платити — але чи є у них вибір? Напевно, не зовсім.
Лише окремі особи, які вже були звільнені від GIS, повинні бути звільнені від збору ORF. Для решти плата буде обов’язковою!
Останнім часом ходили чутки, що внесок ORF просто відніматиметься із зарплати, з доходу від самозайнятості або з пенсії. Це можливо, але малоймовірно, що зусилля будуть гігантськими. Найімовірніша реалізація як німецького варіанта.
Якби німецька модель справді була реалізована в Австрії, «я не за це платитиму» було б неможливо. У Німеччині, якщо ви відмовляєтеся платити (або забуваєте платити), немає жодних нагадувань, а повідомлення про внесок з надбавкою за прострочення платежу до восьми євро та додаванням нових і нових повідомлень. Тож усе буде дорого. Якщо ви продовжите ігнорувати платіжні запити, сума буде дуже великою. Тому що тоді в якийсь момент з’явиться виконавчий лист, який може призвести до арешту заробітної плати або того, з чого судовий пристав-виконавець може виручити гроші.
Крім того, може бути великий штраф, оскільки це адміністративне правопорушення з боку боржника. З початку року кожне домашнє господарство у Німеччині сплачує незалежний від пристрою обов’язковий внесок у розмірі 18,36 євро на місяць. Оплата може здійснюватися як щокварталу в середині трьох місяців, так і вперед за квартал, півроку або цілий рік.
Оплата може бути виконана банківським переказом або прямим дебетом SEPA. Як тільки ви зареєструєтеся на адресу, вас не можуть не попросити сплатити збір. Якщо за зареєстрованою адресою проживає кілька зареєстрованих осіб, вони мають домовитися про те, хто сплачує внесок, і державі не обов’язково з’ясовувати, хто є платником. Між іншим, заяви багатьох австрійців про те, що вони подадуть до суду через нове мито, не здаються багатообіцяючими. Багато громадян у Німеччині вже намагалися це зробити — проте судові позови та конституційні скарги були відхилені, а конституційна відповідність регулювання принаймні нині не заперечується.