В Ашкелоні виявлено поховання “народів моря”

У національному парку Ашкелона зроблено історичне відкриття – ціле кладовище, на якому поховані філістимляни, відомі також як “народи моря”. Могили датуються періодом з 11 по 8 століття до Р.Х,.

“Ми досліджуємо філістимлян вже 30 років, проводили археологічні розкопки на місці їхніх будинків, досліджували їх побут, але вперше ми зустрілися з ними віч-на-віч, – зазначає Деніел Мастер, професор археології в коледжі Вітон (Wheaton) і глава археологічної експедиції в Ашкелоні. – Ці знахідки дозволять нам досліджувати коріння філістимлян”.

Вранці в неділю, 10 липня, в музеї Рокфеллера в Єрусалимі пройшла прес-конференція, організована спільно з Музеєм Ізраїлю, на якій були представлені результати 30-річних розкопок, але в першу чергу – знайдене тут стародавнє кладовище.

Незвичайного в ньому – сам спосіб поховання. Раніше вчені вважали, що своїх померлих філістимляни, подібно до ханаанян і древніх юдеїв, залишали в печері на рік-два, а потім кістки складали в осуарій (глиняну труну), або в якесь централізоване місце, куди складали останки померлих.

“У ханаанейських похованнях можна знайти залишки їжі і світильники, але подібних елементів ми не знаходимо у філістимлян”, – зазначає Мастер.

За його словами, виявлення кладовища дозволить дослідникам точніше визначати місцезнаходження населених пунктів філістимлян, а також стане вагомим аргументом при ідентифікації різних виявлених могил, коли у вчених є розбіжності в їх культурній приналежності.

“Ми тепер знаємо, якими хворобами хворіли жителі міста, які травми вони переносили, – продовжує професор. – Тому що ми можемо порівнювати не з однією сім’єю, а з населенням цілого міста. Тут ми знайшли рівну кількість чоловіків і жінок, до яких відносилися однаково, і яких ховали по одному обряду”.

160 стародавніх могил. Деяких померлих ховали зі зброєю і коштовностями, але більшості похованих в могилу не поклали ніяких речей. Поруч з головами у багатьох похованих стояла посудина з пахощами, очевидно покликана перебити різкий запах розкладання.

За словами почесного професора археології Ізраїлю в Гарвардському університеті Лоуренса Стейгерв, який брав участь ще в перших розкопках на цьому місці в 1985 році, дана знахідка змусить дослідників переглянути 99% своїх припущень щодо поховань у “народів моря”

Нагадаємо, філістимляни фігурують в Святому Письмі як один з найзапекліших ворогів древніх ізраїльтян. Згідно з текстами, вони контролювали “п’ятимістя”, що включає в себе Ашкелон, Ашдод, Газу, Гат і Екрон (сьогодні Кирьят-Екрон). Тут археологи пізніше знайшли чимало підтверджень присутності філістимлян, які в єгипетських текстах фігурують як “народи моря”.

Зроблені археологічні відкриття показують, що у філістимлян були тісні морські зв’язки з різними островами і культурами Східного Середземномор’я. Знахідка в Ашкелоні лише підкреслює, що вони були  приходнями в Ерец-Ісраель. Давні тексти вказують на Крит як на їхню батьківщину.

Назва Ашкелон походить від міри ваги – сикль, шекель. Це було велике за стародавніми мірками портове місто, яке активно займалося морською торгівлею в період Бронзового століття і аж до приходу хрестоносців.

Археологи звернули увагу на істотні зміни матеріальної культури в 12 столітті до Р.Х. – саме в той час, коли єгиптяни повідомляють про руйнівні набіги “народів моря”.

Розкопки филистимлянських об’єктів почалися ще на початку 19 століття, але найсерйозніші дослідження тут проводяться з 1985 року. Археологічними дослідженнями тут займаються спільно вчені Гарвардського університету при фінансуванні філантропа Леона Леві.

Після 30 років досліджень вчені все більше схиляються до того, що филистимляни прийшли з островів в Егейському морі, розташованих між Грецією і Малою Азією (сучасна Туреччина). Вони грунтуються на звичаях, кераміці та предметах матеріальної культури, виявлених при розкопках.

У 604 році вавилонський цар Навуходоносор знищив филистимлянські міста, а його жителів виселив в Месопотамію (сучасні Ірак, східна Туреччина і західний Іран).

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

2 коментарі

  1. Avatar

    Філістимляни пропали з невідомих причин, але юдеї до цього не мають відношення. Зате записали собв як ворогів, котрих ніби перемогли. Як і деяких інших місцевих народів.

    • Avatar

      Израиль был в районе нынешнего турецкого Бейкоса, а не там, где его пристроили отцы-основатели. Так что не филистимляне “були приходнями в Ерец-Ісраель”, а иудеи стали в 1948 г. “приходнями” на их землю.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

3 × two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh