З моменту моменту введення так званого утилізаційного збору пройшло вже більше двох тижнів , а авторинок досі лихоманить. І справа навіть не в цінах , і не в податках , а в простих папірцях . Законодавці так прописали закон від 4 липня 2013 № 422- VII ” Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів” , що виконати його положення навіть на рівні документообігу виявилося не просто . У результаті , в перший тиждень вересня окремі МРЕВ ДАІ зовсім відмовлялися реєструвати автомобілі , вимагаючи довідку-підтвердження про сплату утилізаційного податку , а відомства довго вирішували хто ж і в якій формі буде видавати ці підтвердження . Але парадокс полягає в тому , що саме автовиробники зіткнулися з найбільшими проблемами при реєстрації в ДАІ.
До введення утилізаційного збору з 1 вересня 2013 року не був готовий ніхто. Минулого тижня Міністерство доходів і зборів оприлюднило проект постанови Кабміну , в якому вже з’явилася форма довідок про сплату утилізаційного податку , або пільг за його несплаті . Але за процедурою , дана постанова ще має пройти обговорення , реєстрацію і тільки потім почне діяти. Як сказано в самій постанові і ці форми довідок поки є тимчасовими , до появи вже постійних документів суворої звітності.
Як повідомив AUTO- Consulting генеральний директор ВААІД Олег Назаренко , імпортерам авто вдалося досягти домовленостей з міністерствами і відомствами , поки працювати за листами – запитами , у відповідь на які Міндоходов вказують розмір сплаченого податку. У свою чергу , такі тимчасові документи дозволяють МВС вести контроль за сплатою податку з конкретного автомобілю .
У підсумку ситуація ледве-ледве зрушилася з мертвої точки , хоча і не всі начальники МРЕВ ще дали вказівку приймати такі документи.
А ось у автовиробників ситуація виявилася складнішою , повідомляє AUTO -Consulting. Їм поки не вдалося досягти компромісу з владою “закрити очі” на законодавчу плутанину. Зареєструвати автомобіль українського виробництва в ДАІ виявилося майже не реально. Законодавча безвихідь почав приводити до величезних збитків . Автовиробники терміново ініціювали постанову Кабміну , щоб хоч якось вийти зі складної ситуації.
Своє бачення віхода з глухого кута бачать і в Міністерстві внутрішніх справ України . Там пропонують спростити процедуру контролю сплати імпортерами та виробниками транспортних засобів збору за їх утилізацію шляхом ведення відповідного електронного реєстру .
“Запропоновано внести зміни до Закону України від 4 липня 2013 № 422- VII” Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та удосконалення деяких податкових норм ” про спрощення механізму контролю сплати податку шляхом заміни видачі та контролю довідок на ведення відповідного електронного реєстру та видачу витягів з нього ” , – повідомили в прес -службі МВС.
У міністерстві також зазначили , що 10 вересня МВС направило колегам з Міндоходов листа з пропозицією внести на розгляд уряду проект тимчасового регламенту контролю для прийняття тимчасових довідок.
Очевидно , що в законодавство з утилізаційних збору вимагає доопрацювань . Президент буквально наступного дня після підписання закону дав доручення Кабміну підготувати зміни та узгодити прийнятий закон з нормами СОТ. Але станом на 17.09 відповідний законопроект поки не значиться на порядку денному Верховної Ради. Зате в Парламенті є поправки від опозиційних депутатів , аж до скасування закону взагалі .
Як прогнозують в AUTO -Consulting , епопея коригування утилізаційних законів і підзаконних актів триватиме ще не один тиждень . Тим часом , зареєструвати автомобіль , імпортований після 1 вересня зараз практично не реально , а авто українського виробництва не поставлять на облік. Настав колапс .