Війна в Україні змусила весь світ затягнути паски. Ціни на харчі, бензин, електрику підскочили майже по всій планеті. Не оминула ця тенденція і тих, для кого мистецтво – це життя. Тяжко і художникам, і шанувальникам мистецтва.
Людей, здатних заплатити кілька десятків тисяч євро за картину, і раніше було не так вже й багато, стрибок кризи цін і цінностей ще більше звузив коло потенційних колекціонерів мистецтва.
Особливо помітною ця тенденція стає в часи проведення потужних міжнародних мистецьких арт-ринків. А кінець жовтня в Парижі на такі ринки був особливо щедрим: Miami Basel Paris+, Asia Now, Paris Internationale, Moderne Art Fair, AKAA African Art Fair.
Такі виставки змушують задуматися про гроші і шанувальників мистецтва, і митців: участь у арт-ринку – теж недешеве задоволення, і дозволити собі його може навіть не кожна арт-галерея, не кажучи вже про окремих художників. Що ж, українські художники мають рішення і для таких ситуацій.
«Мистецьке коло Зої», андеґраундне об’єднання відомих художників, зінспіроване сучасною українською мисткинею Зоєю Скоропаденко, вирішило піти на експеримент.
Митці відкрили під час проведення арт-ринків виставку «99,9 experimental exhibition», на якій запропонували ранковим відвідувачам купити твір мистецтва за символічною ціною 99,9 євро.
Мова не про NFT, чи лімітовані принти, чи підписані постери – мова про оригінальні твори. Зазвичай картини цих митців коштують тисячі євро – але в часи кризи цін і цінностей митці готові піти на експеримент, аби зруйнувати стіну між твором мистецтва і стіною вітальні шанувальників того твору.
Виставка також включала шедеври з приватних колекцій таких геніїв мистецтва, як Ман Рей, оригінальні малюнки та картини Кіта Харінга, оригінальний малюнок Анрі Тулуз-Лотрека та твори Франсуази Жило, Луї Анкетена та Марі Лоренсен.
Ідея поєднання сучасного мистецтва та робіт майстрів минулого на одній стіні полягає в тому, щоб показати колекціонерам мистецтва, що навіть якщо ви збираєте лише Рембрандта чи да Вінчі, вони чудово виглядатимуть поряд із квітами Скоропаденко чи Дмитренко на стіні вашої спальні.
«Ця виставка «99,9» була створена, аби показати людям, що колекціонування мистецтва може бути цікавим і не обов’язково занадто дорогим хобі, доступним для звичайних людей – а не тільки для багатіїв», — пояснює Скоропаденко.
Молоде покоління сучасних художників на цій виставці презентувала французька мисткиня українського походження Єва Дмитренко, чия інсталяція «Rose de vent» навколо садів і парків Монако стала надзвичайно популярною, і нещодавно була продана аукціонним домом Artcurial. Кошти від продажу пішли на підтримку українських жінок і дітей, котрі рятуються від війни в Європі.
На виставці «99,9» Єва представила інші свої флористичні роботи, над якими зараз працює.
До неї приєдналася і молода бразильська художниця Б’янка Калої Ді Грассі, яка представила свої геометричні абстрактні роботи.
Сама Скоропаденко на цій виставці представила свою серію картин «Notre Dame Brule», яка показує хід реконструкції собору після пожежі, а також квіти з серії картин «Нові майстри Помпеї».
Також на виставці представлені поп-ап картини ісландського сучасного художника Сноррі Асмундссона, відомого перфомансами «Танець з мертвими» та «Кращий піаніст світу». Піонер iPad живопису та мистецтва доповненої реальності з Лос Анжелесу Деніел Лейтон, презентував свої архетипічні арт-дослідження мистецтва, котре бере початок у видіннях.
Майстер лінзового мистецтва Хізер Лоу презентувала свої останні роботи, включаючи серію «Гроші». Легенда паризької фотографії Антуан Пупель представив свої фотоколажі, присвячені природі. Державний фотограф Франції Філіп Дауріос виставив свою серію сюрреалістичної фотографії ящиків з устрицями.
Математичне мистецтво було представлено картинами художника з Англії та Монако Клема Чемберса з серії «Фрактали», в основу яких було покладено математичну теорію його друга, покійного професора Бенуа Мандельброта. Запрошеним керамістом виставки був Бернар Вітур із Сабле-сюр-Сарт. В юності Бернард навчався на м’ясника, і тепер його тактильні знання про пропорції тварин розкриваються в глині. Вітур не використовує колесо, всі його деталі формуються вручну.
Ідея виставки виявилася надзвичайно вдалою: вже на другий ранок було продано половину «акційних» картин. Більшість покупців – зовсім юні, і ці картини стануть першим мистецьким шедевром їхньої майбутньої колекції.
«Ранок — це «тиха година» для будь-якої галереї, люди зазвичай відвідують виставки пізно вдень або ввечері, тому з концепцією «99,9 євро вранці» з 10 до 12 ранку ми дозволили пристрасним шанувальникам мистецтва прийти в галерею раніше, щоб купити собі картину без звичного гамору пізніх відвідувачів, – розповідає Зоя Скоропаденко, художниця і організатор цієї виставки. – Не забувайте, що ми конкурували з багатьма арт-ринками, які відбулися цього тижня в Парижі: Miami Basel Paris+, Asia Now, Paris Internationale, Moderne Art Fair, AKAA African Art Fair тощо, тому було надзвичайно радісно бачити, як перед 10 ранку перед дверима галереї збирається черга людей, котрі чекають на відкриття виставки».
Зоя Скоропаденко, громадянка України, котра вже понад 20 років живе у Монако, є не лише сполучною ланкою між усіма цими мультидисциплінарними митцями в усьому світі, але й арт-куратором та організатором цієї виставки.
«Для тих, хто прагне створити колекцію творів мистецтва, виставка «99,9» стала чудовим початком, – каже Скоропаденко, – експеримент вдався і тепер ми будемо включати в кожну наступну виставку щось за 99,9 євро.»
Виставка була організована в партнерстві з New York Art Magazine Vellum, який є медіа-спонсором Miami Basel Art Fair. «99,9» — одна із серії pop-up виставок, створених Circle of Zoia та The Meloy Art.