ЄС|NATO

Українську економіку чекає жорсткий тиждень

   З негативного:

Доходи державного бюджету України в січні-жовтня 2014 року склали 334 800 000 000 грн, що на 4,7% (мінус 16,5 млрд грн) нижче планових показників – такі дані Державної казначейської служби України (ДКСУ). НБУ 3 листопада озвучив оновлений в сторону пом’якшення прогноз ВВП на 2014 рік – за даними Нацбанку, підсумкове падіння складе 7% до показників 2013 (раніше розглядався прогноз в мінус 9%). Падіння ВВП вже обрахували періоду – січень-вересень 2014 року – склало 3,5%. Так що мінус 4,7% доходів держбюджету при такому рівні зниження ВВП показник цілком очікуваний. Дефіцит доходів держбюджету України перекриває зараз, в основному, за рахунок зовнішніх позик, що неминуче в умовах неоголошеної агресії зі сходу.

На поточному тижні будуть легалізовані нові принципи економічної взаємодії з окупованими територіями на сході України. Це випливає з зробленого 3 листопада заяви Петра Порошенка про припинення дії «законів про особливий статус» від 16 вересня 2014 року.

З позитивного:

Прем’єр РФ Дмитро Медведєв підписав постанову уряду РФ, яким встановлюється знижка на 100 доларів в розрахунку на 1 тис куб газу, що поставляється в Україну за рахунок зниження експортного мита для таких поставок. Ця постанова є частиною угод, які були досягнуті Україною, ЄС і РФ на минулому тижні. Саме завдяки постанові уряду РФ і реалізовані ті цінові параметри, що передбачені тристоронньою угодою про «зимових поставках» газу з РФ. Нагадаємо, однак, що аналогічну постанову про «знижці» було в березні скасовано у відповідь на вигнання Януковича з поста президента України.

Гривня 3 листопада залишалася стабільною на безготівковому ринку – котирування купівлі / продажу залишилися на 12.96 / 13.46 гривень за долар на 17-00 3 листопада проти 12.99 / 13.48 гривень за долар на 17-00 31 жовтня. Нацбанк при публікації даних про результати торгів за підсумками зроблених угод повідомив що на 17-00 3 листопада середньозважений курс склав на безготівковому ринку 12.9519 гривень за долар проти відзначених на 17-00 31 жовтня 12.9581 гривень за долар. В понеділок глава НБУ Валері Гонтарева заявила, що з 5 листопада Нацбанк перейде в режим проведення щоденних аукціонів з продажу валюти в режимі голландської схеми – тобто на зниження. Нагадаємо, що Міністерство фінансів України в проект про держбюджет на 2015 рік заклав курс гривні 12,9 гривень за долар. Як і в кінці минулого тижня, 3 жовтня на готівковому ринку банки охоче купували долар по курсу 12,95, а по курсу 13,02-13,03 гривень за долар продавали тільки в рамках введеного Нацбанком обмеження – до еквівалента 3000 гривень на одного покупця в одному банку протягом дня. Гонтарева також заявила про те, що економічно обґрунтованим для даної ситуації є курс 13 гривень за долар і що для проходження всіх необхідних платежів за імпортний газ валютних резервів НБУ цілком достатньо.

До кінця понеділка, 3 листопада нафтові котирування зупинилися на 85.91 дол. / Барель нафти марки Brent проти 85.86 дол. / Барель на 31 жовтня. З минулих десяти тижнів зниженням закінчувалося дев’ять. Нагадаємо, що, за наявними оцінками, російський бюджет починає стикатися з серйозними проблемами вже при 93 доларів за барель сорту Brent (ціни на експортовані РФ газ і нафту прив’язані до даного показника). Зараз на глобальний нафтовий ринок тиснуть дві новини – заява про припинення в США програми широкої емісії доларів заради стимулювання економічного зростання (так звана програма кількісного розширення – QE), а також активне обговорення новин про запуск програм з видобутку сланцевої нафти в Аргентині, яка раніше була нетто-імпортером нафти.

Російський Рубль 3 листопада знизився до 43.431 рублів за долар – проти 41,9627 рублів за долар на 31 жовтня (середньозважений курс). Протягом понеділка, 3 листопада курс рубля тестував рівні далі 43,5 рубля за долар. Ситуативне зміцнення рубля в п’ятницю змінилося жорстким трендом «вниз» на новинах про де-факто визнання РФ незаконних «псевдовибори» в сепаратистських утвореннях ЛНР і ДНР, а також на новинах про підготовлювану жорсткої реакції ЄС і США на порушення російськими маріонетковими режимами мінських угод. Зокрема, 3 листопада представники ЄС заявили, що перевіряють інформацію про присутність російських сил на території ЛНР і ДНР. За результатами такої перевірки буде прийматися рішення про подальші пакетах санкцій відносно РФ.

Дописувач: Александр КРАМАРЕНКО

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України