Бойова зброя з Донбасу вже активно стріляє і в Росії. Про це повідомляють ЗМІ Ростова-на-Дону. У 2014 році в Ростовській області зафіксовано 10 пригод, в яких фігурувала така зброя, а за два з половиною місяці нинішнього року – вже 11, підрахували журналісти. Думки експертів про ситуацію різняться: одні вважають, що лише невелика кількість російських добровольців повернеться назад зі зброєю, інші впевнені, що «вогнестріл» з Донбасу переміститься в РФ у величезній кількості і буде представляти серйозну загрозу для населення, передають Патріоти України.
З України, повідомляють ростовські ЗМІ, в регіон все частіше прориваються озброєні люди, а на вулицях стали стріляти навіть з гранатометів. Так, наприкінці минулого року в Північному житловому масиві обласного центру з цієї зброї було обстріляно ресторан «Старовинний годинник». Тоді ж в центрі міста озброєний чоловік в антибактеріальній масці відкрив вогонь по наряду поліції. У відповідь вогнем поліцейські поранили стрілка в ногу. Експертиза встановила: вилучений пістолет – бойовий.
Стріляє «донбаська» зброя і в інших регіонах. На початку листопада минулого року група добровольців, що приїхала в Підмосков’ї з Луганської області, розстріляла в Солнечногорському районі двох співробітників дорожньо-патрульної служби. Обидва загинули.
Точне число росіян, які воюють в якості добровольців в Донбасі, донині невідомо. У грудні минулого року депутати Держдуми з комітету оборони повідомили про 30 тис. осіб. Одночасно ватажок «ДНР» Олександр Захарченко оцінив кількість прибулих з Росії в три-чотири тисячі.
Доктор юридичних наук, колишній начальник Шостого головного управління МВС СРСР по боротьбі з організованою злочинністю Олександр Гуров вважає загрозу дещо перебільшеною і вважає, що лише невелика кількість росіян повернуться додому зі зброєю.
«Адже багато з них вирушили в Донбас за покликом серця, – вважає пан Гуров в бесіді. – Однак у всіх добровольчих загонах присутні і авантюристи, які вирушають у зону бойових дій з корисливими цілями. Такі, звичайно, можуть приїхати на батьківщину з бойовою зброєю і взятися за скоєння злочинів. Але, підкреслю, їх буде меншість. До того ж правоохоронні органи напевно встановлять небезпеку екс-ополченців. Всі дільничні поліцейські знають їх, можуть перевірити і навіть обшукати. А до інших регіонів росіяни навряд чи доберуться зі зброєю». Треба ще перевірити, додав експерт, хто конкретно привозить в Ростовську область «вогнестріл». Не виключено, що це в основному торговці зброєю.
Дещо іншої думки дотримується доктор філологічних наук, військовий історик Борис Соколов. «Пам’ятайте, що відбувалося після завершення так званих чеченських кампаній? У різні регіони нескінченним потоком хлинула бойова зброя. Той же процес відбувається зараз з донбаським напрямком, – повідомив учений. Не виключено, що частина ополченців буде становити загрозу для населення. Якого масштабу буде загроза – зараз передбачити складно, адже невідомо ні точне число добровольців, ні кількість зброї, яка перетинає кордон і може перетинати надалі. Чи зможуть протистояти цьому явищу наші правоохоронці? Зброя з Північного Кавказу «розтікається» по Росії і зараз. Нею кишіла Москва. Ось і відповідь».
Тележурналіст, історик Микола Сванідзе впевнений, що чимала частина ополченців стане «фізичної загрозою для росіян». «Люди йдуть туди воювати з різних причин: хтось за «ідеали», хтось за гроші. Але всі вони дуже хочуть постріляти. Їм це подобається. Це для них ще й соціальний ліфт, – висловив свою позицію пан Сванідзе. І ще: вони беруть участь у війні, яка йде незрозуміло за що. Цілі Великої Вітчизняної були очевидні. А на Донбасі росіяни стріляють і вбивають, не знаючи причин. Це дуже небезпечний фактор. Російські поліцейські стануть виявляти ополченців, які повертаються тільки в тому випадку, якщо надійде наказ від верховної влади. Але поки війна не закінчена, він не надійде».