1 лютого 2014 року в Києві в актовій залі Київради (вул. Хрещатик, 36) з нагоди 85-ї річниці створення Організації Українських Націоналістів та 105-ї річниці з дня народження Степана Бандери стартували бандерівські читання. У заході беруть участь відомі науковці, публіцисти та політики.
У рамках читань у приміщенні Київради відбувається презентація націоналістичних видань, виставка-ярмарок націоналістичної літератури.
Відкриваючи читання, ініціятор заходу, заступник Голови Всеукраїнського об’єднання “Свобода”, народний депутат України Юрій Сиротюк наголосив, що сьогодні розпочинається захід, який має стати традиційним. За його словами, такі читання покликані виробити певну стратегію у роботі, у боротьбі націоналістів за справедливу державу.
“Сподіваюся наші читання стануть традиційними. Символічно, що захід відбувається у самому серці України, у революційній Київраді і в час Революції Гідности. Ні для кого не секрет, що бандерівські гасла: “Слава Україні! Героям Слава” стали загальноприйнятими в Україні. Не секрет, що бандерівці, українські націоналісти – мотор революції. Бандерівці всюди і на барикадах, і на Грушевського і в обороні, тому важливо, щоб ця революція стала загальнонаціональною і не перетворилася у сліпі бунти. Саме зараз час робити такі читання, бо ми повинні не лише втілювати форму революції на вулиці, а й напрацьовувати її зміст, аби те, що відбувається на вулицях стало рушієм реальних змін у країні на користь суспільства.
Ми боремося за Україну, за країну в якій житимуть наші діти, за країну справедливу без холопа і без пана. І тут в нагоді стане революційна практика ОУН. Так само, як у 40-х, 50-х роках бандерівці проводили конференції, і радилися, якою має постати України після перемоги революції. Тому ми маємо так само радитися, аби не лише змінити режим. Ми хочемо, щоб нація стала повноправним господарем на своїй землі”, – зазначив Юрій Сиротюк.
Голова ОУН Богдан Червак привітав учасників читань та передав для учасників Революції Гідности бойовий прапор ОУН, що постав разом із організацією ОУН у Відні 1929 року.
“У Відні 1929 року зібралися близько 30 людей, які створили ОУН. Коли вони дискутували про форми визволення українців, вони навіть не думали, що створять організацію, яка стане цілим етапом національно-визвольної боротьби. Такого послідовного, організованого і чіткого етапу за час визвольних змагань у нас не було.
У серпні цього року в Україну приїхав член ОУН, який привіз прапор, що у 1929 році з’явився разом із ОУН. Він привіз прапор і сказав, я хочу, щоби прапор, з яким українські націоналісти виборювали незалежність відтепер, був в Україні, в музеї. Я не можу виконати його побажання , бо зараз бойовий прапор не може бути в музеї, бойовий прапор має залишитися і повинен використовуватися в авангарді боротьби”, – зазначив Богдан Червак.
Голова ОУН (б) Стефан Романів наголосив, що коли йдеться про постать Степана Бендери ми думаємо, що це людина надзвичайна і до нього важко рівнятися. Однак він був такий як і ми – людиною, і тому треба йти і досягати перемоги рівняючись на провідника.
“Степан Бандера мав родину, дітей, і був як усі, але для нього найпершою була Україна. Це говорить, що ми можемо так само багато робити для України. Нині, коли ми бачимо Майдан – чуємо “Слава Україні!”, яке колись казали не говорити, бо воно буцімто ділило людей, але нині воно об’єднує! Зараз люди розуміють український націоналізм, і усвідомили, що без відданости ми не переможемо. Зараз ми, як націоналісти маємо їхати на cхід України і там говорити з людьми, бо на cході є українці, які хочуть того, що й ми. Немає поділу України. Нам не буде легко, але маємо йти до перемоги. Такі форуми важливі, і з матеріялами напрацьованими на них треба йти у світ і переконувати, що потрібно боротися за соціяльну і національну справедливість для українського народу. Степан Бандера – людина, якого треба наслідувати, що і відбувається на Майдані.
Зичу усім витривалости, мудрости і розуміння, що де б ми не жили – ми український народ”, – зазначив Стефан Романів.
У рамках читань вже відбулася доповідь Богдана Червака на тему: “Роль полковника Андрія Мельника в розбудові ОУН” та народного депутата України від ВО “Свобода”, кандидата політичних наук Олександра Сича на тему: “Витоки і ґенеза українського націоналізму”.
Ірина Фаріон, кандидат філологічних наук, народний депутат України провела доповідь на тему: “Концепт національної ідеї в трактуванні Степана Бандери”.
“Бандера ототожнював поняття ідеї з концептом душі. Ідея і душа – породжуюча і рушійна сили визвольного руху. І тривалість революції залежить від ідеї. Коли я переживала смерти наших героїв, власне думала, куди мала влучити куля, аби вмерла душа? Ці хлопці, які відійшли є безсмертні, душа їх безсмертна! Але ми зараз дуже потребували би потиску їхньої руки, але їх нестало. Тому маємо ставати ядрами, але це відбудеться тільки тоді, коли ми дуже потужно працюватимемо над собою”, – зазначила Ірина Фаріон. Націоналістка також наголосила, що будь-які революції це спосіб мислення. І те, що починалося з карнавалу, зараз перетворилося у боротьбу за своє життя.
“Будь-які революції – це спосіб мислення. Наша революція починалася карнавально, а зараз найважливіше завдання врятувати та зберегти наше життя і горіти ним на противагу всьому. Маємо, як нове покоління націоналістів, дуже потужні виклики. І змагаючись за нову націєцентричну українську державу, треба зрозуміти кому можемо розчистити шлях у боротьбі за президентську посаду. Маємо бути у цьому сенсі глибокі, самодостатні і вільні та знати, чим жертвуємо і задля чого. Наше протистояння із ордою, це не піротехнічна боротьба. Треба розуміти геніяльну думку Бандери, що соціяльні революції породжують барикади, а національні породжують легіони. Легіони потужно озброєних людей. Маємо розуміти, що життя – найвища цінність і мудрість, тому ми не можемо віддати його на плату ординцям”, – зазначила Ірина Фаріон.