Або чому не потрібно перебільшувати ступінь інтеграції авіаційного озброєння під західні літаки
Джерело: Defence Express
Депутат французького парламенту, голова комісії з питань оборони та збройних сил Томас Гасіллуд в ефірі місцевого телебачення заявив, що на даний момент триває “значна робота по інтеграції” керованих авіабомб AASM Hammer на літаки F-16, які в оглядній перспективі мають бути передані ЗСУ. З однієї сторони, це повідомлення можна вважати остаточним підтвердженням раніше заявлених даних, що ці французькі керовані авіабомби таки будуть інтегровані на українські F-16.
З іншої сторони, тут може виникнути цілком логічне питання про те, а чому Франції взагалі знадобилось проводити окремі роботи по інтеграції своїх AASM Hammer на західні літаки для ЗСУ.
“Ce n’est pas une demande des Ukrainiens d’avoir ce soutien de troupes sur place. Aujourd’hui, la priorité, c’est d’aider l’Ukraine à se défendre avec du soutien matériel.”
Thomas Gassilloud, président de la Commission de défense et des forces armées pic.twitter.com/1KE6K6HKry
— LCI (@LCI) May 3, 2024
На перший погляд може здаватись так, що будь-який зразок західного авіаційного озброєння “за замовчуванням” уже адаптований до будь-якого бойового літака західного зразка.
Тому, мовляв, тут окремі роботи проводити не потрібно, на відміну від прикладу з радянськими літаками в строю ЗСУ, де було треба окремо переробляти пілони та шукати гнучкі рішення по інтеграції програмного забезпечення в бортову апаратуру (як приклад можемо пригадати історію з комерційними iPad на МіГ-29 та Су-27 в строю ЗСУ).
Але ні, уявлення про взаємосумність будь-якого авіаційного озброєння на бойових літаках західного зразка є перебільшенням. Доволі часто питання може виникати як мінімум по лінії відповідного програмного забезпечення. І тут ми можемо пригадати, що у випадку із гіпотетичною передачею британських керованих авіабомб Paveway IV теж стоїть питання, що їх треба буде окремо адаптовувати під F-16 для ЗСУ.
З іншої сторони, тут може виникнути й питання про саму логіку процесу, за якою Франція вирішила піти на адаптацію AASM Hammer під F-16 для ЗСУ. На даний момент Париж заявляв про намір постачати 600 таких керованих авіабомб щороку, і в теорії для застосування такого не надто значного арсеналу керованого озброєння могло би бути достатньо наявного парку літаків радянського стандарту в строю ЗСУ.
Якщо ж пішла мова про AASM Hammer під F-16, то ймовірно, що Франція планує розширити обсяг поставок таких керованих авіабомб для ЗСУ, і що ці поставки вже можуть бути заплановані з горизонтом на кілька років наперед.