Як повідомив «КоммерсантЪ-Ураина» один з учасників вчорашнього засідання уряду, дохідна частина зведеного бюджету оцінюється в 457 млрд грн. Це на 8,5 % менше, ніж закладено на цей рік.
На думку керівника аналітичного департаменту SP Advisors Віталія Ваврищука, цей рівень досить консервативний і свідчить про визнання урядом бюджетних проблем. За оцінками експертів, недобір до кінця року може скласти 40 млрд грн.
“Невизначеність з макропоказниками і невиконання бюджету цього року призвели до того, що сенсу у відкритому обговоренні бюджетного процесу немає . Так і критики менше буде “, – вважає Ваврищук.
Як розповів один з учасників засідання уряду, на підвищення соцгарантій буде направлено всього 9 млрд грн. Процес затвердження мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму відбувається на тристоронньому рівні за участю уряду, роботодавців і профспілок. Федерації роботодавців і профспілок пропонували їх підвищити на 5,5% і 33% відповідно. Міністр соціальної політики Наталія Королевська відмовилась від коментарів посилаючись на зайнятість.
За словами народного депутата від “Свободи” Ігоря Швайки, який був присутній на засіданні уряду, обсяг трансферів з держбюджету Пенсійному фонду збільшать на 4,1 млрд – до 87,4 млрд грн, його дефіцит очікується на рівні 22 млрд грн. У поточному році дефіцит Пенсійного фонду повинен скласти 21,9 млрд грн. Фонд оплати праці, на підставі розміру якого розраховуються надходження від єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб, складе 524,5 млрд грн ( +3,7%). Відомо також, що обсяг допомоги молодим фахівцям складе близько 100 млн грн, а матерям- героїням, інвалідам, учасникам і дітям війни збільшиться до 400 млн грн ( +6,7 %).
За інформацією Швайки, план приватизації передбачає продаж наступного року 159 об’єктів державної власності на загальну суму 17 млрд грн. Ваврищук упевнений, що це декларативний показник, який потрібен, щоб плани по запозиченнях не виглядали “шокуючими” (і позики, і доходи від приватизації є джерелом покриття дефіциту держбюджету). Показово, що, хоч дефіцит затверджений на рівні 2,7%, обговорювався ще й варіант 3,2 % (56 млрд грн). У президента Академії фінансового управління Тетяни Єфименко оптимістичні очікування від наступного року. “Перелік об’єктів приватизації висить ще з 2005 року, а зараз грошового капіталу в приватному секторі накопичилося стільки, що є мотивація перетворювати гроші в активи “, – вважає вона.
Враховуючи, що наступного року знизяться ставки податку на прибуток і ПДВ, у Мінфіні вже почали готувати пакет законопроектів, який передбачає додаткові джерела наповнення бюджету в обсязі до 57 млрд грн.
На думку експертів, прогнози Кабміну щодо зростання економіки завищені, хоча максимально наближені до очікуванням МВФ (2,8 %) і збігаються з даними Світового банку. Зокрема, Ваврищук вважає, що 2014 року навряд чи вдасться вийти на зростання більше 2%. “У I півріччі економіка України залишатиметься на рівні близько нуля, всі надії на її відновлення відносяться до другої половини року”, – уточнює він. Для зростання потрібно стимулювати інвестиційний попит, платоспроможність населення і збільшувати комунальні тарифи, вважає директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць.
Як повідомлялось, 11 версня Кабінет Міністрів схвалив проект держбюджету на 2014 рік з прогнозом зростання ВВП 3% і інфляції на рівні 8%.Державний борг передбачений на рівні 32,5% ВВП. Середній курс гривні на 2014 рік не обговорювалося.
Тиждень.уа