Новини

Тимошенко сподівається на Європейський суд

На цьому тижні Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) приступив до розгляду другого позову по “справі Юлії Тимошенко” – про причини і суть звинувачень, за якими екс-прем’єр була засуджена до семи років ув’язнення. Передбачається, що вердикт буде винесено тільки в 2014 році. Але з серпня цього року набуде чинності перше рішення ЄСПЛ, прийняте в кінці квітня, щодо незаконності арешту як запобіжного заходу для Тимошенко. Європейці пропонують Києву використати момент і якщо не випустити екс-прем’єра на свободу, то хоча б відправити на лікування за кордон, пише “Независимая Газета”.


Захисник Тимошенко Сергій Власенко сказав українським журналістам, що для виконання першого рішення ЄСПЛ потрібно звільнити Тимошенко з початку серпня. Однак українські юристи вважають, що Власенко пересмикує факти: рішення суду стосувалося тільки часу утримання в СІЗО, а зараз екс-прем’єр відбуває покарання за вже винесеним вироком. ЄСПЛ тільки на цьому тижні повідомив про початок розгляду справи Тимошенко по суті, тобто розслідування щодо причин порушення кримінальної справи (про перевищення службових повноважень при підписанні українсько-російських газових контрактів у 2009 році), а також законності винесеного вироку.

Прийнята в Європі процедура, як розповів уповноважений уряду України у справах ЄСПЛ Назар Кульчицький, припускає, що до 23 жовтня цього року український уряд може подавати свої зауваження по суті справи. Після цього захист Тимошенко надається один місяць для коментарів до цих зауважень. Потім – ще місяць на збір додаткових коментарів. А після цього почнеться розгляд справи в Страсбурзі. “Взагалі з моменту початку комунікації (обміну зауваженнями та коментарями. -” НГ “) до моменту внесень рішень ЄСПЛ проходить не менше семи-восьми місяців”, – сказав Кульчицький, припустивши, що європейська оцінка українського вироку прозвучить тільки в 2014 році.

Але європейські політики не мають наміру так довго чекати. Вони на різних рівнях заявляли Києву, що вирішити проблему Тимошенко необхідно до запланованого на кінець листопада саміту Євросоюзу, в ході якого очікується підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Днями посол Італії в Україні Фабріціо Романо, виступаючи з консолідованою позицією європейських країн, заявив: “Ми думаємо, що справа Тимошенко – це дуже делікатне питання, який бажано і потрібно вирішити до саміту у Вільнюсі”. Він відмовився відповісти на пряме запитання журналістів про те, чи буде підписано угоду про асоціацію з Україною, якщо Тимошенко залишиться у в’язниці: “Цього я не можу сказати, що буде чи не буде. Я можу тільки сказати, що серед критеріїв (двох десятків пунктів , за якими передбачається до кінця вересня визначити готовність української сторони до інтеграції. – “НГ”) є вибіркове правосуддя, частиною якого є справа Тимошенко “.

Юристи відзначають, що на сьогодні немає ніяких підстав для звільнення екс-прем’єра. Навіть якщо ЄСПЛ зрештою вирішить, що кримінальну справу проти неї порушили незаконно або що вирок мав політичне підгрунтя, то це рішення буде прийнято не скоро. Крім того, на сьогодні у двох українських судах знаходяться ще дві кримінальні справи – за фактами фінансових махінацій корпорації ЕСЕУ, ??якої в середині 1990-х керувала Тимошенко, і щодо можливої ??причетності Тимошенко до організації вбивства в 1996 році бізнесмена і депутата Євгена Щербаня. Кожне з цих справ саме по собі може стати обгрунтуванням арешту.

Вихід із ситуації запропонувала Німеччина: місяць тому міністр закордонних справ Гідо Вестервелле спеціально прилетів до Києва, щоб нагадати, що прозвучало в 2012 році пропозиція про лікування Тимошенко за кордоном залишається в силі. Після цього почалися суперечки про те, чи може українська влада прийняти цю пропозицію і чи захоче сама Тимошенко виїхати з країни. Опозиційний політик Сергій Сас недавно сказав українським журналістам, що відвідав Тимошенко в лікарні: “Переконував, що варто звернутися до лікарів з німецької клініки” Шаріте “, які з нею працювали і яким вона довіряє. Вона сказала мені, що не виключає такого варіанту”. Дочка Тимошенко Євгенія заявила, що виїзд її матері за кордон – чутки.

Українські фахівці вважають, що хвороба Тимошенко не є небезпечною і не вимагає екстраординарних заходів. Представник МОЗ Василь Нетяженко, за повідомленням агентства УНІАН, сказав: “Лікарі харківської лікарні ще не отримали висновків від німецьких лікарів. Ми заслухали доповідь лікуючого лікаря. Вона запевнила, що пацієнтка не потребує ні в яких екстрених заходах”. У той же час глава МЗС України Леонід Кожара зазначив, що з юридичної точки зору Юлія Тимошенко не може бути визнана хворий, оскільки вона відмовляється пройти обстеження і здати аналізи. “Згідно всім процесуальним нормам, єдиний висновок, який має юридичну силу в цьому питанні, – це виведення українських (можливо спільний – українських і німецьких) лікарів. Але для цього принаймні потрібно пройти аналізи. Тому з формальної юридичної точки зору Тимошенко і не хвора “, – пояснив він.

Експерти вважають, що в сформованій ситуації необхідно знайти політичне вирішення проблеми Тимошенко. Президент аналітичного центру “Відкрита політика” Ігор Жданов впевнений, що президент Віктор Янукович має у своєму розпорядженні такими можливостями: “Потрібна воля однієї людини – президента України Віктора Федоровича Януковича. В які правові рамки буде обличена суть цього рішення, не має ніякого значення”. Жданов вважає, що лікування Тимошенко за кордоном – один з найбільш прийнятних компромісних варіантів для України та Європи.

Примітно, що лідери опозиційних сил, що розглядаються в якості зміни Тимошенко, по-різному бачать ситуацію. Арсеній Яценюк заявив у Вашингтоні: “Переконаний, що в найближчому майбутньому президент проявить політичну волю до підписання угоди про асоціацію з ЄС і зробить перший крок до звільнення Юлії Тимошенко”. Віталій Кличко, навпаки, вважає, що Янукович не настільки сильно дорожить євроінтеграцією, яка загрожує руйнуванням існуючої в Україні і зручною для команди Януковича системи влади. Політолог Костянтин Бондаренко припускає, що сама Тимошенко не захоче їхати, побоюючись, що в такому разі її політична кар’єра в Україні завершиться.

Пересічні українці мляво спостерігають за ситуацією, не збираючись особисто втручатися в розвиток подій. За даними соціологічного дослідження, проведеного фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова, президенту України зовсім не довіряють 47,6% громадян, Юлії Тимошенко – 41,5%. Відповідні показники Арсенія Яценюка – 36,6%, Віталія Кличка – 27,2%, лідера праворадикальної “Свободи” Олега Тягнибока – 40,6%. При тому що близько 75% українців незадоволені ситуацією в країні, громадяни покладають надії на нових політичних лідерів.

Подробиці

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України