Всім відомо, що нічний сон для живих істот набагато більш корисний, ніж денний. Так, при постійному відсутності стабільного нічного сну синапси головного мозку тварин були більш активні, а рівні амілоїду ставки підвищувалися на 25 відсотків, що є шкідливим та руйнівним. А між тим люди, втручаючись у природу, позбавляють тварин корисного нічного сну.
Дослідження вчених, зокрема Кайтлін Гейнор (Kaitlyn Gaynor) і її колеги з Каліфорнійського університету в Берклі показали (публікація в Science), що в областях, зайнятих людиною, активність ссавців вночі в середньому в 1,36 рази вище. А у диких кабанів у Польщі ці цифри змінюються від 48 відсотків нічного життя в глухих лісах до 90 відсотків — у населеній місцевості.
При цьому помічено, що навіть “нешкідливе” спостереження за тваринами не викликає у останніх захоплення, і вони прагнуть піти в тінь нічного способу життя.
Добре це чи погано для тварин? Поки що немає певної відповіді на це питання, але теоретично, можна припустити, що такий збій в програмі поведінки навряд чи призведе до позитивних результатів. Адже якщо звір звик годуватися при світлі дня, вночі шукати їжу йому буде набагато складніше.
Кандидат наук Кайтлін Гейнор з Каліфорнійського університету в Берклі довела, що особливо шкодять люди тваринам своїми війнами. Так, під час військових дій у Мозамбіку було знищено 90 відсотків живих істот на території національного парку.
В якості екологічної безпеки біологи пропонують обмежувати вторгнення в дику природу хоча б у певний час, наприклад, під час шлюбного сезону птахів.