Дедалі більше компаній стають неплатоспроможними. Особливо гірко: на думку експерта, банкрутства приватних осіб також зростає – люди дедалі частіше опиняються в кризі та влазять у борги.
Чи то опалення, чи то їжа, чи то відпочинок: ціни зростають усюди. Хоча інфляція впала до трьох відсотків у червні, згідно зі швидкою оцінкою Статистичного управління Австрії, вона залишається високою порівняно з іншими країнами ЄС. За даними статистичного агентства Євростат, майже у всіх країнах єврозони він падає набагато швидше, наближаючись до двопроцентної позначки.
На цьому тлі Петра Вегербауер з офісу Асоціації захисту кредитів у Лінці повідомляє мало обнадійливого: “Дивлячись на останні кілька тижнів, ми бачимо, що піврічні показники неплатоспроможності у Верхній Австрії вперше перевищили докризовий рівень з початку пандемії корони”.
Експерт наводить тривожні цифри: якщо в першій половині 2019 року було зафіксовано 169 банкрутств, то у 2024 році їх екстраполюють до 244. Це означає зростання на 44,3 відсотка порівняно з 2019 роком. За даними KSV, три сфери найбільше постраждали від банкрутств за перші шість місяців: з 244 випадків банкрутства торгівля посіла перше місце з 69 випадками. Далі слідує будівельна галузь із 61 банкрутством і туризм та гастрономія з 48 банкрутствами. Які причини цих цифр? “Високі витрати, наприклад, коли йдеться про енергію, і брак персоналу утворюють небезпечну суміш, з якою багато компаній не можуть впоратися протягом тривалого періоду часу”, – пояснює Вегербауер.
Постійно висока інфляція призводить і до приватної фінансової кризи. У 2023 році на консультації щодо боргів надійшло на 17 відсотків більше запитів, ніж попереднього року. Насамперед, це трагічно: за даними Міністерства соціальних справ, це найвищий показник за дванадцять років. Кожна восьма людина, яка звернулася за порадою, назвала причиною високу вартість життя і житла.
Тенденція очевидна: багато людей дедалі частіше опиняються в критичній економічній ситуації. Спочатку люди ще могли жити на свої заощадження і “скоротити споживання до мінімуму”. “Коли фінансові резерви вичерпані, особистих обмежень іноді стає недостатньо, і відбувається фінансовий колапс”, – каже Вегербауер.