Трампу вдруге розпочали процедуру імпічменту
Трампу вдруге розпочали процедуру імпічменту

Трамп став першим президентом США, якому оголосили імпічмент двічі. Проти нього виступили 10 республіканців

Що сталося в Палаті представників?

13 січня 2021 Палата представників США за безпрецедентних заходів безпеки проголосувала за імпічмент чинного президента Дональда Трампа. За імпічмент проголосував 232 представники, проти – 197. Причому серед тих, хто голосував «за» виявилося 10 республіканців – це в два рази більше, ніж демократів, які голосували за імпічмент свого однопартійця Білла Клінтона в 1998 році.

Голосування було проведено через тиждень після спроби штурму будівлі Конгресу прихильниками Трампа і рівно за тиждень до формального завершення його повноважень

Так він став першим президентом в історії США, якому оголосили імпічмент двічі протягом його першого – і, можливо, єдиного – терміну. Перший імпічмент був оголошений Трампу Палатою представників в грудні 2019 року (тоді все республіканці голосували проти, але у демократів була більшість), проте Сенат відмовився усувати його від влади.

За день до цього конгресмени-демократи опублікували текст резолюції, в якій звинуватили Трампа в особливо тяжких злочинах і «підбурюванні до бунту» проти уряду США і закликали, згідно 14-й поправці до Конституції, позбавити його можливості знову балотуватися на виборні посади.

До цього Палата представників більшістю голосів проголосувала за резолюцію із закликом до Майку пенсії припинити повноваження президента по 25-й поправці до Конституції, яка дає віце-президенту право припинити повноваження чинного президента через нездатність того виконувати свої обов’язки. Але Пенс відмовився виконати цю вимогу. Так вдруге за рік з гаком питання про імпічмент Трампа перейшов до Конгресу.

У своїй промові спікер Палати представників, демократ Ненсі Пелосі назвала Трампа «прямою і явною загрозою» і закликала до його негайного імпічменту. У залі знаходилися члени Палати представників – як демократи, так і республіканці – які були заблоковані в ньому ж під час спроби штурму будівлі Конгресу прихильниками Трампа тижнем раніше. Деякі з них – в тому числі республіканці, тижнем раніше затвердили в цьому ж залі перемогу Джо Байдена – розповідали журналістам про погрози, що надходять їм від ультраправих екстремістів.

На відміну від минулої спроби оголосити імпічмент Трампу, за який не проголосував жоден республіканець, в цей раз п’ятеро республіканців ще до початку пообіцяли віддати голоси за резолюцію, включаючи дочку колишнього віце-президента Ліз Чейні. Під час дебатів до них приєдналося ще кілька людей.

Інші конгресмени-республіканці стверджували, що під час мітингу 6 січня Трамп не закликав до насильницьких дій, які закінчилися штурмом будівлі Конгресу і людськими жертвами. Деякі, однак, не сперечалися з тим, що слова президента можна розцінювати як заклик до насильства, але дорікали демократам в поспіху при проведенні процедури. Крім того, вони нагадали про те, як політики-демократи підтримували напади на супермаркети і великі магазини влітку 2020 року, під час акцій руху Black Lives Matter.

Крім того, деякі видні республіканці як в Палаті представників, так і в Сенаті (наприклад, голова сенатського комітету з судової системи Линдзи Грем) засуджуючи Трампа в цілому, висловлювалися проти імпічменту, так як він, на їхню думку, не слугуватиме єднанню країни в таке складний час. Більш того, частина захисників Трампа звинуватила демократів у тому, що ті створюють небезпечний прецедент використання імпічменту в якості методу політичної помсти, і прямо загрожувала, що можуть скористатися ним проти обраного президента Джо Байдена.

Сам Байден теж не підтримав зусилля своїх однопартійців з імпічменту – він має намір якомога швидше завершити процес передачі влади і зайнятися найбільш нагальними проблемами Америки, в першу чергу, пандемією коронавіруса. Зростання напруги між партіями може перешкодити йому в призначенні найважливіших чиновників, яких затверджує Сенат.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

four × 4 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh