Політика

Трамп став першим президентом США, якому оголосили імпічмент двічі. Проти нього виступили 10 республіканців

Що сталося в Палаті представників?

13 січня 2021 Палата представників США за безпрецедентних заходів безпеки проголосувала за імпічмент чинного президента Дональда Трампа. За імпічмент проголосував 232 представники, проти – 197. Причому серед тих, хто голосував «за» виявилося 10 республіканців – це в два рази більше, ніж демократів, які голосували за імпічмент свого однопартійця Білла Клінтона в 1998 році.

Голосування було проведено через тиждень після спроби штурму будівлі Конгресу прихильниками Трампа і рівно за тиждень до формального завершення його повноважень

Так він став першим президентом в історії США, якому оголосили імпічмент двічі протягом його першого – і, можливо, єдиного – терміну. Перший імпічмент був оголошений Трампу Палатою представників в грудні 2019 року (тоді все республіканці голосували проти, але у демократів була більшість), проте Сенат відмовився усувати його від влади.

За день до цього конгресмени-демократи опублікували текст резолюції, в якій звинуватили Трампа в особливо тяжких злочинах і «підбурюванні до бунту» проти уряду США і закликали, згідно 14-й поправці до Конституції, позбавити його можливості знову балотуватися на виборні посади.

До цього Палата представників більшістю голосів проголосувала за резолюцію із закликом до Майку пенсії припинити повноваження президента по 25-й поправці до Конституції, яка дає віце-президенту право припинити повноваження чинного президента через нездатність того виконувати свої обов’язки. Але Пенс відмовився виконати цю вимогу. Так вдруге за рік з гаком питання про імпічмент Трампа перейшов до Конгресу.

У своїй промові спікер Палати представників, демократ Ненсі Пелосі назвала Трампа «прямою і явною загрозою» і закликала до його негайного імпічменту. У залі знаходилися члени Палати представників – як демократи, так і республіканці – які були заблоковані в ньому ж під час спроби штурму будівлі Конгресу прихильниками Трампа тижнем раніше. Деякі з них – в тому числі республіканці, тижнем раніше затвердили в цьому ж залі перемогу Джо Байдена – розповідали журналістам про погрози, що надходять їм від ультраправих екстремістів.

На відміну від минулої спроби оголосити імпічмент Трампу, за який не проголосував жоден республіканець, в цей раз п’ятеро республіканців ще до початку пообіцяли віддати голоси за резолюцію, включаючи дочку колишнього віце-президента Ліз Чейні. Під час дебатів до них приєдналося ще кілька людей.

Інші конгресмени-республіканці стверджували, що під час мітингу 6 січня Трамп не закликав до насильницьких дій, які закінчилися штурмом будівлі Конгресу і людськими жертвами. Деякі, однак, не сперечалися з тим, що слова президента можна розцінювати як заклик до насильства, але дорікали демократам в поспіху при проведенні процедури. Крім того, вони нагадали про те, як політики-демократи підтримували напади на супермаркети і великі магазини влітку 2020 року, під час акцій руху Black Lives Matter.

Крім того, деякі видні республіканці як в Палаті представників, так і в Сенаті (наприклад, голова сенатського комітету з судової системи Линдзи Грем) засуджуючи Трампа в цілому, висловлювалися проти імпічменту, так як він, на їхню думку, не слугуватиме єднанню країни в таке складний час. Більш того, частина захисників Трампа звинуватила демократів у тому, що ті створюють небезпечний прецедент використання імпічменту в якості методу політичної помсти, і прямо загрожувала, що можуть скористатися ним проти обраного президента Джо Байдена.

Сам Байден теж не підтримав зусилля своїх однопартійців з імпічменту – він має намір якомога швидше завершити процес передачі влади і зайнятися найбільш нагальними проблемами Америки, в першу чергу, пандемією коронавіруса. Зростання напруги між партіями може перешкодити йому в призначенні найважливіших чиновників, яких затверджує Сенат.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України