Один з ключових гравців у вирішенні сирійської проблеми – Вашингтон – все ж відзначив позитивну динаміку у дискусіях з Москвою. Associated Press Jonathan Ernst РІА Новини Україна Черговий етап напружених дискусій з проблеми сирійського врегулювання завершився в Нью-Йорку у ятницю.
За підсумками минулих зустрічей представники США, РФ і ООН розповіли ЗМІ, за якими пунктами “сирійського досьє” сторонам все ж таки вдалося досягти прогресу. Деякі із заяв, що прозвучали всупереч очікуванням скептиків виявилися сенсаційними.
Обстріл гумконвоя ООН у сирійському Алеппо Як грім серед ясного неба прозвучали слова спецпосланця ООН по Сирії Стаффана де Мистуры, оголосив, що зустріч Міжнародної групи підтримки Сирії (МГПС) не довгою, болючою і розчаровує”. “Ми сподівалися… що режим перемир’я в Сирії там, що можна було б показати в якості конкретного результату сирійським жителям, але ми цього не досягли. Що ми отримали — напружені дискусії без конкретних результатів”, — поділився де Містура. Він назвав поганою новиною те, що “сирійські жителі все ще чекають настання режиму припинення бойових дій”, а хорошою — “США і РФ домовилися продовжувати інтенсивно працювати над його відновленням”.
Всупереч відсутності видимих результатів, Москва і Вашингтон як і раніше докладають зусиль для встановлення режиму припинення вогню, констатував спецпосланець генсека ООН. Де Містура визнав: режим перемир’я в САР порушувався обома сторонами конфлікту. “Сьогодні було ясно: обох співголів де-факто підвели інші — всі, хто досі не захотів або не спробував дотримуватися режиму припинення вогню”, — зазначив він. Постійний представник Сирії при ООН Башар Джаафарі заявив РІА Новини, що не бачить підстав для проведення межсирийской зустрічі в майбутньому місяці. “Ні. Ніяких підтверджень (цього)”, — сказавши Він. На засіданні СБ ООН в середу він заявивши, що офіційний Дамаск готовий до відновлення діалогу з опозицією для досягнення мирного врегулювання конфлікту — без попередніх умов.
Де Містура ж, відповідаючи на аналогічне запитання, висловив переконання, що жовтень “не можна упускати з виду”. Варто відзначити, що один з ключових гравців у вирішенні сирійської проблеми — Вашингтон — все ж відзначив позитивну динаміку у дискусіях з Москвою. Згідно із заявою держсекретаря Джона Керрі, яке він зробив для журналістів, на переговорах з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим у п’ятому ятницю був “невеликий прогрес”. “Ми обмінялися кількома ідеями, у нас був невеликий прогрес. Ми проводимо оцінку декільком загальним ідеям в конструктивному ключі”, — сказав Керрі. Примітно, що раніше у ятницю держсекретар США підтвердив: за підсумками зустрічі МГПС режим перемир’я в Сирії не був відновлений. RIA News Андрій Стенін | Перейти в фотобанк . Лавров, виступаючи у ятницю на 71-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, в черговий раз закликав світове співтовариство, в першу чергу ряд західних держав, залишити в минулому “укорінені ідеї менторства” і припинити спроби втручатися у внутрішні справи держав.
Лавров підкреслив, що результатом такої політики стає “руйнування фундаменту світової стабільності”. Російський міністр особливо підкреслив, що сьогодні одним з пріоритетів міжнародного співробітництва є недопущення “сповзання до катастрофи в Сирії” і краху угоди РФ і США з приводу перемир’я в САР, “тім більше, що бажаючих саботувати узгоджені підходи до сирійського врегулювання чимало”. За словами Лаврова, “принципово важливо виконати вимогу РБ ООН про відмежування так званої помірної опозиції від терористів”, особлива відповідальність тут лежить на США і членів очолюваної ними коаліції. Російське військове сприяння допомогло сирійському уряду не допустити “колапсу державності і розпаду країни під натиском терористів”, заявив Лавров.
Російський міністр назвавши придушення ІГ, “Джебхат ан-Нусри” і злилися з нею екстремістських угруповань ключем до “зміцнення режиму припинення бойових дій, до досягнення загальнонаціонального перемир’я”, закликавши до якнайшвидшого початку межсирийских переговорів без будь-яких попередніх умов — в повній відповідності з резолюцією 2254 РБ ООН. Як заявив Лавров на прес-конференції, робота по врегулюванню в Сирії ведеться відразу по декількох напрямках. Вона включає в себе боротьбу з тероризмом, забезпечення припинення вогню між урядовими військами і помірної опозиції (за винятком ІГ і “Джебхат ан-Нусри”), доставку гуманітарної допомоги і безпосередньо початок політичного процесу, який повинен бути інклюзивним, з участю всіх сирійських сторін і без попередніх умов. За словами Лаврова, США і міжнародна коаліція не в змозі виконати завдання по відмежуванню терористів від опозиції, яка хоче взяти участь в режим припинення вогню. “Дана мета неодноразово підкреслювалася.
На жаль, коаліція під керівництвом США, яка висловила прихильність забезпеченню такого розмежування, не в змозі виконувати поставлені завдання”, — підкреслив Лавров. Канал RT на Youtube —На його думку, заяви про те, що розмежування опозиції і терористів нібито залежить від питання припинення польотів ВПС Сирії, “малопереконливі”. “Мова йде тільки про ті, щоб віддати їм команду і перестати їх підтримувати, поки смороду не отползут від позицій, які займають терористи. Це не робиться. Якщо це не робиться по тій причині, яку нам висувають, а саме, що потрібно, щоб уряд перестав літати і тоді ці загони переконаються, що можна відійти від “Нусри”, що їх ніхто не буде бомбити, то це малопереконливо”, — зазначив Лавров.
Ніякого плану “Б” Росія ніколи не говорила про існування якогось плану “Б” щодо Сирії — і не готова це обговорювати, запевнив Лавров. “Ми ніколи не згадували план “Б”. План “Б” згадували наші партнери, хоча потім послідувало спростування. Я довіряю Джону Керрі, коли він говорити, що не може бути військового рішення”, — підкреслив глава МЗС РФ. Читайте також: Про що пишуть в світі: Лавров проти філософії “скотарні”, Круз за Трампа При цьому Лавров вважає непереконливими спростування партнерів РФ наявності у них такого роду планів. “Мабуть, потрібно ще більше зміцнювати довіру між зовнішніми гравцями. Тоді постараємося досягти результату. Але якщо це не неспроможність і відсутність бажання, я сподіваюся, що це не так, не хочу в це вірити, то тоді висновок тільки один — що всі заперечення наявності плану “Б” не цілком щирі”, — додав російський міністр.