Подорожі

TaxFree у Чехії – що потрібно знати

Здійснюючи покупки в Євросоюзі, іноземці з країн, що не входять до нього, мають право повернути податок на додану вартість (ПДВ) товарів, які вони вивозять з собою за кордон ЄС. Система отримала назву TaxFree.

Розмір податку на додану вартість кожна країна встановлює сама. У Чеській Республіці існує дві ставки ПДВ: 15% і 21%. Менша ставка застосовується у відношенні досить вузького списку соціальних товарів, таких як продукти харчування, ліки, медичне обладнання, дитячі автомобільні крісла, товари для інвалідів. Ставкою 21% обкладаються товари широкого спектру: одяг, прикраси, електроніка, меблі, косметика та інші.

TaxFree можна повернути трьома способами:

– готівкою на кордоні

– моментальним поверненням на банківську картку в магазині, де відбувалися покупки

– банківським переказом на карту або чеком

Важливо: повернення ПДВ можливе тільки при здійсненні покупок в магазинах, що входять в систему TaxFree. Як правило, на вітринах та касах таких магазинів присутні інформують відповідні логотипи, але краще уточнити цей момент у продавця заздалегідь.

Умови повернення TaxFree в Чехії:

1) Наявність короткострокової шенгенської візи типу С. Відзначимо, що власникам довгострокових віз типу D (понад 90 днів), ВНЖ і ПМЖ країн Євросоюзу повернення ПДВ не годиться.

2) Наявність магазинного чека, загальна сума покупок в якому повинна становити мінімально 2001 чеську крону.

3) Наявність заповненого бланка TaxFree, який видається продавцем відразу після оплати покупки. Частина формуляра, що стосується кількості придбаних товарів та їх вартості, продавці зазвичай заповнюють самі. Покупцеві залишиться лише заповнити такі рядки:

– ім’я та прізвище, згідно закордонного паспорту;

– адреси постійного проживання, включаючи поштовий індекс;

– країна походження;

– номер закордонного паспорта;

– підпис у чорній рамці.

4) Наявність штампа митниці на бланку TaxFree. Він проставляється на пункті митниці в аеропорту, або інший прикордонній зоні ЄС. Зазначимо, здійснюючи покупки в одній країні, наприклад в Чехії чи Австрії, на бланк TaxFree можна поставити штамп митниці іншої країни, наприклад Німеччини, якщо ви вилітаєте звідти.

Важливо: існує кілька компаній, які займаються поверненням TaxFree. Щоб не заплутатися попросіть в магазині буклет саме тієї компанії, з якою співпрацює продавець. У ньому будуть вказані пункти найближчого митного контролю, каси для видачі грошей в аеропорту та інша корисна інформація, включаючи поштову адресу компанії.

Найпоширеніші системи TaxFree: Premier Tax Free і Global Blue. Годину від моменту покупки до моменту пред’явлення документів для оформлення TaxFree митним органам суворо регламентовано і становить 6 тижнів.

Повернення TaxFree готівкою в аеропорту

Митний пункт аеропорту Праги розташований зліва від інформаційних табло в залі реєстрації відльотів Терміналу 1. Для отримання штампу пред’явлення явіть співробітникам митниці свій паспорт і квиток на літак. Митник може попросити продемонструвати йому покупку, ПДВ з якою ви хочете повернути. Тому рекомендуємо спочатку отримати штамп, а вже потім здавати багаж.

Зареєструвавшись і пройшовши паспортний контроль, ви потрапите в зону DutyFree. Пройшовши інформаційну стійку, ви побачите прикордонний контроль для пасажирів, що прибувають і поруч з ним пункт обміну валют пункт повернення TaxFree cash Refund, позначений відповідним логотипом. Пред’явлення явивши бланк з відбитком митної служби та закордонний паспорт, ви отримаєте готівку в євро, доларах або кронах за своїм вибором.

Важливо: ви отримаєте на руки не 21% належного ПДВ, а лише 14-16% від прописаної в чеку суми. Різниця – це комісія системи. Розрахувати точну суму повернення ПДВ для кожної країни допоможе спеціальний TaxFree калькулятор.

Моментальний повернення на банківську картку в магазині

У деяких магазинах можливий миттєвий повернення ПДВ на банківську карту. Для цього потрібно уточнити таку можливість у продавця і пред’явити свій закордонний паспорт з діючою туристичною візою. У цьому випадку, при оплаті покупки банківською картою, сума такс фрі або спочатку не спишеться, або протягом декількох хвилин тому буде зарахована на карту.

Разом з чеком на покупку ви отримаєте бланк TaxFree і фірмовий конверт. При виїзді з території ЄС, ви повинні отримати відбиток митної служби і відправити весь комплект документів за вказаною поштовою адресою протягом 30 днів з моменту виїзду. Конверт можна також опустити в спеціальний ящик служби TaxFree в аеропорту. У разі неповернення зазначених документів у суворо визначені терміни з вашої картки автоматично буде списана сума поверненого вам TaxFree.

Банківським переказом на карту або чеком

Якщо ви не встигли або не розібралися з тим, як повернути TaxFree на кордоні або при здійсненні покупок – не біда. Ви можете отримати повернення у себе на батьківщині. Для цього необхідно звернути в банки, які співпрацюють з міжнародними системами TaxFree, і надати чеки та бланки з відтисками митниці, а також пред’явити свій національний і закордонний паспорти. Банки стягують комісію за свої послуги. Як правило, різні банки працюють з різними системами. Знайте найближчий банк, який працює з TaxFree можна на сайті тієї системи TaxFree, через яку була здійснена купівля.

У разі якщо жоден з банків у вашому місті не працює з системами TaxFree, необхідно написати заяву і відправити його поштою у фірмовому конверті разом з чеками і бланком, а також реквізитами вашої банківської карти в адресу компанії, через систему якою була здійснена купівля. Повернення Tax Free буде зроблений на вашу карту.

Загальні рекомендації

– оформляйте на один чек максимум покупок, здійснених в одному магазині;

– збережіть оригінальну упаковку, ярлики та етикетки до пред’явлення товару на митниці;

– перевіряйте правильність заповнення продавцем бланка TaxFree;

– приїжджайте в аеропорт заздалегідь, щоб встигнути отримати штамп митниці;

– не забудьте взяти інформаційний буклет TaxFree в магазині;

– дотримуйтесь встановлені рядки пред’явлення документів до повернення;

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України