Здоров'я

«Світ повинен дізнатися правду»: ясні і короткі відповіді лікаря на всі питання про коронавірус

Відомий педіатр Суламіф Вольфсон сформулювала найпопулярніші питання про коронавірусі і коротко і просто на них відповіла. Що таке коронавірус, наскільки він небезпечний, чи можна вірити емоційним постам в інтернеті, як відрізнити правду від фейку і що насправді потрібно робити, щоб уберегтися під час пандемії?

Весь тиждень я відмовлялася від пропозицій записати відео або виступити на тему коронавірусної епідемії. Я не епідеміолог, не вірусолог і навіть не інфекціоніст. А заробляти на паніці і створювати порожній інфошум мені здавалось не найкращою ідеєю.

Вийшло ж як завжди: «Хочеш розсмішити Бога — розкажи йому про свої плани».

Що таке коронавіруси

1. Коронавіруси — це окреме сімейство вірусів. Вони давно і добре відомі. Деякі коронавіруси викликають хвороби у котів, деякі у собак, деякі — як ми бачимо! — у людини. При цьому котячі віруси НЕ заражають людей і собак, собачі НЕ заражають людей і кішок, а людські безпечні для всіх тварин.

Все як з грипом

2. Більша частина людських коронавірусів викликає звичайну застуду, з тих, що кожен рік взимку і восени викошують школи і дитячі сади. Соплі, кашель, температура, через тиждень все само пройде. Деякі штами коронавіруса можуть викликати простудні захворювання з тяжким перебігом, зокрема, атипову пневмонію. Все як з грипом, бачите? Є «легкі» штами, є більш небезпечні.

Чому оголосили пандемію

3. Зараз ВООЗ оголосила пандемію COVID-19, нового штаму коронавіруса. Пандемія — це характеристика ЧИСЛА хворих, а не важкості стану. Пандемія оголошується кожен раз, коли хворіє більше певного числа людей відразу в багатьох країнах. Пандемію оголосили не тому, що хвороба важка, а тому що є багато хворих в різних країнах.

Чому в Німеччині хворіють, а в Україні поки мало хворих

4. Поки пандемія не закінчиться, говорити щось певне щодо смертності, швидкості поширення нової інфекції — неможливо. Для того щоб бути впевненим, необхідний ВЕСЬ масив інформації, який поки тільки накопичується. Так, наприклад, НІХТО точно не знає, чому в Італії захворіло так багато людей, а в Німеччині або в Україні мало. Можливо, впливає клімат (Ухань і італійські провінції, де була основна маса хворих — на одній широті). Можливо, дефект карантинних заходів. Можливо, епідемія в Італії спалахнула, насправді, одночасно з Уханем, і просто не була вчасно відстежена, т. як починалася серед НЕЛЕГАЛЬНИХ (тобто без медстраховки і не звертаються до місцевих лікарів) китайських робітників. Можливо, причина в різних штамах коронавіруса. Можливо, справа у наявності швидких і достовірних способів визначення вірусу: там, де це можна зробити, хворих багато, а там, де лабораторій немає, люди хворіють нітрохи не менше, але ніхто і не знає, що це коронавірус. Тобто варіантів багато, але правильну відповідь ми дізнаємося лише тоді, коли все закінчиться, а дані будуть зібрані та опрацьовані.

«Мир должен узнать правду»: ясные и короткие ответы врача на все вопросы о коронавирусе

Як протікає коронавірусна інфекція 2019-2020

Інкубаційний період коронавіруса

5.1. Інкубаційний період до 14 днів, у середньому, перші ознаки хвороби відзначаються на 4-5 день після зараження

Тяжкість коронавіруса

5.2 Близько 80% всіх хворих переносить інфекцію легко, взагалі без виникнення будь-яких симптомів або з незначними катаральними явищами. Критичний стан (дихальна недостатність, поліорганна дисфункція) відзначається приблизно у 5% хворих.

Летальність від коронавіруса

5.3 Летальність, зараз (!!! див. пункт 4), варіюється, за різними даними, від 0,7% до 5,8%.

Симптоми коронавіруса

5.4. Клінічно COVID-19 інфекція проявляється підвищенням температури (частіше вище 38, але є і варіанти з невеликою температурою), загальним відчуттям розбитості, болем у м язах, сухим кашлем. При цьому у деяких пацієнтів відмічається також біль у горлі, головний біль, нежить. Загалом, абсолютно неспецифічна картина ГРВІ.

Хворіють діти коронавірусом?

5.5. Діти (ну, хто про що, а педіатр про дітей:)) ХВОРІЮТЬ. При цьому всі відомі випадки захворювання у дітей протікали легко, без ускладнень, і проходили самостійно.

«Мир должен узнать правду»: ясные и короткие ответы врача на все вопросы о коронавирусе

Ускладнення при коронавірусі

5.6. Небезпечний перебіг хвороби — це вірусна пневмонія. Передбачається, що вона розвивається відразу після початку захворювання або на 4-5 день хвороби. Для неї характерне утруднення і почастішання дихання. При цьому аж ніяк не всім пацієнтам з COVID-19 пневмонією потрібно щось більше, ніж інтенсивне пиття і симптоматичне лікування!

Час одужання

5.7. Час одужання — від 2 тижнів для легких випадків до 3-6 тижнів для більш важких.

Таким чином, незважаючи на страшні зведення, більшістю людей COVID-19, схоже, переноситься як звичайне ГРВІ, навіть не найважче. Люди похилого віку, курці, люди з захворюваннями дихальної системи, при цьому, в групі ризику, у них вірогідність більш важкого перебігу COVID-19 вище. Ключові слова: «група ризику» та «вірогідність». Тобто, все це не 100%. І навіть, схоже, не 50%.

Як не захворіти

6.1 Не панікувати, не злитися, не поширювати чуйні й взагалі берегти нерви, свої і оточуючих. Стрес послаблює імунну систему.

6.2. Загальні правила профілактики ГРВІ. Мити руки, вмиватися, не ходити в місця великого скупчення народу без особливої потреби. Велике спасибі коронавірусу, завдяки пандемії ці поради, нарешті, почули всі.

6.3. Не приймати Бадів, «загальнозміцнюючих», «противірусних» та інших коштів «на всяк випадок», особливо якщо раніше ви цей препарат не брали. Високі дози вітаміну С, надмірна кількість препаратів з цинком, всі противірусні засоби з недоведеною ефективністю можуть нашкодити вашому здоров’ю і, в підсумку, сприяти більш тяжкому перебігу інфекції (будь-який!)

Нове випробування для суспільства

Ну і найголовніше.

Не змогла знайти прекрасну карикатуру, в якій велика Смерть в балахоні з ліпленням «Паніка» втішає маленьку Смерть-коронавірус: «Не бійся, маленький, мама сама все зробить». І це дійсно так.

Інфодемія, інформаційна епідемія, спровокована коронавірусною інфекцією – є новим випробуванням для суспільства. І здоровий глузд, схоже, поки програє страхам, істерик і відсутності професійної етики.

Вчимося виживати в цьому дивному новому світі. Дуже сподіваюся, що прийдуть розумні люди з хорошою  гуманітарною освітою і розроблять покрокову стратегію поведінки в-і оффлайн в таких випадках. Ну а я, по-дилетантськи, можу припустити, що можуть допомогти такі речі, як:

1. Боротьба з власним тривожним станом. Яким би ти не був стойким, коли навколо ВСІ кричати: «Жах, жах!!», ти теж починаєш панікувати. Вдихнули. Видихнули. І пішли мити підлоги. Або посуд руками. Або пилюку з книжок витирати. Або чистити картоплю. Або аудіозаписи розшифровувати. Або молитви читати. Все, що завгодно, лише б монотонно, одноманітно і з швидким видимим результатом.

Це називається «гризти паличку».

Колись вчені взяли дві групи лабораторних щурів. І стали їх мучити: безсистемно і нерегулярно бити струмом, нагрівати, охолоджувати та інше. Природно, щури впали в паніку, вони переживали сильний стрес на тлі неприємних відчуттів і неможливість якось це передбачити. Одна група щурів, при цьому, мала можливість гризти палички. В інших паличок не було. У результаті з’ясувалося: ті, хто міг переповнити  свою біль і тривогу, гризучи паличку, перенесли стрес помітно краще, ніж ті, у кого рятівних паличок не було.

Тому перестаємо бігати по стелі і рахувати збитки. Видихнули, вилізли з інтернету, пішли працювати руками. Допомагає.

2. Шукаємо перевірені джерела інформації. «Вася Іванов, марсіанський лікар, відряджений для боротьби з епідемією на Плутон» або «знаменитий натуропат і коуч Вася Пупкін» або, навіть (!!!), «відомий педіатр Суламіф Вольфсон» — не є достовірними джерелами інформації! Тім більше в питаннях вірусології або епідеміології, які ні до педіатра, ні до ординарного лікаря, ні до натуропату не мають прямого відношення.

Достовірне джерело інформації — це те джерело, яке спирається на ЧИСЛОВІ дані. І чим більше цих даних, тім краще.

Як визначити достовірність, не будучи фахівцем? Достовірні джерела позбавлені емоційності. Всі ці прекрасні «не можу мовчати!» і «світ повинен знати правду, яку я несу!» — вірна ознака популяризації.

Достовірний текст буде написаний досить сухо і інформаційно насичено, тобто такі тексти читати і важко, і нудно. Достовірний текст містить велику кількість посилань. Достовірний текст, у всякому разі в медицині, завжди рясніє словами «можливо», «ймовірно», «можна припустити» і, вишенькою на торті, «потрібне проведення додаткових досліджень».

Посилання:
1. www.uptodate.com/…/coronavirus-disease-2019… — зважений і чіткий абстракт все, що відомо про COVID-19 пошестей. Не читає по‑англійськи гугл-транслейт в допомогу. Текст простий, перекладається добре.
2. www.who.int/emerg…/diseases/novel-coronavirus-2019 — ВООЗ, і цим все сказано
3. www.vesty.co.il/articles/0,7340,L-5691921,00.html… — особисте оцінне судження ізраїльського професора-мікробіолога, дуже мені близьке.

Джерело — особиста сторінка Суламіф Вольфсон

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України