Лобний м яз і верхні волокна кругового м язу ока є прямими антагоністами. Нормальне стан забезпечує натяг шкіри чола, це не сприяє появі поперечних зморшок.
У молодих складок на лобі майже не помічається. Навпаки, пружність шкіри і хороша еластичність ніжних волокон лобової м’яка зв’язку підводять брови, роблять широко відкритими очі, що надає обличчю вираз уваги і подиву.
Вміння висловлювати на обличчі увагу в спілкуванні з людьми — це важливо для профілактики зморшок. Якщо лобовий м яз називають м’язом уваги, то її антагоніст — верхня частина круглих м’язів очі — називається м язом роздумів. Скорочуючись, вони розправляють зморшки, чому особа приймає вираз задумі і зосередженості.
Часті перенапруги лобових м язів, що має місце при деяких фізичних і емоційних станах, викликають розтягнення і послаблення м язових волокон верхньої частини кругового м язу ока. Тоді при посиленому скорочення лобової м’язу напруга його антагоніста відсутня, поперечні зморшки глибоко западають, і особа приймає вигляд деякої інтелектуальної обмеженості.
Для підтримки і відновлення тонусу верхніх волокон кругового м язу ока рекомендується:
- вказівними пальцями фіксувати шкіру надбрівних дуг і виробляти в цей час закривання очей.
Пальці, утримуючи шкіру на місці, надають м’язам опір.
Рух виконується повільно і повторюють 3-6 разів.
Ефективно для тренування очної частини кругового м язу ока наступну вправу:
- шкіру в області орбіт фіксують подушечками кінцевих фаланг II — III – V пальців так, щоб II палець знаходився у зовнішнього кута ока, III — на середині верхнього краю орбіти, IV — у внутрішнього кута ока (рис. 1);
- закривають повіки; пальці, натискаючи на шкіру, чинять цьому опір.
Вправу повторюють 3-6 разів.
Автор: Кунічев Л. А. «Лікувальний масаж»