ЄС|NATO

США хочуть інтегрувати в стратегічні бомбрадувальники B-2 Spirit 2300-кг бомбу

 Нова бункерна авіаційна бомба класу GBU-72/B вагою 5000 фунтів може стати майбутнім доповненням до арсеналу малопомітних бомбардувальників ВПС США B-2 Spirit.

Джерело: Defence Express , The Drive

ВПС США хочуть в рамках програми по модернізації флоту B-2 Spirit інтегрувати на ці стратегічні бомбардувальники новітню бетонобійну бомбу GBU-72/B масою 2300 кілограм, перша презентація якої відбулась лише в 2021 році. Така опція вже включена в контракт на 7 мільярдів доларів по цим літакам, котрий кілька днів назад отримала американська оборонна корпорація Northrop Grumman.

GBU-72 під фюзеляжем F-15E Strike Eagle
GBU-72 під фюзеляжем F-15E Strike Eagle

Підрозділ бомбардувальників B-2 Центру управління життєвим циклом ВПС США (AFLCMC) висвітлив можливу майбутню інтеграцію GBU-72/B на B-2 у так званому документі “Обґрунтування та схвалення” (J&A) щодо запланованої комплексної модернізації та укладання контракту з єдиним постачальником – компанією Northrop Grumman. Урядові установи США повинні подавати подібні обґрунтування для отримання дозволу на укладення контрактів без проведення типового процесу конкурсних торгів. AFLCMC опублікував відредаговану копію цього документа J&A в Інтернеті 6 травня, через три дні після того, як компанія Northrop Grumman отримала контракт з максимальною вартістю 7 мільярдів доларів.

У невідредагованих частинах документа J&A перелічено кілька запланованих і потенційних заходів з модернізації B-2, що є частиною аргументації на користь компанії Northrop Grumman як єдиного реального кандидата на виконання цієї роботи. Компанія Northrop (яка об’єдналася в Northrop Grumman в 1994 році) будувала ці бомбардувальники з кінця 1980-х років і відтоді відповідає за їхню підтримку. “Поглиблена інтеграція озброєнь (наприклад, A5K)” входить до потенційних “зусиль з модернізації кандидата B-2”, які тепер можуть бути охоплені новим контрактом на модернізацію.

A5K – це абревіатура ВПС США, що означає “вдосконалений 5000-фунтовий проникаючий боєприпас”. Це конкретно стосується бомби класу BLU-138/B вагою 5000 фунтів, яка є ядром, або “боєголовкою”, повного комплекту GBU-72/B. GBU-72/B також включає комплект GPS-наведення для об’єднаних боєприпасів прямої дії (Joint Direct Attack Munition, JDAM) сімейства JDAM. На сьогоднішній день відомо лише, що ВПС США провели льотні випробування цих нових бомб, встановлених на винищувачах F-15E Strike Eagle.

ВПС США очікують, що розробка GBU-72/B завершиться в поточному фінансовому році і що ця зброя в кінцевому підсумку замінить існуючі на озброєнні ВПС США бункерні бомби класу GBU-28/B вагою 5 000 фунтів. GBU-28/B належить до сімейства бомб з лазерним наведенням Paveway, які були поспіхом прийняті на озброєння напередодні війни в Перській затоці в 1991 році, де вони дебютували в бойових діях. Початкова партія цих бомб була виготовлена частково зі стволів списаних 203-мм гаубиць армії США.

На даний момент, як пише портал The Drive, нема чіткого дедлайну, коли має остаточно відбутись інтеграція GBU-72/B до набору озброєння B-2 Spirit. Про строки тут в принципі зарано говорити хоча б тому, що розробка самої GBU-72/B ще триває, роботи по цій бомбі мають бути завершені в поточному фінансовому році.

Ну і що якщо говорити про номенклатуру озброєння самого B-2 Spirit, то найбільш потужною неядерною бомбою там взагалі є протибункерна GBU-57 Massive Ordnance Penetrator, котра може уражати цілі під товщиною грунту до 61 метру, і має бойову частину 2,3 тони при загальній масі 13,2 тон (для порівняння – загальний показник бойового навантаження B-2 складає 18 тон).

Автори The Drive на даний момент уже припускають, що після модернізації та остаточного завершення робіт B-2 Spirit зможе брати “кілька” GBU-72/B навіть з комплектом JDAM. Хоча це при тому, що ще невідомо, скільки взагалі знадобиться часу на інтеграцію такої бомби на цей стратегічний бомбардувальник.

Втім, навіть із вищенаведених даних цілком випливає такий висновок – створення керованої протибункерної бомби та її адаптація на носій-важкий бомбардувальник можуть в підсумку зайняти навіть кілька років, не рахуючивже затрат на рівні кілька десятків чи кілька сотень мільйонів доларів загалом.

Наземний підрив GBU-72
Наземний підрив GBU-72

 

І це може бути цілком порівнюваний приклад для історії, коли наприкінці березня 2024 року рашисти заявили про намір перетворити ФАБ-3000 на керовану авіабомбу з модулем УМПК, хоча таку бомбу на практиці підняти здатен лише один тип літака – Ту-22М3, застосування якого навіть як ракетоносія стало проблемним для ворога після збиття 21 квітня 2024 року.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України