Війна РФ проти України

Сьогодні річниця катастрофи українського військового літака Іл-76, який перевозив українських десантників до Луганська і був збитий бойовиками

Сьогодні, 14 червня, сьома річниця катастрофи українського військового літака Іл-76, який перевозив українських десантників до Луганська і був збитий бойовиками

Військово-транспортний літак Іл-76 25-ї військово-транспортної авіаційної бригади Повітряних сил Збройних сил України 14 червня 2014 року під час посадки в аеропорту Луганська був збитий проросійськими бойовиками з ПЗРК «Ігла». На борту літака перебувало 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітрянодесантної бригади та 9 членів екіпажу. Усі вони загинули.

Загибель усіх 49 військових, які перебували на борту збитого літака, стала найбільшою з початку антитерористичної операції і найбільшою одночасною втратою Збройних сил України за період її незалежності. Одноразова, катастрофічна загибель великої кількості особового складу внесла корективи в плани АТО: як наслідок, у липні українські війська змушені були з боями і новими втратами пробивати сухопутний коридор через Щастя до Луганського летовища.

Відповідальність за цю трагедію поніс тодішній начштабу Антитерористичної операції генерал-майор Віктор Назаров, якого засудили до семи років в’язниці.

 

Як збили літак з українськими десантниками

Влітку 2014 року аеропорт Луганська був одним з головних стратегічних об’єктів на Луганщині. Розслідування провело BBC.

Його утримували бійці 80-ї львівської десантної бригади, однак саме летовище опинилося в оточенні сепаратистів. Десантники тримали кругову оборону, однак околиці аеропорту повністю вже не контролювали.

На початку червня командування АТО вирішило збільшити кількість своїх сил там, щоб у перспективі відрізати Луганськ від російського кордону.

Зробити це планувалося за рахунок сил іншого десантного підрозділу – 25-ї дніпропетровської бригади.

Іл-76 мав доправити до захисників Луганського аеропорту підкріплення: 40 десантників та три БМД-2

13 червня 2014 року на Дніпропетровському аеропорті сформували зведену парашутно-десантну роту 25-ї бригади.  Перекинути її разом з бойовою технікою до Луганська планували трьома літаками Іл-76МД.

Вночі 14 червня вони з десятихвилинним інтервалом вилетіли з Дніпропетровська. Перший Іл-76 зміг успішно сісти в Луганському аеропорту, його почали розвантажувати.

Але другий збили при заході на посадку.

За даними розслідування, на висоті близько 500 метрів у літак влучила ракета переносного зенітного комплексу (ПЗРК) “Ігла”.

Згодом неподалік від місця катастрофи виявили дві відстріляні труби від цього комплексу (другу, як вважають експерти, пілоти змогли нейтралізувати тепловою пасткою).

 

Також припускають, що Іл-76МД обстріляли ще й із зенітно-артилерійської установки. Від влучання літак втратив крило, загорівся та впав за п’ять кілометрів на схід від Луганська.

Всі, хто перебував на його борту, загинули: це 40 десантників 25-ї бригади та дев’ять пілотів Мелітопольської бригади транспортної авіації.

“Причиною смерті кожного… стали грубі порушення анатомічної цілісності тіла, спричинені внаслідок комбінованої дії вибухової травми, падіння з великої висоти та дії відкритого полум’я”, – говориться у вироку по справі Іл-76.

У висновках судмедекспертів йдеться, що багато тіл були буквально розірвані навпіл чи втратили кінцівки.

Літак також перевозив боєприпаси і три бойові машини десанту (БМД-2). За розповідями українських військових, які шукали бортові самописці і тіла десантників, внаслідок пожежі корпуси цих машини, зроблені з алюмінієвого сплаву, майже розплавилися.
рештки літака

Третій літак, отримавши інформацію про долю попередника, пішов на розворот і повернувся до Дніпропетровська.

А перший Іл-76МД тиждень залишався в Луганському аеропорту, й лише під прикриттям негоди зміг вибратися звідти.

Це був останній літак, який вилітав з Луганська.

На початку вересня 2014 року сили АТО з боями вийшли з Луганського аеропорту.

 

Хто збив літак?

У 2017 році СБУ оприлюднили результати свого розслідування про те, хто саме з бойовиків невизнаної “ЛНР” причетний до збиття літака.

З даними спецслужби, групи з ПЗРК організовував тодішній командир “батальйону “Зоря” Ігор Плотницький (який згодом очолить “луганську республіку”, а за кілька років буде зміщений з посади внаслідок перевороту), його заступник Андрій Патрушев, а також командир групи “Витязь” Олександр Гурєєв.

СБУ навіть опублікувала аудіозапис переговорів, на якому, як вказується, вони переговорються про збитий літак та домовляються, щоб вивезти його залишки на металолом.

Їхні дії кваліфіковано як теракт, справа ще у суді.

Окрім них СБУ вважає причетною до загибелі літака російську приватну військову компанію “Вагнера”, яка, за даними української спецслужби, з кінця травня 2014 року діяла на Луганщині.

“Служба безпеки має неспростовні докази, що рішення про збиття було прийняте в Кремлі та приведене у дію позаштатним підрозділом Головного управління Генштабу Збройних сил РФ, відомим як “приватна військова компанія “Вагнера”, – заявили у СБУ.

“Рішення приймали у Кремлі”: СБУ зробила заяву про збитий Іл-76

За даними української спецслужби, “злочинний наказ віддав безпосередньо командувач 58-ю армією ЗС РФ генерал-майор Євгеній Нікіфоров”, якого в той час відправили у відрядження на Донбас для виконання військових завдань.

“Більше того, виконавці вбивства українських воїнів – Дмитро Уткін, Андрій Гуральов та Андрій Лебедєв, після повернення в Росію були відзначені Путіним офіційними державними нагородами “Орденами Мужності”, – додали в СБУ.

Кремль офіційно відкидає свою причетність як до компанії “Вагнера” (існування якої він взагалі заперечує), так і до збройної підтримки проросійських сепаратистів на Донбасі, зокрема засобами протиповітряної оборони.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України