Знову й знову звучить міф про те, що українські біженці багатіють в Австрії. Насправді все інакше, навіть драматично.
«З погляду ситуації на ринку праці важливо, щоб українці були повністю включені до статистики ринку праці 2023 року», — повідомив наприкінці року міністр праці та економіки Мартін Кохер. «Динаміку ринку праці, викликану переселенцями з України, не було повністю враховано в прогнозах. В результаті статистично зросло безробіття, але водночас кількість працевлаштованих українців на австрійському ринку праці зросла приблизно з 13,5 тис. на початку року до приблизно 17 000 у 2023 році».
А як щодо непрацюючих українців в Австрії?
Драматично, як показують нові дані. Про це повідомила Таня Майєр із асоціації Cards for Ukraine, яка фінансує продовольчі талони на суму 50 євро для сімей українських біженців в Австрії за рахунок приватних пожертвувань. “Базова допомога – це непрацююча система”, – цитує Майєр ORF. Відповідно, українські біженці отримують 260 євро на місяць плюс 145 євро на дитину – на ці гроші їм доводиться виживати. Асоціація спромоглася організувати продовольчі талони на кілька сотень тисяч євро – без них це було б важко чи зовсім неможливо.
Довідкова інформація: Австрія в даний час надає захист приблизно 80 000 українців; республіка забезпечує їх їжею та житлом; витрати, ймовірно, становлять понад мільярд євро на рік. Базова допомога на харчування становить 260 євро на особу на місяць для дорослих та 145 євро для неповнолітніх. Якщо біженців розміщують у контрольованих приміщеннях, тип обігріву має значення. Якщо вони повністю забезпечені (триразове харчування), то отримують кишенькові гроші у розмірі 40 євро на місяць, а якщо частково забезпечені (основні продукти харчування та засоби гігієни), то — 150 євро.
Право на тимчасове проживання в Австрії діє до 4 березня 2024 року. «Люди, які мають синю карту перебування («Посвідчення особи для переміщених осіб»), отримають вільний доступ на австрійський ринок праці з 21 квітня 2023 (набуття чинності Вісника федеральних законів). Це означає, що компаніям не потрібне схвалення від AMS, якщо вони хочуть працевлаштувати людей з посвідченням особи переміщеної особи. Маючи посвідчення особи для переміщених осіб, постраждалі також отримують безкоштовні курси німецької мови по всій Австрії на рівнях від A1 до C1 із сертифікатом державного зразка від Австрійського фонду інтеграції (ÖIF).