Всі знають, як корисні фрукти. Ось тільки в яких кількостях і коли – невідомо. Відомий дієтолог Синтія Сасс ділиться чотирма правилами з тими, хто хоче бути по-справжньому здоровим.
Свого часу я працювала в якості дієтолога з різними клієнтами. Деякі повністю уникали фруктів з-за високого вмісту вуглеводів і цукру в них. У свою чергу, інші трохи не ховалися з голови до ніг фруктами, мотивуючи це вмістом поживних речовин. Істина десь посередині, і все індивідуально. Щоб знайте золоту середину, потрібно знати чотири 4 правила.
Правило 1: від 2 до 4 разів на день
Експерти стверджують, що організму потрібно від 2 до 4 порцій фруктів в день. Яку кількість фруктів оптимальні? Один стакан ягід або один фрукт розміром з бейсбольний м ячик. Кількість фруктів залежить також від ступеня зайнятості. Багато мої клієнтки з’їдають одну порцію фруктів на сніданок, іншу – вдень в якості перекусу (відмінний вибір!). А якщо робочий день вкрай насичений, пані додають третю порцію фруктів перед важливою подією – невеликий банан. Чоловіки, що ведуть активний спосіб життя, підлітки, високі молоді жінки вживають фрукти чотири рази на день. Серед моїх клієнтів, що займаються спортом, є й такі особини, які з’їдають більше, ніж чотири порції фруктів в день. Але це навряд чи стане повсюдно нормою.
Правило 2. Потреба у фруктах — потреба в енергії
Чим вище ваш зріст і чим вище ідеальний індекс маси тіла, тим більше вам потрібно енергетичних запасів; отже, тім більше вуглеводів вам потрібно. Чоловікам потрібно більше вуглеводів, ніж жінкам. Молоді люди потребують у вуглеводах більше представників старшого покоління. У свою чергу, люди, що ведуть активний спосіб життя, вживають більше вуглеводів, ніж малорухливі особини. Наприклад, якщо ви — мініатюрна особа жіночої статі, робота сидяча і спорту приділяєте 45 хвилин п’ять днів на тиждень, вам не потрібно стільки порцій фруктів в день, як високого, м’яка язистими чоловікові.
Правило 3. Обмежуємо вживання фруктів ввечері
Оскільки вуглеводи у фруктах підтримують активність ваших клітин, велике значення має вибір години і вид фруктів. Набити живіт величезною тарілкою з фруктами пізно ввечері під час перегляду ТБ або просторів Мережі (коли організм не потребує великих запасах енергії) може бути корисніше, ніж з’єднання їсти печиво або поглинати цукерки у цею ж годину. Але якщо ві не спалюєте всі ці вуглеводи, не витрачаєте паливо за призначенням, то – як ви вже здогадалися – привіт, кілограми! Так що спробуйте їсти фрукти перед активною діяльністю. І користь від них буде суттєва. Якщо ви дійсно любите їсти фрукти у вечірній час, спробуйте зменшити порцію, скажімо, до однієї склянки винограду.
Правило 4. Поживні речовини рівноцінні вуглеводам
У той час як кількість вуглеводів варто обмежувати, важливо пам ” ятати, що фрукти доверху наповнені іншими поживними речовинами. Природні речовини в плодах фруктів, включаючи вітаміни, мінерали, антиоксиданти, волокна творять чудеса. Ягоди відрізняються за змістом поживних речовин від яблук і груш, кісточкових фруктів, дині і цитрусових. Таким чином, замість того, щоб обмежувати себе тільки яблуками і ягодами, прагнете до різноманітності і їжте сезонні плоди.
Не панікуйте з приводу вмісту цукру у фруктах. Терпимість до цукру у фруктах пояснюється тім, що цукор в даному випадку нерафінований, набагато менш концентрований. Наприклад, один апельсин містить близько 17 грамів вуглеводів, 12 з них — натуральний цукор. Апельсин також постачає організм рідиною, 12 відсотків харчових волокон (клітковини), майже 100% щоденна потреби у вітаміні С, вітаміни групи В, калій і гесперидин.
Діюча речовина останнього знижує кров’яний тиск і рівень холестерину, а також володіє протизапальними властивостями. Для порівняння, одна столова ложка рафінованого цукру містить 16 грамів вуглеводів і нуль поживних речовин. Іншими словами, цукор у фруктах і цукор-рафінад – це абсолютно різні поняття.
Тому насолоджуйтесь фруктами як частина збалансованої дієти. Враховуйте час вживання і кількість плодів і ягід, і тоді не доведеться хвилюватися з приводу збільшення або втрати ваги. Така турбота про своє здоров’я — найкраща!