Раптова смерть в результаті зупинки серця є однією з основних причин смертності серед молодих людей. Основна причина раптової зупинки серця у спортсменів — гіпертрофічна кардіоміопатія, а синдром раптової смерті від аритмії залишається незрозумілим видом раптової смерті.
Якщо ми будемо мати у своєму розпорядженні велику кількістю інформації про ознаки та симптоми, які передують цим смертям, лікарі зможуть підвищувати інформованість серед пацієнтів і виявляти випадки підвищеного ризику.
Задавшись цією метою, Глинг і Лінг і колеги провели два дослідження, щоб дослідити і описати історії хвороб і симптоми, які передували раптової смерті від зупинки серця, викликаної гіпертрофічною кардіоміопатією та синдромом раптової смерті від аритмії. В обох дослідженнях автори вивчили всі випадки раптових смертей, що сталися в Данії за певний період годині, серед осіб від 1 до 35 років на підставі докладних свідчень про смерті та розтину. Це дозволило авторам виявити людей, що малі гіпертрофічну кардіоміопатію (38 осіб) та синдром раптової смерті від аритмії (136 осіб). У кожному дослідженні була створена контрольна група із людей того ж віку, померлих від інших причин (наприклад, дорожньо-транспортні пригоди).
З клінічних регістрів дослідники отримали медичну історію, а з свідчень про смерть автори також дізналися про симптоми, повідомлених родичами або іншими медичними працівниками. В цілому було зареєстровано 60% випадків синдрому раптової смерті від аритмії і 89% гіпертрофічній кардіоміопатії у чоловіків. 48 пацієнтів (35%) з синдромом раптової смерті від аритмії малі не менше одного із серцевих симптомів, з яких найбільш поширеними були переднепритомний стан/ непритомність (23 людини, 17%). Серед інших зафіксованих симптомів були задишка, болі в грудній клітці і реанімована зупинка серця.
У разі раптової смерті, спричиненої гіпертрофічною кардіоміопатією, 55% людей малі серцеві симптоми більш ніж за годину до смерті, а 42% звернулися за медичною допомогою. За годину до смерти симптом відчували 34% людей з гіпертрофічною кардіоміопатією. В цілому, найбільш поширеними серцевими симптомами у цій групі була біль у грудях (34%) і задишка (29%). Ці серцеві симптоми були набагато менш поширені в контрольній групі.
В цілому, дані дослідження являють собою цікавий погляд на симптоми, що спостерігаються в двох групах пацієнтів, померлих від раптової зупинки серця. Дуже важливо для лікарів зосередитися на методології даного дослідження. Зафіксовані симптоми були отримані з розмов з членами сім’ї або іншими медичними працівниками, які спостерігали пацієнта до смерті.
Хоча це дослідження має свої обмеження, воно показує, як важко зібрати дані про раптової смерті. У ньому також підкреслюється ряд випадків з очевидними попередніми симптомами, які могли б бути своєчасно діагностовані. З клінічної точки зору, дані, представлені в даному дослідженні, повинні спонукати лікарів до вивчення всіх серцевих симптомів, а також до негайного направлення пацієнтів, що відчувають ці симптоми, іншим фахівцям команди спортивних лікарів