Сьогодні з життя пішла велика людина, великий мрійник, політик світового рівня, дев’ятий президент Держави Ізраїль Шимон Перес. Хочу висловити свої щирі співчуття родині пана Переса, його рідним і близьким, а також всьому народу Ізраїлю з приводу цієї тяжкої втрати.
З Шимоном Пересом піде ціла епоха. Перес – один з батьків-засновників Ізраїлю, він був одним з тих, хто не розмінювався на дрібниці, хто жив згідно слова, і його словоа збігалися з його справами. Він був великим демократом і гуманістом, прикладом власного життя вчив гуманізму людей по всьому світу. Лауреат Нобелівської премії миру Шимон Перес жив за часів єврейських погромів, Голокосту та численних воєн, але крізь усі випробування зумів пронести непорушну моральну чистоту і оптимізм.
Для мене Шимон Перес є уособленням самого Ізраїлю: саме такі, як Перес, зробили з пустелі – сад, втілили мрію про свободу та власну державу в життя. Патріарх ізраїльської, близькосхідної та міжнародної політики, Перес завжди вмів виходити за рамки, бачити перспективу.
Багато в чому саме завдяки його роботі сьогоднішній Ізраїль – це держава з сильною армією, здатна боронити свої кордони. Він був ініціатором ядерної програми Ізраїлю, домігся поставок зброї для своєї країни, з нуля створював військову і авіаційну промисловість. Саме завдяки йому, стала можливою легендарна «Операція Ентеббе» 1976 року.
Шимон Перес – ініціатор і учасник мирних переговорів на Близькому Сході. Він говорив: «Кожен політик повинен віддавати мати розуміння в співвідношенні прогнозів і реальності. Мене вважають автором ідеї нового Близького Сходу. Визнаю себе «винним». Я дійсно мрію про новий Близький Схід, де не буде ворожнечі між арабами і євреями… Сьогодні мене вже не цікавить, що про мене говорять. Я знаю свою задачу і виконаю її до кінця».
Минулого року Шимон Перес відвідав Київ, він виступав перед політиками, дипломатами, бізнесменами. Під час свого візиту він виголосив приголомшливу по своїй силі промову, слова з якої я хочу процитувати.
«Ми мріяли про свою землю, але земля, яку ми отримали, що не була мрією. Це був маленький клаптик, одна тисячна частина Близького Сходу. Ця земля не дуже добре до нас поставилася. Там були болота, москіти, пустеля на півдні, камені. Вибирати потрібно було між комарами і камінням. На ній було два озера – одне мертве, друге вимирало. Була знаменита річка – але і в ній води не було. Тобто води не було взагалі. Ніяких природних ресурсів теж не було – ні золота, ні нафти. Тоді говорили, що на Близькому Сході є два типи країн – країни нафтові і країни святі. Наша була абсолютно свята, тому що взагалі нічого не було.
Ми були самотні. У нас не було брата по релігії, сестри з мови, сусіда по історії. Все це відбувалося після Голокосту. Ми прийшли туди і не знали взагалі, що робити. По-справжньому не знали.
І ми подумали: найбільше багатство природи – це людина. Люди збагатили землю, а не земля народ….
Навіщо я вам це розповідаю? До сих пір я говорю молодим хлопцям або дівчатам: друзі, у вас є набагато більше, ніж ви думаєте. Не будьте ледачими. У вас є набагато більше, ніж земля вам може запропонувати. Ви можете виробляти речі, які не дані вам. Це урок для всіх.
Україна – одна з найважливіших у світі країн в сфері сільського господарства. Ви дійсно багато поставляєте, і ви не повинні від сільського господарства відмовлятися – ви можете і повинні модернізувати, об’єднати ресурси і таланти народу…
Потрібно йти за наукою. У науки немає кордонів, обмежень, наука не має рефлексії …
Ваше молоде покоління – чудове. Але що мене злить в них – вони зневажають політиків. Вони кажуть: політика корумпована, вона не для нас. Я відповідаю: ви чесні, ви хочете чесної політики – йдіть і робіть чесну політику…
Це все уроки, які я сам виніс з минулого.
Мене запитують іноді: якщо озирнутися назад, якими були ваші найбільші помилки? Я відповім: ми думали, що у нас великі мрії. А тепер ми розуміємо, що вони були не такими вже й великими. Мрійте про більше. Чим більше ваша мрія, тим більшого ви досягнете ».
Ось саме ці слова якнайкраще характеризують Шимона Переса. Сьогодні світ втратив воістину одного з кращих людей. Але нам залишаться його справи, його ідеї, його надія на краще.
Нехай буде благословенна його пам’ять!