Шовковичні черв’яки сплели “супер-шовк” після того як з’їли вуглецеві нанотрубки і графен. Сильний провідний матеріал може бути використаний для електроніки та медичних імплантатів, кажуть дослідники.
Для того, щоб зробити армований шовк, Чу Чу Чжан і її колеги з Університету Цінхуа годували черв’яків тутовим листям, оприсканним водними розчинами, що містив 0,2% вуглецевих нанотрубок або графена, а потім збирали шовк після того, як хробаки сплели свої кокони, як це робиться в стандартному виробництві шовку.
На відміну від звичайного матеріалу, шовк з підвищеною кількістю вуглецю в два рази жорсткіший і, принаймні, на 50% стійкіший. Команда вчених нагрівала шовкові волокна при 1050 градусів цельсія для карбонізації білка шовку, а потім вивчила їх провідність і структуру. Модифікований шовк проводить електрику, на відміну від звичайного. Спектроскопія комбінаційного розсіювання світла та візуалізація електронної мікроскопії показали, що шовкові волокна з підвищеним вуглецем мають більш упорядковану кристалічну структуру за рахунок інкорпорованих наноматеріалів.
Деякі питання залишаються. Одним з них є, як саме шовкові черв’яки включають наноматеріали в свій шовк. Ще одним цікавим питанням є відсоток наноматеріалів, з’їдений черв’яками, який вони перетворюють в шовк і той відсоток, який потрапляє в організм або іншим чином метаболізується. “Вуглецеві матеріали не видні в перетинах шовкових ниток, можливо, тому що вміст наночастинок є низьким”, – говорить Чжан.