Авторські статтіЗдоров'я

Що повинна знати про паразитів кожна доросла людина

Заздалегідь хочу попередити — найкращі рекомендації дає лікар при особистому огляді та проведенні низки спеціальних досліджень.

Який вплив алкоголю на паразитів?

Алкоголь на паразитів не діє. Зовсім. Якщо ви кинете черв’яка в склянку зі спиртом, то він, звичайно, здохне. Зранку. Від похмілля. Якщо не знайде такого ж експериментатора, як ви зі склянкою пива.

Моя колега наводити випадок, коли п’ятеро мисливців застрелили кабана, на радощах тут же почали його розбирати і смажити шашлики. Запивали шашлик великою кількістю горілки. Мужики здорові, стверджують, що кожен випив не менше літра.

Всі п’ятеро опинилися в реанімації із тяжкою формою трихінельозу. Двох вже не сподівалися врятувати, але мабуть Бог любить дурнів.

При цьому після виписки вони сперечалися з лікарем-паразитологом, що вони, мовляв, досвідчені, трихинеллу неозброєним поглядом бачать! І горілка все вбиває.

Нічому народ не вчиться.

Народні засоби проти паразитів (гарбузове насіння, часник, перець, пижмо, полин, цибульний чай)?

Ні, і ще раз ні. Всі ці травички паразитам, звичайно, не подобаються. Вони будуть намагатися уникнути неприємної для них середовища і кинутися розповзатися в різні сторони. Парочка може вибрати шлях назовні і тоді гордий пацієнт напиши мені в коментах: «Ось бачиш, Лобанов, а ти мені триндів!» І фотку з телефону доповіді.

Але більшість паразитів рвоне в іншу сторону. Їх занесе в різні відділи тонкого і товстого кишечника, апендикс, печінку і жовчний міхур. Хтось спробує закопатися якнайглибше в слизову кишечника, викликаючи кровотечу.

Прийом народних методів у результаті значно ускладнить діагностику і лікування паразитарного захворювання, так як хробаки опиняться в нетипових для них місцях.

Які основні ліки при паразитах? Профілактика ліками

Думки розділилися.

Є два підходи до профілактики:

1) Прийом раз на рік або півроку противогельминтних препаратів (Вермокс, Декарис, Немозол, сотня їх). Найбільш безпечним вважається альбендазол, який нібито на заході призначають навіть вагітним. Дана профілактика допомагає при аскаридозі, ентеробіозі, цепнях, тобто в 80% випадків зараження паразитами.

2) Противники цього методу посилаються на токсичну дію препаратів на організм людини і рекомендують раз на півроку проходити триразове обстеження в лабораторії (з проміжками в три-чотири дні) — здавати кал, мазок, зішкріб на ентеробіоз і не труїтися хімією, тому що кожен препарат навіть при одноразовому прийомі впливає на печінку.

Вибирайте самі.

Профілактика

Трихінельозу — перевірка м яса у ветеринарних лабораторіях. Трихинеллезнове м’ясо знищується в будь-якому випадку. Відомі випадки, коли мисливці, шкодуючи м’ясо, довгостроково виварювали шматки і згодовували собакам. Собак потім довелося добити, щоб не мучилися.

Опісторхозу — не вживати сиру, вялену, слабосолену рибу, виготовлену кустарним способом. Тривалий виморожування — до 40 градусів протягом 7 годин — вбиває опісторхів. Саме таким чином у промисловості знищують паразитів. У рибі вони залишаються, але шкоди вже не приносять. Тільки псують естетичний вигляд.

Аскаридозу, цистицеркоз, ентеробіозу і більшості інших паразитів — мийте руки перед їжею і після відвідин туалету, дотримуйтесь правил особистої гігієни. Продукти, особливо влітку, ховайте від комах.

При ентеробіозі в ДДУ рекомендується краще потримати дитину вдома.

Аналізи при паразитарних захворюваннях?

 • Аналіз крові на лейкоцитарну формулу — підвищена кількість еозинофілів — діагностичний ознака при більшості паразитарних захворювань;
 • Серологічний аналіз на імуноглобуліни;
 • Триразовий (з перервою у три-чотири дні) аналіз калу на яйця глистів і членики;
 • Зішкріб з заднього проходу на ентеробіоз (при гостриках аналіз калу не інформативний);
 • УЗД печінки;
 • МРТ головного мозку.

Імунітет і паразити

Імунітет нас, безумовно, рятує. Він знешкоджує левову частку потрапили в наш організм яєць паразитів. Але  іноді імунітет здається і тоді паразити з радістю займають наш організм. Імунітет бореться на етапі яєць. Дорослих особин він здолати вже не може.

 • Кальцифікація (звапніння)- захисне пристосування організму. Оточення паразита (ехінокока або цистицерка) сполучною тканиною, просочування цієї оболонки солями кальцію і створенням мавзолею.
 • Алергії — імунітет намагається боротися і з дорослими особинами. Але за мільйони років існування паразити виробили купу захисних механізмів. Вони часто збивають імунітет з пантелику і тоді починаються алергічні реакції (по суті — гіперіммунитет).

Обробка м яса при трихінельозі

Виварювання м яса товщиною 1 см протягом 2-3 годин теоретично вбиває трихинеллу. Але повторю, трихинеллезне м’ясо викидають. А краще спалити, щоб бомжі не підібрали.

Заморожування при трихінельозі практично не працює. Є у мене знайомий у ветеринарній лабораторії, так він вже півроку мучить шматок свинини з трихінеллами. Заморожує, потім розморожує, відрізає шматочок і поміщає в сприятливе середовище. Так ці сволочі вже півроку оживають.

Куди нести м’ясо?

У ветеринарну лабораторію.

Основні симптоми при паразитарних захворюваннях?

Паразитів багато. Різні їх види займають різні ніші в нашому організмі. Того загальних симптомів для всіх немає.

Для кишкових — це найчастіше підвищена температура, нудота, блювота, висипання на шкірі по типу кропив’янкі, тяжкість і болі в животі, швидка стомлюваність

Для трихінельоз — початок захворювання, як у кишкових, потім болі в суглобах і м язах, набряки обличчя. Останню ознаку хотілося б підкреслити, так як сезон полювання в розпалі, і багато мисливців приносять додому м’ясо кабанів.

Опісторхоз — в принципі те ж, що і при кишкових, може додатися жовтяниця. Паразит ефектно маскується під холецистит та гепатит.

Цистицеркоз — в залежності від попадання:
Мозок — головні болі, судоми, псевдоэпилептические припадки
Очі — порушення зору
Серце — збій серцевого ритму
Дірофіляріоз — почуття, що під шкірою хтось повзає.

Практично при будь-якій паразитній інвазії в аналізі крові будуть підвищені клітини, еозинофіли.

Можуть антибіотики вплинути на паразитів?

Антибіотики — це інша група препаратів, розрахована на вплив на мікроорганізми.

Тут слід відрізняти паразитів — плоских і круглих черв’яків, і паразитів — найпростіших. На найпростіших антибіотики діють (наприклад, на ту ж тоскоплазму), а для черв’яків розроблені протигельмінтні препарати.

Чого боятися при поїздці в екзотичні країни

При туристичній поїздкі в Африку і Південно-Східну Азію слід дотримуватися кількох простих правил:

 • Ніколи не їсти ніякої їжі за межами великих ресторанів і кафе (якщо таєць запропонує вам скорпіона на шпажці біля готелю — женіть його стусанами);
 • Не купатися в неперевірених прісноводних водоймах (лише басейни і море), в швидкоплинних гірських річках — ще можна, але в озерах, калюжах, ставках і болотах, а особливо на рисових полях — краще не треба;
 • Не ходити босоніж по зеленій траві. І взагалі не ходити босоніж. Тільки з піску на пляжі;
 • Мийте руки. Постійно. Кілька разів в день. Перед їжею і після туалету;
 • Не пийте неперевірену воду;
 • Через кілька тижнів після приїзду краще сходити в лабораторію і здати аналізи;
 • Відпочивайте на Батьківщині (жарт).

Любителям тварин

Знайте, що ваша мила кішечка або ттер’єр, навіть якщо сидять вдома, є джерелами паразитарних захворювань. Ви прийшли з вулиці — принесли на одязі та взутті тисячі яєць гельмінтів, спори грибів, бактерії… Ваш милий песик кинувся вам назустріч, облизавши туфлі, штани. А потім лізе лизати вам ніс.

Якщо ваш кіт чи собака гуляють на вулиці — тут вже взагалі розмов немає.

Раз на півроку проводите профілактику ветеринарними препаратами. Можна і людськими, але існує ризик не розрахувати дозу, адже ваш улюбленець важить аж ніяк не п’ятдесят кілограмів.

Схуднення паразитами

В Інтернеті нерідко можна прочитати рекламу паразитів, які сприяють схудненню. Мовляв, миттєвий ефект без будь-якої шкоди.

Уявіть, вас заражають тварюкою, яка мало того, що жере половину вашої їжі, так ще й паскудить прямо у ваш організм. А ще вона чіпляється за стінки кишечнику гаками і або присосками. А ще її може занести в печінку і лімфатичну систему.

Воно вам треба? Ви, безсумнівно, схуднете. Але шкоди для вашого організму буде велика. Спровоковані алергічні реакції, інтоксикація продуктами життєдіяльності паразита, механічне пошкодження шлунково-кишкового тракту. Вісь неповний список проблем, які ви можете придбати.

Лямбліоз

Тема слизька. Чесно кажучи, не хотів її порушувати.

До недавнього часу лямблій вважали нормальною мікрофлорою людини і чи не симбіонтами. Тільки в останні роки вирішили переселити їх все-таки в стан ворога. Основна проблема з лямбліями, що вони є всюди. Якщо аналіз показав їх відсутність — значить, це поганий аналіз.

На території східної Європи гордо заявляють, що в нашій водопровідній води лямблій немає! А ось лабораторії Німеччини виявляють лямблій у бутильованій води і в мінералці своїх знаменитих джерел. Чи То німці такі грязнулі, то у нас щось не договорюють.

Лямблії — на відміну від описаних вище черв’яків — це найпростіший організм. А значить, дуже маленький. Цисти лямблій проходять крізь фільтри міських водопроводів, їх постійно знаходять в колодязях і колонках, озерах і ставках.

Лямблії існують у двох формах. Рухома і циста. Людина заражається як раз цистами. Винні в цьому брудні руки, предмети побуту. Зараження відбувається навіть якщо ви помили фрукти не дуже чистою водою або при купанні заглотили озерної води. Так само джерелами можуть бути брати наші менші, собаки, кішки, гризуни. У воду цисти лямблій потрапляють з випорожненнями хворого або носія і виживають у води протягом п’яти-шести тижнів.

Лямблії діють на печінку і тонкий кишечник. У заражених бліді шкірні покриви, блювання, пронос, анорексія, висип. В окремих регіонах СНД значний відсоток дітей і дорослих заражені лямбліями і є хронічними носіями. До речі в Європі і США в окремих регіонах не менше, так що нехай не вимахуються.

Тому якщо ваша дитина погано їсть, часто паплюжить, жалуется на болі в животі, а терапевт незмінно ставити йому діагноз «гастрит», не пошкодуйте грошей і пройдіть обстеження на лямблій. Може вся справа в цих крихітних паразитів.

Лікування складення багатоступінчасте, з використанням декількох препаратів (метронідазол один з них), під постійним контролем лікаря. Вдома самому лямбліоз не вилікувати.

Може паразит довго жити в організмі людини і ніяк себе не проявляти?

Може.

Наш організм — місце компактного проживання мільйонів прошених і непрошених гостей зі світу вірусів, бактерій, грибів, найпростіших і тварин.

Серед них виділяють:

 • Симбіонтів (бактерії кишечника, які допомагають перетравлювати їжу) — відразу скажу, що навіть симбионты, переміщені не в тій орган можуть пошкодити. Наприклад кишкові бактерії, потрапивши в кров викличуть сепсис.
 • Нейтральні — від тихих нахлібників, які непомітно під’їдають макарони у вашому кишечнику, до випадкових перехожих, яких невідомо як занесло і вони засиділися (більша частина мешканців шкіри і слизової оболонки рота).
 • Безпосередньо паразити. Ці мало того, що живуть, так ще й гидять.

Слід розрізняти хронічну форму і носійство.

Хронічна форма — це капітуляція імунітету. Тобто організм дозволяє паразиту існувати і вершити свою чорну справу у відкриту. В такому випадку людина постійно відчуває клінічні прояви хвороби (біль у животі, проблеми з кишечником, блювота, підвищена температура тощо).

Носійство — своєрідний пакт про ненапад. Тобто паразит живе, але клінічно себе ніяк не проявляє. Шкоди організму він злегка завдає і робить свого господаря небезпечним для оточуючих.

Носійство в більшій частині випадків спостерігається при паразитуванні найпростіші (лямблії). Плоскі та круглі черви все-таки занадто великі організми, щоб організм змирився з їх існуванням»

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України