Новини

Що робити, коли емоції беруть над вами верх

Варто чітко з’ясувати для себе: емоції, які ми не можемо приборкати сьогодні, завтра нас просто поглинуть

 

Якщо ви бачите, що емоції беруть над вами верх, зупініться і зробіть глибокий вдих. Це почуття напевно виникало у кожного з нас під час зварювання або коли ми про щось сильно переживали. Такі емоційні атаки носять серйозний характер. Але у нас завжди під рукою є інструменти, які можуть допомогти зберегти самовладання.

Можливо, комусь такі ситуації знайомі навіть дуже добре, адже деякі люди більш схильні до емоційних перевантажень. З іншого боку, є й ті, хто покладається на своє вміння контролювати себе. Такі особистості просто керують та виникають перед ними «емоційними погрозами». Однак жодну із зазначених стратегій, як правило, не можна назвати ефективною.

«Емоційний розум реагує на те, що відбувається більш швидко, ніж раціональний розум», – Деніел Гоулман.

Вплив потоку сильних емоцій завжди помітно. Ці почуття буквально позбавляють нас світу і вибивають з рівноваги. Тому у психологів завжди багато пацієнтів, які звинувачують у всіх свої недоліки. На сеансах вони кажуть: «Проблема в моїй надмірної тривожності», «Я не знаю, що робити зі своєю злістю» або «У мене проблеми з вираженням емоцій. Я не знаю, як жити нормальним життям».

Подібні твердження говорять нам про існування в нашому суспільстві певної упередженості. Ми продовжуємо вважати емоції чимось поганим, будучи впевненими, що будь-які переживання безглузді. Ми думаємо, що відсутність страху говорити про життя, сповненого вищого сенсу. Однак при цьому ми забуваємо, що наші емоції завжди націлені на виживання і адаптацію.

Коли емоції беруть над вами верх, дивіться на горизонт

Якщо емоції починають тягнути вас на дно, подивіться на горизонт і затримайте на ньому погляд. Дозвольте всьому йти своєю чергою, нехай кожен слідкує своїм курсом. Дозвольте усім цим страшним зовнішнім стимулам завмерти в часі, замкніть їх в пастці нешкідливого вимірювання. Придивіться до цієї уявної лінії світу. Зробіть це, щоб подарувати своєму розуму і тілу кілька секунд для відновлення дихання, серцебиття і позбавлення від інших видів напруги.

Найкраще, що можна зробити, коли на ваше життя обрушується хаос, це спробувати зберегти спокій. Коли люди страждають від емоційних сплесків, їх розум охоплює паніка. І це логічно, адже це сама інстинктивна частина нашого мозку. В такі моменти все здається хаотичним, безладним і сильним, а префронтальна кора головного мозку, відповідальна за наші аналітичні здібності, логічне мислення та вміння приймати рішення, «відключається». Давайте ж розглянємо цей складний процес більш детально.

Мигдалеподібне тіло – шлях до страху і злості

Коли ваш розум починають захоплювати емоції, спокій може за лічені секунди змінитися панікою, гнівом або страхом. Але як таке можливо? Який механізм в людському тілі сприяє настільки швидкої зміни контролюючої його емоції? Відповідь на це питання настільки дивовижний, як і тривожний: за всім цим стоїть мигдалеподібне тіло.

Дослідження, проведене в університеті Еморі в Атланті, показало, що саме мигдалеподібне тіло модулює всі наші страхи, стрес і агресивна поведінка. Наприклад, цей невеликий ділянка мозку відповідає за збір інформації про оточення людини і можливих зовнішніх загроз. Крім того, мигдалеподібне тіло змушує нас реагувати, дотримуючись досить недвозначного інстинкту: вижити.

Надлишок некерованих емоцій

За великим рахунком, всіх людей, які страждають емоційними розладами, об єднує одна специфічна риса: вони не можуть або не хочуть контролювати свої емоції. З часом такий підхід змушує їх страждати ще сильніше. Вони починають відчувати себе безпорадними, вважаючи, що вони ніяк не можуть вплинути на те, що відбувається навколо.

Варто чітко з’ясувати для себе: емоції, які ми не можемо приборкати сьогодні, завтра нас просто поглинуть. А якщо все це набуті ще й хронічний характер, то потягне за собою розвиток тривожного стану або депресії.

Крім того, необхідно взяти до уваги і той факт, що в подібного роду обставин немає ніякого сенсу придушувати емоції або блокувати свої негативні думки. Класичний підхід «я не буду продовжувати про це думати» тут не спрацьовує. Насправді він стає причиною ще більшої замкнутості і проблем як короткострокового, так і довгострокового характеру.

Що робити, коли емоції беруть над вами верх

Які стратегії можна використовувати, коли вас захоплюють емоції? У психології часто використовується фраза «контроль над емоціями». Але слово «контроль» було б доречно замінити «управлінням», враховуючи всю гнучкість і динамізм, властиві цьому терміну.

Коли емоції беруть над вами верх, просто зробіть кілька глибоких вдихів. Поступово ви повернете собі контроль над своїм тілом і розумом.

З якоїсь причини контроль тут головний гравець. Подумайте про силу і домінуванні. В даному конкретному випадку і в емоційній сфері в цілому ми повинні забути про опір. Потрібно постійно прагнути до прийняття, управління, гнучкості, змін і руху вперед.

Давайте ж розглянємо, які стратегії застосовні в цих ситуаціях.

Результати дослідження, опубліковані в журналі «Межі психології», показали, що емоційне регулювання підходить далеко не кожному. Це говорити про відсутність єдиної стратегії, яка б спрацьовувала в кожному окремому випадку або обставин. Занепокоєння перед іспитом і дискусією і необхідність змиритися з розлукою або втратою завжди змушують нас використовувати різні стратегії.

З іншого боку, емоції завжди чимось викликані, тому ми повинні запитати себе, яка причина їх появи. Чого вони хочуть від нас домогтися? Погляд на горизонт – це доведена ефективна стратегія боротьби з тривожністю. Вона дозволяє нам увійти в свій палац розуму і знайте собі. Опинившись там, треба поставити собі запитання, що зараз відбувається і чому.

Тут ми повинні згадати ще один важливий фактор. Мигдалеподібне тіло – це свого роду вартовий, який в більшості випадків самостійно приймає рішення про активації страху або злості ще до того, як ми про це подумаємо. Воно діє, грунтуючись на інстинктах, а не на логіці. У підсумку мигдалеподібне тіло бере контроль над нашим тілом, що і викликає такі знайомі нам симптоми: тахікардію, тремтіння та пітливість.

Коли наш розум захоплюють емоції, простого самозаспокоєння вже недостатньо. Справа в тому, що в цей самий момент в нашому мозку щось відбувається. І тут більш доцільним було б заспокоїти власне тіло за допомогою декількох глибоких вдихів. Глибокий вдих і повільний видих допомагають нам регулювати частоту свого серцебиття і розслабити м’язи. Якщо тіло знаходиться в стані рівноваги, у нас з’являється можливість проаналізувати думки і придивитися до того, як і чому ми відчуваємо саме те, що відчуваємо.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України