Сьогодні слово «метаболізм» знає кожен. Його часто використовують медики, фітнес-інструктори, спортсмени і люди, що ведуть постійну боротьбу із зайвою вагою. Від обміну речовин залежать всі процеси нашої життєдіяльності, і важливо вміти його регулювати.
Проблема
Сьогодні все частіше можна чути міркування на тему хвороб цивілізації, і не останнє місце серед них займають порушення обміну речовин, ожиріння.
За даними на початок XXI століття в трійку «лідерів» тут входять жителі США, Італії і Мальти. Причому перші дві країни міцно утримують свої позиції протягом кількох десятиліть. Так, надмірною вагою серед американців страждають близько 60% дорослих і 13% дітей.
Але не все так похмуро. В останні роки в країнах Європи, США, і що відрадно, що в Росії, більш популярними стає здоровий спосіб життя. Спорт знову стає популярними заняттям. Щоправда, стосується це більшою мірою великих міст, мегаполісів.
Громадські медичні програми, інтернет-портали роблять інформацію про те, як правильно харчуватися, які необхідні людському організму фізичні навантаження більш доступною і популярною. Це, безумовно, радує і вселяє оптимізм.
Але чому ж все-таки проблеми, пов’язані із зайвою вагою, стають все більш нагальними? Загалом, відповіді на ці і подібні питання давно відомі. Тільки від брати їх – хочуть всі.
Швидкість і ефективність
Спробуємо розібратися, в чому справа. Безумовно, одним із найважливіших зрозуміти, яких варто торкнутися, це метаболізм або обмін речовин в нашому організмі. Кожна людина, будь-якого віку і статі, що складається з приблизно однакового набору хімічних елементів, приблизно одні і ті ж хімічні реакції відбуваються в організмі.
У чому ж різниця? Не вдаючись у специфічні наукові міркування, абсолютно точно одним з відповідей буді – швидкість. Саме швидкість і ефективність метаболізму визначає, яке кількість енергетичних субстратів необхідно організму – білків, жирів, вуглеводів, як вони будуть засвоюватися.
Так, активно зростанні і набірає масу новонароджений потребує живлення кожні 2-3 години. Дитина у віці 3-4 років буде цілком задоволений і 5-6-разовим харчуванням, дорослий може досить комфортно залишатися без їжі до 6-8 годин.
Куди йде енергія?
Якщо організм дитини значущу частку енергії витрачає на власний ріст, то на що її витрачає доросла? Він не витрачає її, а запасає. Отже, перша причина надмірної ваги – невідповідність кількості споживаної і використовуваної енергії, їжі.
Другою великою проблемою є стереотип харчування, спосіб прийому їжі. Що виражається навіть у фольклорі у вигляді всіляких жартів, приказок: «не доїсти – значити залишити здоров’я»; для дітей – «не встанеш з-за столу, поки все не з’єднання їси», «не всі з’єднання їси – сили не буде» і ін.
Маючи здоровий глузд в дитинстві, в період росту людини, подібний підхід стає бичем для дорослого населення. Кажучи загалом, все або майже все, що середньостатистичний здорова дитина з’єднання їсть понад необхідного, компенсують висока швидкість обміну речовин і процеси росту. Для людини у віці 35-40 років і старше, більш ймовірний інший шлях – формування жирової тканини.
Базовий обмін
Для підтримування життя людині з віком необхідно все меншу кількість калорій — зменшується так звань, основний, або базовий, обмін речовин. Основний обмін молодої людини складає в середньому близько 1 ккал на 1 кг маси тіла в 1 годину.
Величина основного обміну залежить від віку, росту, маси тіла, статі та багатьох інших факторів. Основний обмін як узагальнений показник інтенсивності окисно-відновних процесів залежить від стану внутрішніх органів і різноманітних зовнішніх впливів на організм.
Він може змінюватися при недостатньому і надмірному харчуванні, підвищення або зниження інтенсивності фізичних навантажень. Причому важливо зазначити, що його величину можна дуже легко отримати будь-якій людині без спеціальної освіти – в мережі є маса калькуляторів, які дозволяють це зробити з достатньою точністю.
Так, основний обмін для дівчини 20 років, при зрості 170 см і вазі 50 кг буде становити близько 1400 ккал. Саме стільки їй необхідно, щоб, перебуваючи в повному спокої протягом доби, не схуднути і не збільшити свою вагу.
Можна легко розрахувати і необхідну кількість енергії при, наприклад, сидячому способі життя – ще + 15% від основного обміну, тобто близько 1650 ккал. Для порівняння при таких же габаритах, але у віці 60 років ці цифри будуть вже близько 1100 і 1300 ккал відповідно.
Кратність
А тепер найцікавіше: за даними Міністерства охорони здоров’я, щоправда, США, а не Росії, за 2003 рік, середньостатистичний американець, не страждає ожирінням, альо має зайву вагу, споживає в добу в 2-2,5 рази більше калорій! Для осіб страждають ожирінням ця цифра — 3-4 і більше раз! Принципово, корінь цієї проблеми загальний і для США, і для Італії, і для Росії.
Важливим фактором, безумовно, є також кратність прийому їжі. Ні для кого не секрет, що найоптимальніший режим – 5-6-разове харчування. У цьому випадку, оптимальну навантаження отримують всі явились в місті у залози, встигає засвоїтися адекватним чином прийнята їжа.
І, що варто відзначити окремо, такий підхід до «подрібнення» добового раціону дозволяє в деякій мірі «розганяти» метаболізм, що, в кінцевому рахунку, буде протекторним чинником у боротьбі з ожирінням і його прямими і непрямими наслідками у вигляді артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, інфаркту, інсульту, передчасної смерті.
О спорт, ти — мінус торт!
Звичайно, необхідно сказати також і про роль фізичного навантаження. Регулярні дозовані заняття спортом сприяють оптимізації та підтримання основного обміну, і, що вкрай важливо, дозволяють компенсувати надлишки енергії, що надійшли з їжею, в будь-якому віці.
З найбільш гармонійно впливають на організм видів спорту варто виділити плавання, легкий біг, ходьбу, велоспорт і ряд інших переважно аеробних навантажень, з високим рівнем споживання кисню м’яка язовою тканиною.
Резюмуючи все викладене, можна зробити простий, але важливий висновок. Володіючи середньою здоров’я ям, великим бажанням її зберегти і мінімальним цікавістю до себе і навколишнього світу, цілком реально прожити повноцінне, насичене і довге життя. Це під силу практично кожному!