жіночий метаболізм

Що жінці потрібно знаті про метаболізмі

Сьогодні слово «метаболізм» знає кожен. Його часто використовують медики, фітнес-інструктори, спортсмени і люди, що ведуть постійну боротьбу із зайвою вагою. Від обміну речовин залежать всі процеси нашої життєдіяльності, і важливо вміти його регулювати.

Проблема

Сьогодні все частіше можна чути міркування на тему хвороб цивілізації, і не останнє місце серед них займають порушення обміну речовин, ожиріння.

За даними на початок XXI століття в трійку «лідерів» тут входять жителі США, Італії і Мальти. Причому перші дві країни міцно утримують свої позиції протягом кількох десятиліть. Так, надмірною вагою серед американців страждають близько 60% дорослих і 13% дітей.

Але не все так похмуро. В останні роки в країнах Європи, США, і що відрадно, що в Росії, більш популярними стає здоровий спосіб життя. Спорт знову стає популярними заняттям. Щоправда, стосується це більшою мірою великих міст, мегаполісів.

Громадські медичні програми, інтернет-портали роблять інформацію про те, як правильно харчуватися, які необхідні людському організму фізичні навантаження більш доступною і популярною. Це, безумовно, радує і вселяє оптимізм.

Але чому ж все-таки проблеми, пов’язані із зайвою вагою, стають все більш нагальними? Загалом, відповіді на ці і подібні питання давно відомі. Тільки від брати їх – хочуть всі.

Швидкість і ефективність

Спробуємо розібратися, в чому справа. Безумовно, одним із найважливіших зрозуміти, яких варто торкнутися, це метаболізм або обмін речовин в нашому організмі. Кожна людина, будь-якого віку і статі, що складається з приблизно однакового набору хімічних елементів, приблизно одні і ті ж хімічні реакції відбуваються в організмі.

У чому ж різниця? Не вдаючись у специфічні наукові міркування, абсолютно точно одним з відповідей буді – швидкість. Саме швидкість і ефективність метаболізму визначає, яке кількість енергетичних субстратів необхідно організму – білків, жирів, вуглеводів, як вони будуть засвоюватися.

Так, активно зростанні і набірає масу новонароджений потребує живлення кожні 2-3 години. Дитина у віці 3-4 років буде цілком задоволений і 5-6-разовим харчуванням, дорослий може досить комфортно залишатися без їжі до 6-8 годин.

Куди йде енергія?

Якщо організм дитини значущу частку енергії витрачає на власний ріст, то на що її витрачає доросла? Він не витрачає її, а запасає. Отже, перша причина надмірної ваги – невідповідність кількості споживаної і використовуваної енергії, їжі.

Другою великою проблемою є стереотип харчування, спосіб прийому їжі. Що виражається навіть у фольклорі у вигляді всіляких жартів, приказок: «не доїсти – значити залишити здоров’я»; для дітей – «не встанеш з-за столу, поки все не з’єднання їси», «не всі з’єднання їси – сили не буде» і ін.

Маючи здоровий глузд в дитинстві, в період росту людини, подібний підхід стає бичем для дорослого населення. Кажучи загалом, все або майже все, що середньостатистичний здорова дитина з’єднання їсть понад необхідного, компенсують висока швидкість обміну речовин і процеси росту. Для людини у віці 35-40 років і старше, більш ймовірний інший шлях – формування жирової тканини.

Базовий обмін

Для підтримування життя людині з віком необхідно все меншу кількість калорій — зменшується так звань, основний, або базовий, обмін речовин. Основний обмін молодої людини складає в середньому близько 1 ккал на 1 кг маси тіла в 1 годину.

Величина основного обміну залежить від віку, росту, маси тіла, статі та багатьох інших факторів. Основний обмін як узагальнений показник інтенсивності окисно-відновних процесів залежить від стану внутрішніх органів і різноманітних зовнішніх впливів на організм.

Він може змінюватися при недостатньому і надмірному харчуванні, підвищення або зниження інтенсивності фізичних навантажень. Причому важливо зазначити, що його величину можна дуже легко отримати будь-якій людині без спеціальної освіти – в мережі є маса калькуляторів, які дозволяють це зробити з достатньою точністю.

Так, основний обмін для дівчини 20 років, при зрості 170 см і вазі 50 кг буде становити близько 1400 ккал. Саме стільки їй необхідно, щоб, перебуваючи в повному спокої протягом доби, не схуднути і не збільшити свою вагу.

Можна легко розрахувати і необхідну кількість енергії при, наприклад, сидячому способі життя – ще + 15% від основного обміну, тобто близько 1650 ккал. Для порівняння при таких же габаритах, але у віці 60 років ці цифри будуть вже близько 1100 і 1300 ккал відповідно.

Кратність

А тепер найцікавіше: за даними Міністерства охорони здоров’я, щоправда, США, а не Росії, за 2003 рік, середньостатистичний американець, не страждає ожирінням, альо має зайву вагу, споживає в добу в 2-2,5 рази більше калорій! Для осіб страждають ожирінням ця цифра — 3-4 і більше раз! Принципово, корінь цієї проблеми загальний і для США, і для Італії, і для Росії.

Важливим фактором, безумовно, є також кратність прийому їжі. Ні для кого не секрет, що найоптимальніший режим – 5-6-разове харчування. У цьому випадку, оптимальну навантаження отримують всі явились в місті у залози, встигає засвоїтися адекватним чином прийнята їжа.

І, що варто відзначити окремо, такий підхід до «подрібнення» добового раціону дозволяє в деякій мірі «розганяти» метаболізм, що, в кінцевому рахунку, буде протекторним чинником у боротьбі з ожирінням і його прямими і непрямими наслідками у вигляді артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, інфаркту, інсульту, передчасної смерті.

О спорт, ти — мінус торт!

Звичайно, необхідно сказати також і про роль фізичного навантаження. Регулярні дозовані заняття спортом сприяють оптимізації та підтримання основного обміну, і, що вкрай важливо, дозволяють компенсувати надлишки енергії, що надійшли з їжею, в будь-якому віці.

З найбільш гармонійно впливають на організм видів спорту варто виділити плавання, легкий біг, ходьбу, велоспорт і ряд інших переважно аеробних навантажень, з високим рівнем споживання кисню м’яка язовою тканиною.

Резюмуючи все викладене, можна зробити простий, але важливий висновок. Володіючи середньою здоров’я ям, великим бажанням її зберегти і мінімальним цікавістю до себе і навколишнього світу, цілком реально прожити повноцінне, насичене і довге життя. Це під силу практично кожному!

Джерело: umnaja.ru

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twenty − 6 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh