Впевнену, стабільну Європу продовжують переслідувати теракти: масові вбивства в Ніцці, сьогодні – кривава бійня в Німеччині. Схоже, європейцям доведеться звикати до нового життєвого укладу.
На тлі всіх цих подій, як ніколи актуальним постає питання про ізраїльський досвід в боротьбі з тероризмом. Експерти, журналісти, прості громадяни задаються питанням, а чи можна було уникнути таких жертв? Чи пора вже відкрито говорити про арабських терористів в Європі?
Маленький Ізраїль з усіх боків оточений сусідами, які мріють його знищити. Населення Ізраїлю – справжній котел, мікс з різних народностей, людей різних культур і традицій.
Що ж дозволяє Ізраїлю підтримувати стабільність в державі, не допускати таких масштабних трагедій?
Деякі мої читачі говорять про те, що Ізраїль має досвідчених фахівців з безпеки, яких необхідно вирощувати протягом довгих років. Це не зовсім так. Той, хто бував в Ізраїлі, бачив, що уся охорона, військові – це молоді люди. Інша справа, що цивільне населення також готове до будь-яких несподіванок. У разі будь-яких екстрених подій дуже важлива швидкість реакції на те, що відбувається.
Не так давно в Ізраїлі палестинська терористка протаранила зупинку громадського транспорту: через кілька хвилин її нейтралізували самі громадяни. А в Ніцці поліцейські не могли відреагувати одразу: вони повинні були дочекатися дозволу прокуратури на застосування автоматичної зброї… Пам’ятаєте теракт в Орландо? Там вбивця три з половиною години ходив по клубу, відшукував своїх жертв і просто розстрілював їх: в клубі була зона «без зброї». Буквально кілька тижнів потому сталася подібна історія в іншому клубі США: там нападника нейтралізували відвідувачі за пару хвилин – вони були озброєні і готові відбити напад.
В Ізраїлі, в разі підвищення терористичної загрози, охороняти навчальні заклади, школи, садочки, виходять добровольці. У 2004 році, після деякого загострення ситуації, вчителям, які мають дозвіл на носіння зброї, було запропоновано ходити на роботу «в повній боєготовності». Ясла і садки тоді охороняли жінки, які проходили службу в армії та планували стати педагогами.
В ізраїльській школі проводять спеціальні «уроки безпеки» для дітей: в будь-який момент адміністрація може включити сирену тривоги, імітуючи загрозу. Школярам пояснюють, як треба реагувати на будь-які види атак, розповідають послідовність їхніх дій при нападі. Старшокласники в обов’язковому порядку відвідують військові бази ЦАХАЛу: протягом тижня вони проходять початкову військову підготовку, після якої можуть надати допомогу вчителям у надзвичайній ситуації.
Скажіть, як будуть реагувати українці, жителі великих міст, якщо раптом зазвучить сирена тривоги? Упевнений, основна маса людей просто впаде в паніку.
Таких прикладів дуже багато, але суть їх зводиться до одного – сьогодні просто необхідно вчитися тому, як захистити себе, своїх рідних в екстреній ситуації. Якщо раніше терористична загроза була «десь там», то тепер знаходиться поруч. Щотижня СБУ доповідає про чергову партію зброї, затриману в містах. Відшукати і знешкодити потенційного злочинця – це завдання правоохоронних органів, але населення має вміти захистити себе самостійно, якщо буде потрібно.