Кілька замальовок. Чи можна було уникнути війни? Ні. Вони атакували позиції ВВ в Маріуполі, розстрілювали прикордонників в Луганську, захоплювали райвідділи, виходили на міліцейський спецназ з важкою зброєю. Немає жодного випадку розстрілів демонстрацій, атак мирних міст або обстрілів а ля Каддафі, до того як один вусатий персонаж з сумними очима почав збивати вертольоти і розстрілювати «Альфу» під Семенівкою. Хто там воював?
Вже минуло кілька тижнів, а я все ще відчуваю себе павуком посередині величезної павутини. Он там вдалині щось смикнуло її, і я зусиллям волі стримуюся від того, щоб опуститися на коліно або лягти. Може, це красива дівчинка подивилася з глибини кімнати, а може, кіт майнув десь у кутку – павутина напружилася, і я теж. Важко пояснити.
Просто ти кидаєш побіжний погляд на стіну в барі – цегла, бетон, буде рикошет чи ні, проб’є чи ні. Просто не можеш спокійно перейти площу. Просто автоматично прикидаєш відстань до он тієї башти з годинником і подумки закидаєш в крону ВОГ. Я став непоганим солдатом за це літо, придбав пару нових почуттів і по звуку гарматної канонади можу зрозуміти, наскільки все сьогодні погано чи добре на ділянці бригади. Питається, навіщо мені всі ці бонуси посеред киплячого життям міста?
Завжди хотів служити в армії, скільки себе пам’ятаю. Приміряв папаху і медалі дідуся, грав з кортиком і слухав розповіді батька, читав про великі битви і корпус морської піхоти США. Гортав книжку Лози і знаходив там розповідь, як вони з дідом штурмували національний банк у Відні, – вибухи, чадячі танки, повні машини злитків і доларів.
Уявляв себе «за річкою», де батя полював на каравани біля пакистанського кордону, і відчував смак пилу на губах, і чув крики віслюків, яких добивали десантники. Служити, захищати, робити чоловічу роботу – що може бути краще? У той час я ще не знав, що наші країни – чемпіони з видачі в мозок патріотичної картинки, а в реалі все виглядає набагато брудніше і простіше.
Навіть не буду багато про навчання, просто уявіть серіал «Кадети», що вийшов з-під пера Кінга, що передавав розповідь Джека Різника. Ось це було воно – довго, тоскно, дико, безглуздо і місцями просто відверто страшно. А далі 169 НВЦ «Десна». Перший раз, коли потрапив в їдальню, мене відвідало осяяння – пекла немає, він уже тут. Посеред величезного залу, дихаючого випарами і клубами пари, п’ятеро солдатів, наскрізь мокрі, піском відтирали п’ять тисяч тарілок.
Трохи далі два дідусі, втомлені, але задоволені, методично били молодих дерев’яними лопатками в зріст людини – зазвичай ними заважали кашу. Півтори тонни картоплі, п’ять бійців в сальних подменка, смердить потом усіх поколінь призовників, чотири тупих ножа і непрацююча машинка. Цікава математика. Ви колись чистили триста кілограм картоплі за ніч, роблячи перерви на віджимання і відпочиваючи дві години, а вранці готуючи їжу на кілька батальйонів?
Вже через дві частини, кілька перекладів і посад почала складатися картина підготовки будь-якої пострадянській армії. Величезна неефективна орда, що зображає, що вона щось захищає. Даремна фарбування бордюрів, укладка дерну перед штабом, схожу на сізіфову працю замітання на бригадному плацу – солдатики починали махати його вранці, а закінчували ближче до вечора. Комерційні полігони, де п’яні бізнесмени розстрілювали мішені, поки смажиться шашлик.
Рідкісні стрільби – на них доходяги з духів несли важкі цинк і зброю старослужащих. А ввечері чистили купу стволів за всіх, особисто бачив, як ці діти випалювали магазини, просто закривши очі. Щоб швидше закінчився цей день. Замкнуте коло – гора паперової марної роботи, перекладання частини обов’язків на плечі старослужащих і контрабасів, нескінченне метушіння осіб і прізвищ. Прийшов, помирав у нарядах, трохи навчився, демобілізація.
Дев’ять бригадних навчань на рік на чотирнадцять підрозділів, з яких три вибирали елітні частини з Криму, що навесні благополучно розбіглися по домівках. Особовий склад на лісгоспах і будівлях приватних птахофабрик – адже комбриг хоче дачу і машину, а не ці похмурі тактичні поля.
Старі й убиті «бехи», ще одне коло в нескінченному чистилищі. Крижаний холод боксів, що висмоктує все добре і щасливе не гірше дементорів, або хитка хвиля спеки і краплі тягучого гудрону, що падають на обличчя. Якщо ти не стоїш в нарядах, значить, зриваєш гайки під бронею або розбираєш стару КШМ. Ні? Тоді ти складаєш нескінченні плани занять, яких ніколи не було. І так це все тягнулося, тягнулося і тягнулося. Техніка гнила, армія трималася на купці контрабасів і фанатиків, на тих, хто не крав, дивилися, як на хворих, і потихеньку виживали з колективу. Осінь, зима, нова зірочка в склянці, нова блондинка у фінансовому відділі, знову полетіла коробка на машині, весна, знову прислали людей, які пишуть з помилками своє прізвище. День бабака.
А потім пролунав Майдан. Озвірілі ланцюги космонавтів, люди в масках, палаючі вулиці, перші вбиті і поранені. Петля насильства стискалася з кожним місяцем все тугіше й тугіше. Ми прилипли до екранів у своїх холодних кубриках, просто прозріваючи від крові, що ллється на вулицях, і відчуваючи в повітрі розлите напруження. А бачили б ви обличчя солдат строкової служби, які добувають останні тижні останнього в країні призову.
Такої суміші звірячої туги і ненависті, відчуття безпорадності і страху потрібно ще пошукати. Кожен з нас – і офіцери, і солдати – відчували, що гнійник розкриється, і саме ми будемо тим скальпелем, який стане вирішувати проблему. Не можна сказати, що всі хотіли тримати курс на Європу і садити опозицію на царство – деякі, навпаки, із задоволенням би намотали протестуючих на гусениці.
Просто тому, що непорушність влади у військового в крові. Але молодь рвала горло, взводнікі говорили відверто, що, якщо наказ на Київ буде відданий, будуть стріляти в старших офіцерів і барикадувася в частині. Подяку всім богам, що командування не стало вплутуватися в політичні ігри до останнього, адже все могло закінчитися справжньою безоднею.
Крим. Шок. У країні ллється кров, а ці тварюки користуються моментом, несуть марення про геополітику, брешуть з телеекранів, сальні обличчя вивозять мільйони з країни. Тривога. Тільки половина частини виходить з боксів, солдатик плаче над померлої «Бехой», моторошний мат начальника штабу, каша, не вистачає то акумуляторів, то прицілів до РПГ, то ремрота існує наполовину на папері.
Армія повинна бути оплотом порядку, залізної спицею, що скріплює країну, а порядку в ній зараз не більше, ніж при пожежі в районі червоних ліхтарів. Розгублені очі солдатів. Війна? Поліцейська операція? У кого будемо стріляти? Що робити, ротний? Я снайпер тільки по ВУС в квитку, як мені пристреляти рушницю, я її вдруге тримаю в руках? Іноді доводилося шкодувати, що в добі так мало часу.
І волонтери – готовий цілувати руки цим людям, пити з ними до ранку або битися за кожного до втрати пульсу. Саме через цих простих українців я не звільнився до біса, коли навесні все котилося в яму. І навіть знаючи, що всім довелося пережити влітку, більшість з нас не змінили б свого рішення. Біноклі, розвантаження, зарядні пристрої, бронежилети і каски (найвужче місце), запчастини, ПММ, приціли – все це спочатку тонкою цівкою, а пізніше справжнім потоком хлинуло у війська. А ще впевненість – за нами мільйонна країна, ми потрібні, тільки ми стоїмо між цими людьми і хаосом зовні.
І ще. Я не знаю, чи краде Яценюк, Порошенко і Кривавий Пастор. Звичайно, так, дурні запитання. І я не знаю, чи можна було краще. Звичайно, так – завжди можна прагнути до кращого результату. Ми тут впевнені тільки в одному – якби не ці люди, країни сьогодні не існувало б. Нерозумно і невдячно зводити все лише до руху допомоги армії або добровольцям. Всі ми пам’ятаємо час, коли не знали, в якому місті вранці буде захоплена ОДА, який колишній член однієї партії закричить про Хунту, і скільки частин вранці здасться, символічно пострілявши над головами нападників.
І в той час, коли звичайні громадяни заткнули тілами пробоїни в кораблі держави, ці люди не дали йому потонути. Ви просто собі не уявляєте, скільки потрібно вкласти в роками розвалену армію, і як важко завести роками заіржавілий механізм, довівши його просто до бойового штату лінійних частин.
Тільки через місяць моя орда почала перетворюватися на тумен, у всіх стало вистачати навіть дефіцитних магазинів, а дюжина БТР 80 і БМП 2, знятих зі зберігання, закрили давній некомплект – бригада обростала м’язами, ночами нескінченні поїзда і колони стягували на станцію автомобілі, боєприпаси, міномети, тягачі і знаряддя з консервації. Розвантаження, навантаження, полігон тремтів від розривів, а мешканці навколишніх будинків звикали спати під рев танків.
Нам пощастило. Підрозділ висунувся трохи пізніше першої хвилі – БТГ і ротна група. Ми були морально готові, у частинах були зібрані кращі офіцери та кістяк контрактників. Нас не били, як хлопців у Волновасі вночі із захоплених інкасаторських машин, що не гасили під прикриттям натовпів бабусь з іконами, що не заманювали на переговори і не поливали мінометами під завивання – «Почуйте Донбас». Все було зрозуміло з «АТО», хто там працює і що хоче.
Села проходилися на великій швидкості, колони йшли з бойовою охороною, масовка розганяла за жорсткою схемою, блоки закопували в землю, незважаючи на жорсткі проблеми зі спеціальною технікою і матеріалами. Хоча, звичайно, плутанина була ще та. Реактивний дивізіон, навіть не нашої частини, зенітники на ЗУ – 23 \ 2 і вбитих вантажівках, гранатометники з АГС, протитанковий взвод, хлопці на самохідках – я не працював ні з ким, а багатьох і не знав. З миру по нитці, зв’язок часів раннього Горбачова, взаємодія на рівні другої світової, постачання часто відставало або втрачалося, в день, коли ми не втрачали машину з технічних причин, можна було танцювати сіртакі.
Перший бій. Кажуть, що його не забудеш. Але, от тільки й можу розповісти, що зірвав голос і відбив плече. Розгорнулися, придушили противника, не дали вдарити по колоні. Не пам’ятаю подробиць, хоча, напевно, щось кричав, керував і намагався навіть попрацювати з особистої зброї – залишився тільки хаос, гуркіт, хрип рації, вереск рикошетів, тугі поштовхи повітря над укриттям та оглушливий гавкіт «Граду». Другий нагнав на мене жаху вже без жартів, і він зберігся у мене в слайдах. Рубіжне.
Убитий стародавній міст на берегах заболоченого Сіверського Дінця. Взвод виліз на нього, і пагорби навколо дороги спухли спалахами, бризнули вогнем і свинцем. Що мене вразило тоді – кількість важкого піхотного у «повсталих шахтарів». Класичні «сімки» і одноразові постріли, СПГ і «Кручі», буквально лавина великого калібру рвала бетон, воду і небо. Стареньку коробку на мосту шило майже все, екіпаж вивалився з люків, ми поставили дим і переорювали лежання бойків.
Підсвічували ціль трасером і вбивали в їх позиції снаряд за снарядом. Здавалося, там була каша з вогню, розривів і розривів дерев, але їх вогневі точки оживали знову і знову. Присмак металу в роті, адреналін з вух, встає дибки зенітка на машині і двоє вбитих. Наших. Пострілами в голову. І ще кілька обпалених, розірваних, стікали кров’ю, стогнуть поранених.
З цього моменту пішов відлік протистояння на півночі і в тактичній групі «Кордон» для мого підрозділу. Якщо до цього ми доходили до точки, ставили блок, а потім поступово просувалися, іноді вступаючи в вогневої контакт з сепаратистами, то зараз вони почали виходити на наші стежки, нав’язувати вогневий бій і упиратися на своїх опорних пунктах, часто посеред селищ і невеликих агломерацій.
Їх план був єдино можливим на той час – ніхто не міг повірити, що армія почне сипати прямо посеред селища на пам’ятник Лукичу, головне потягнути час, а там, дивись, і хунта розвалиться, в Одесі почнеться, Путін на білому прилетить. Щось трапиться, загалом. Заряджай, скаженій. І вони заряджали, все більше налягаючи на важку зброю. Капітан медроти, убитий шаленим осколком під Веселої горою, де стояла друга БТРГ. Полеглі розвідники під Щастям, справжні герої, відбивали захоплену у мобілізованих техніку.
Найтяжкі бої «Айдара» і 128-й гірської бригади, що потрапили в найжорстокіші засідки – десятки виведених з ладу і безповоротних в обох випадках. ПТУРи, які влітають в бараки, звідки коректувався вогонь – тільки араби так весело випускають керовані ракети за ціною автомобіля кожну по таким цілям. Але, незважаючи на протидію, частини вийшли до околиць Луганська, вперлися в Станицю, сусіди почали входити на Камброд і пригнічувати вогнем внутрішню околицю Металіста, до цього жорстко переорану бригадною артилерійською групою.
Нам пощастило і з командиром сектора, і з вищим начальством – вони не страждали синдромом перекладання відповідальності, швидко і багато видавали артподдержку за заявками, кілька разів жваво прикладали «Грачі». І ще вони не хворіли мікро менеджментом – керівництво в телефонному режимі від НШ та видача боєприпасів під розпис комбрига, часта хвороба на початковому етапі війни, обійшла нашу бригаду стороною. Чого не вистачало?
Реальної загальновійськової операції. Зачистки від будівлі до будівлі, з придушенням всього, що ворушиться, всіма засобами ураження. У підсумку це зберегло б тисячі життів, у тому числі і цивільних. А так все нагадувало купірування хвоста кішки по частинах – а то дуже шкода. Видавлювання, блокада, відрізання постачання, рейди до блоків ворога, дурні втрати в пошуку.
Спочатку не вистачало політичної волі на прямий штурм, потім вже прийшла черга браку людей, після спроби перекриття кордону, трохи пізніше стали падати пташки і стало вже зовсім жарко. Вікно можливостей було відкрито зовсім недовго і не факт, що ми б встигли, маючи нескінченний приплив бойовиків і «сепарів», але не можна воювати наполовину, постійно даючи ворогові простір для відходу.
Коли я читаю як холоднокровно розстрілювали Луганськ і укропів, мені хочеться м’яко взяти письменника за волосся і бити об стіл, поки він не з’їсть свої зуби. Жодна мета, крім кількох підтверджених майданчиків в міській межі, що не таргінг – я говорив і зі штабними, і з Брагою. Після кількаденних боїв у місті штаб бойовиків – СБУ, ОДА та районні відділи стояли навіть з цілими шибками. Вогонь у відповідь відкривався досить часто, але дістати міномет на фурі без верху або САУ не така вже проста задача.
Руйнування в місті були, але він не схожий ні на Бейрут, ні на Грозний, ні на Сараєво, ні на один з численних міст Сирії. Спроб лобового штурму Луганська не було – завдання ставилося зайняти передмістя, осідлати дороги і позбавити бойовиків в міській межі доступу до припасів, в межах ефективно працювали ДРГ. Була ще одна проблема, без якої вхід в забудову був даремний. Луганський аеродром. Всі зараз пам’ятають про «кіборгів» ДАП, але Луганськ був не менш епічним і драматичним полем бою. І він здорово пов’язував всім руки.
ВПП і будівля прострілювалися наскрізь, роти 80 -го полку і зведеного загону ГУР МОУ випробовували найжорстокішу нестачу всього, включаючи воду та медикаментів, вони не могли евакуювати поранених і знаходилися майже на самій межі радіусу дружньої артилерії. Якщо в ДАП після заняття Карлівки проривалися просто на броні і активно допомагали мінометами, то тут об’єкт знаходився в глибокому тилу, практично оточений і потрібно було терміново вирішувати питання.
Парашутне постачання аж ніяк не було панацеєю, ситуація з кожним днем ставала жорсткішою і жорсткішою, по бортах постійно працювали і кілька разів перехоплювали вантаж. З іншого боку наше угруповання в потужному опорному пункті сковувало великі сили противника і було відмінною передовою базою для наступу – взяти вони його не могли при всьому бажанні. Взагалі, наш план вийти до межі міст в аеропортах, одночасно висунувшись на кордон, був цілком адекватним.
Поки бойовики відволікалися на прикордонні пункти і лінії постачання, реально було закінчити операції на півдні, відтіснити угруповання від Сніжного і почати штурм Донецька, одночасно блокуючи намертво Луганськ. Розсікти територію противника на три частини, спертися на лінію ОП, з потужною артилерією, пройти останні 50 кілометрів від Лутугине до Ізварине.
Якщо скидати з рахунків Росію, звичайно. Але баби Ванги у нас в штаті тоді не було, і липневий наступ почався за планом. Пройти західніше Луганська по мережі грунтових доріг, обійти місто, деблокувати аеропорт, розширити зону безпеки. З нами разом бився «Айдар», гірська піхота і знамениті 17 і 1 ОТБР «Лісові вовки». Їх «ведмедики» робили неможливе, підтримували піхоту в передових лініях, деякі бійці поміняли три машини за літо, щоразу горя в танку або отримуючи легкі поранення.
Рейд на Георгіївку повз Тарасівки і Лутугине досі залишається найгострішим і яскравим за мою літню кампанію. Ми проводили стрічки для АП, там була їжа, медикаменти і боєприпаси – життя або смерть для батальйонів, що задихаються в блокаді. Над містами південніше пливли жирні клуби диму, щільне марево і сполохи. Гуркіт канонади йшов одночасно з пляшкового горла на вході, біля селищ Родакове та Біле, і по всій краю дуги із заходу на схід.
Шелест снарядів і пакети з «Градів» на половину неба, а ти тиснеш до броні, намагаючись не оцепеніти від масштабів бою і не злетіти на повороті. Дорога, поля, грунтовка, знову поля, невелике селище Челюскінець. З гулом пройшли «Грачі» над колоною, розсипалися жменями пасток, перекреслили степ вогняними смугами, пірнули за посадку. Там спухнуло, вдарило, піднялося стовпами. І тут же за горизонтом ожило щось, велике, небезпечне – димні товсті хвости виросли один за іншим. Такий ось він, військторг, з яким не жартують.
Літаки знову розцвіли як новорічна ялинка, притиснулися до землі. Тепер ми самі. Поруч пропливає наша коробка, випалена, з рваними вивернутими дірами. Солодкуватий, нудотний запах лоскоче ніздрі. Спалена машина, поруч остов, незрозуміло чого вже. Перекручення чорні нитки ПТУР на землі, стріляні гільзи, валяється черевик. І знову хвиля моторошного смороду, від якого встають волосся дибки. В рації хаос – танковий бій, група Айдара в засідці, ближній контакт на висоті в Лутугине, хтось викликає вогонь на себе, якийсь із блоків, здається.
Бої я пам’ятаю розсипом, як маслюки з цинку. Білий як полотно солдатик, червоне і паркове в усі сторони, санітар, що мотає промокаючі бинти. «Все, так? Все? Це все. Все? »- В перервах між спробами інтубації. Все, синку. Міномети, шматки цегли і швелера, що розлітаються на сотні метрів, детонації серед заводу, гуркіт. Розгортається рота, тривожні «Град» вихідні »в ефірі, нудні 45 секунд – куди ляже пакет?
Болісний сором і болісне полегшення – не по нас. Командир танка, убитий крізь люк з протитанкової рушниці – він поліз подивитися заклинений зенітний кулемет, майже перебило навпіл. Полонені купою, очманілі після довбання АГС, з твариним жахом в очах – просять не віддавати правосекам, запевняють, що не стріляли. Місії в село Перемога – у передовій польовий госпіталь сектора А. Доставка і евакуація поранених, гуманітарні завдання, начебто, підвезення інсуліну та медикаментів цивільних, які живуть у цьому пеклі.
Раптові засідки, коли вони виходили на наші блоки, а ми на їх – стрілянина в упор, хаотична втеча або щільний, що переростав в обміни мінометними ударами і танкові дуелі бій. Темп губився, ланцюг селищ і міст навколо Луганська ми взяли, але контроль був тільки за своїми блоками – острівцями безпеки. Якщо спочатку сепари використовували піхотне озброєння і міномети, то ближче до кінця літо гаубичні системи, танки і РСЗВ застосовувалися у всіх ключових битвах – потік зброї через кордон не слабшав. І все котилося до чортової матері.
А далі прийшла обратка. Я не хочу жартувати про заблукалих Кічаткіних, повсталих шахтарів і відпускників – два десятки хороших людей пішло у серпні та восени тільки в нашій бригаді, це не рахуючи страшної монотонної бійні у Степанівці і на Саур-Могилі, де гинула зведена рота. Нас було відверто мало для такого фронту, тут сплелися економіка, політика і блеф з обох сторін, а ми платили за рахунками. Ніхто не нив, не скаржився і не кидався писати, що все пропало. Просто чесно виконували свій обов’язок, як би нерозумно в цій країні таке не звучало.
Сектор А зумів уникнути катастрофи, але втрати були відчутні. Хрящувате і Новосвітлівка горіли, розстрілювали з артилерією. Танки виходили на пряму наводку і били по КП на Лутугине, отримавши відсіч, ставили дими, і на нас сипалися подарунки від реактівщіков, трохи далі під Георгіївка горіли «ведмедики» хлопців із «Гондурасу» – вони вмирали, як і служили весь цей час, виконуючи завдання до кінця. Аеропорт пішов на прорив, тих з полеглих хлопців, кого не встигли забрати додому, просто закидали землею неподалік від будівлі.
Поламану техніку залишили, поранених вантажили на руки і закріплювали ременями на броні. Це були російські регулярні частини? Та вони там були, але основна маса «ополченці» підготовлені в таборах Ростова і місцеве м’ясо. Чому так швидко посипався фронт? Він не посипався, його просто не було – лінія блоків в степу, маючи неприкритий фланг, могла тільки гинути поодинці, а ззаду ще були міські забудови Луганська.
Ми воювали за логікою, де шляхи підвозу йдуть від мегаполісів до частин, а не зі степу, де не з’являються десятки одиниць техніки як кролик з капелюха і де по будь-яких джерелах радіосигналу не висипається пакет РСЗВ, тому, що завтра привезуть ще п’ять. Командування сектора відреагувало максимально адекватно – згорнувши лінію до Щастя, Металісту, Станиці і Донцю.
Виведені з ладу машини і мертві коробки на блоках створили видимість панічного відступу, але воно було тільки в картинках пропагандистів – вже через два дні окупанти і Інсургенти отримали ПТУР і міни, а ще через півгодини сотні кілограм металу від артилеристів. Лінія встала намертво – східний фас сектора прикривала група «Кордон» і непогані інженерні загородження, а виходячи з забудови і павутини лісопосадок, ворог незмінно натикався на десятки стовбурів наших богів війни. Пат.
Чи можна назвати це поразкою? Ні. Обидві сторони не виконали завдання. Ручні сепаратисти не змогли розширити анклав, підняти хвилю хаосу в інших областях, втратили мережу великих міст і портів, два мільйони населення і знаходяться на межі соціального колапсу. Жертви серед незаконних формувань точно оцінити не можуть навіть їх спікери, але мова йде про тисячі людей.
Армія втратила динаміку, що не ліквідувала загрозу, дала можливість перевести конфлікт у заморожений, бригада тільки убитими і зниклими безвісти втратила 52 людини, а з пораненими і полоненими кожен сьомий в БТГ був виведений з ладу. Багато розумних офіцерів, з перших днів, що сідають за важелі і очолювали розрахунки, сьогодні в госпіталі або під красивою плитою на кладовищі – капітан загинув в Лутугине, майор у Червоній галявині, кілька лейтенантів біля безіменних висот і депресивних селищ.
Техніки вийшло з ладу близько 40 відсотків, багато по бойовим обставинам, але нудно перераховувати всі водовозки, шишиги і коробки з причинами втрати. Всі, хто кричить про те, що можна було краще і генерали сволочі, а кругом зрадники – гайда до нас, у нас тут смачна тушонка і відкрито чимало штатних місць. Покажете, як боротися зі зрадниками і перемагати Путіна з Болотовим.
Кілька замальовок. Чи можна було уникнути війни? Ні. Вони атакували позиції ВВ в Маріуполі, розстрілювали прикордонників в Луганську, захоплювали райвідділи, виходили на міліцейський спецназ з важкою зброєю. Немає жодного випадку розстрілів демонстрацій, атак мирних міст або обстрілів а ля Каддафі, до того як один вусатий персонаж з сумними очима почав збивати вертольоти і розстрілювати «Альфу» під Семенівка. Хто там воював?
Ну, досить підготовлені люди – снайпера били триплекс, впевнено вражали мехводов, нарівні брали участь в дуелях мінометників з підготовленими армійцями, працювали парними пусками по пташкам. Чи можна було закінчити літню кампанію жирною крапкою? Навряд чи. Сама система була побудована на нагнітанні обстановки по спіралі. Донбас не потрібен Росії, багато місцевих з жахом починають це усвідомлювати разом з голодними смертями і дорвалися до погонів мийниками машин. Але не давати Україні модернізуватися і потрапити в НАТО там можна нескінченно довго.
Рецепт коктейлю простий, насправді. Військовозобов’язані – одним можна напаскудити у вуха Русским миром, іншим простити гріхи або пообіцяти кар’єрне зростання, третім дати грошей. Кожному п’ятому дається ПЗРК, кожному третьому ПТО, вже зараз важку зброю за смаком. І все. Ви переходите межу в будь-якому місці, атакуєте лінію блоків, нав’язуєте бій, потрапляєте під артилерію, дуель, відхід. Блок знесений або пошкоджений, а загін переформовувася в глибині – війна на виснаження. Дешево, сердито і всі склади колишнього СРСР у вашому розпорядженні. Вони вибирають місце і час загострення, а при обороні зариваються в агломерацію, запрошуючи Лайф Ньюс подивитися, що хунта кривава робить.
Так, хлопці – це Хамас. Ось ці РСЗВ біля пісочниці, нескінченні обстріли після сотні домовленостей, сакральні місця і «ще ось тільки звільнимо Маріуполь». Дві-три ниточки ПЗРК, що тягнуться до одному літаку з дахів, а адже вони знають які правила поведінки льотчика при загрозі ракетної атаки, полонені з собаками і клоунада з жінками у стовпів. Кривавий цирк, коли вже давно не смішно і хочеться піти з концерту.
І нам жити з ним поруч, тому, що вікно вирішення проблеми фізично, стрімко звужується. Якщо не зачинилося ще на початку осені. Звикайте, коротше. Їдьте або будуйте хороший підвал, якщо не збираєтеся. А я буду звикати комфортно, переходити відкриті простори. Поки, мені фізично незатишно це робити, а в голові крутиться нескінченне кіно дій при контакті. Дерево, паркан, лягти, ні, під деревом не варто – осколки від крони.
Ми зробили все, що могли в попередньої ротації – тут в секторі А, і під Саур, і в секторі М. Зупинили заразу, заблокували ріст пухлини і прописали їй непогану хіміотерапію. І зробимо це ще раз, якщо знадобиться. Час за вами. Зробіть все красиво в тилу, не повторите перший Майдан, «любих друзів» і просто не втратьте країну. Вам потрібна мотивація? Приїжджайте до нас, а потім уявіть цю п’єсу у себе вдома. Подобається? Значить, засукати рукави. І не забудьте погодувати рабів – роботи належить чортова прірва.
Автор: Кирило Данильченко «Ронін»,