Росіяни Кирило Кулаковський і його батько Олександр отримали громадянство Чехії без будь-яких іспитів і тривалого очікування як особи, що принесли державі виняткову користь науці. МВС республіки «дало добро» за рекомендацією Центру з вивчення енергетичного використання літосфери. Однак, як з’ясувалося, в Академії наук ЧР про росіян нічого не чули, а сам центр там називають «вельми підозрілою організацією».
Зазначимо, стандартна процедура отримання громадянства передбачає 5-річні проживання в країні зі статусом ПМП, успішне складання іспиту з чеської мови, знання історії та реалій республіки, а також виконання ряду інших умов. Як правило, прохання розглядаються дуже довго – рік і навіть два.
Чехія видає паспорти і за спрощеною схемою, якщо заявник представляє особливий інтерес для держави. Відбувається це нечасто (близько 10 випадків на рік) і стосується, як правило, видатних спортсменів, науковців, діячів культури.
На те, що «VIP-громадянство» дісталося двом невідомим росіянам, першим звернув увагу адвокат Томаш Немечек. Москвич Олександр Кулаковський отримав чеський паспорт в 2016 році, його син – роком пізніше.
«Мою увагу привернуло те, що я не зміг відразу з’ясувати, ким є Кулаковський старший. Потім мені прислали посилання на російськомовне видання «Празький телеграф», де його називають Червоним директором із-за комуністичного минулого. Кулаковський спочатку приїхав в Карлові Вари займатися розведенням осетрів, а раніше він входив у число 500 найбагатших росіян», – розповів юрист «Чеського радіо».
Мотивом надання Кулаковським громадянства за спрощеною схемою МВС Чехії назвало «винятковий внесок з точки зору науки». Наказ підписав тодішній глава відомства Мілан Хованец. За його словами, підстави для такого кроку були достатніми.
Рекомендацію надати громадянство росіянам міністр отримав від Центру по вивченню енергетичного використання літосфери, заснованого у 2007 році мерією міста Ліберець. Як розповів директор наукової організації Зденек Рибарж, батько і син принесли центру величезну користь. Зокрема, бізнесмен Кирило Кулаковський залучивши інвестиції у розмірі 10 млн крон.
Разом з тим влада міста стверджують, що останні роки центр фактично не веде ніякої діяльності. У науковому середовищі організація користується сумнівною репутацією.
«Я розмовляв з доктором Яном Шафандой з Геофізичного інституту Академії наук, і він сказав, що Кулаковских не знає. Разом з тим він попередив мене, що ліберецький Центр по вивченню енергетичного використання літосфери – вельми підозріла організація, з якою слід бути насторожі», – розповів представник Академії наук ЧР Ян Мартінек.