Роман поета, есеїста з Тернопільщини Василя Махна «Вічний календар» презентували у Філадельфії

У четвер, 15 квітня, у межах весняного семестру викладів релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США й осередку праці НТШ у Філадельфії відбулася презентація роману «Вічний календар» прозаїка, поета, есеїста з Тернопільщини Василя Махна. Книга вийшла у «Видавництві Старого Лева» 2019 року і стала лавреатом першої Українсько-єврейської літературної премії «Зустріч» та фіналістом Шевченківської премії в категорії «Література».

Роман «Вічний календар» – це своєрідна реконструкція пам’яті, прихованої у фортечних каменях, родючій чорній землі Галичини, у реальності та мітології. Події цього твору охоплюють проміжок від XVII століття до наших днів. Язлівець, Чортків, Митниця, Бучач – це головні точки, на яких тримається розповідь про часи та людей у романі. Сюжетна лінія побудована так, що в ній переплітаються події як локальної, так і світової історії. Одне з таких локальних місць – Митниця, де протягом багатьох років головними учасниками подій є члени двох родів – українців Баревичів та поляків Волянських. У цьому селі, як і в інших галицьких містечках, українці живуть поряд з євреями та вірменами, а згодом і турками, які прибули на ці території як завойовники. У кожній частині роману окремі розділи, яких загалом 27, присвячені місцевим євреям.

Твір складається з трьох частин. Перша з них має назву «Земля Саламандра», а головні події розгортаються навколо військової кампанії турецького султана Мехмеда IV на Поділлі в 1672 році. Основна сюжетна лінія стосується Польсько-турецької війни 1672–1699 років у Галичині, прикордонному краї, який спочатку входив до складу Польсько-Литовського князівства, пізніше – Османської імперії та врешті – Австро-Угорщини.

У другій частині під назвою «Польова кухня», сюжет якої пов’язаний із попереднім розділом, дія роману переходить до 1916 року. Війна руйнує звичайне життя Баревичів та Волянських-Коритовських, які на собі відчувають різні труднощі, спричинені війною. Незважаючи на те, що 1916 рік – це важливий, тимчасовий кордоном у цій історії, автор зберігає нелінійний переказ, який починається у 1870-х роках і закінчується в 1919 році, коли Галичина стає частиною Польщі після того, як українці програють польсько-українську війну. Саме у другій частині змальовано ​​династію Чортківських цадиків. Завдяки Фрідманам, місто стає центром європейського хасидизму.

Третя частина під назвою «Поїзд», присвячена подіям, що відбулися після Другої світової війни. Сім’я Мехаметів, насильно переселена в Митницю у 1945 році з-під Лежайська, приєднується до головних героїв. Нащадки Баревичів і Волянських братимуть участь у цих складних історичних подіях, як і деякі внутрішньо переміщені особи, зокрема Мехамети. У радянські часи велична історія села перетворюється на звичайне повсякденне життя. Ближче до кінця роману нащадок Мехаметів і Баревичів, який проживав у Нью-Йорку з 1990-х років, ще раз повертається на місце своїх предків, щоби стати на стінах зруйнованої фортеці Язлівець і ввібрати в себе тужне відчуття землі й неба, пам’яті та забуття.

За словами Василя Махна, він хотів написати епічний твір про маленькі місця і зобразити всі аспекти життя. Автор відзначив хвилеподібність роману, адже щораз дія переносить читача в минуле. Завдяки цьому, авторові вдалося скласти всі історичні пазли в єдине ціле. Письменник зазначив, що у книзі багато персонажів, натомість головними героями є час і простір. Історія – це лише тло, адже роман не претендує на звання історичного. Проте, працюючи над книгою, Василь Махно півтора року збирав і вивчав історичну джерельну базу, адже книга охоплює пласт п’ятсотлітніх діянь. Під час презентації роману автор зачитав уривки і відповів на запитання авдиторії.

Пресслужба товариства «Свята Софія» США

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

six + 20 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh