Деякі люди заявляють: скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель сьогодні не годину. Найцікавіше, що це «не час» триває вже понад 15 років. Більшість українців – проти. Про це у своєму блозі пише український журналіст, блогер Павло Бондаренко. На його думку, це зовсім не дивно: цілим покоління українців вживляли «страшилки» про злих іноземних буржуях, які прийдуть і заберуть українську землю. Напевно, як у 1942 році гітлерівці вагонами вивезуть в свій штат Техас.
Павло Бондаренко пише, насправді все просто: поки немає ринку землі – до тих пір не сформовано її справжня вартість. За неоцінену по справедливості землю – власники паїв, отримують орендну плату в 2-3 рази менше, ніж могли б. Отже, земельні латифундисти в шоколаді. А ще цивілізований ринок землі заважає розвитку «тіньового» ринку. Давно вже земля скуповується через сірі схеми, наприклад, оренда на 49 років з пролонгацією, по суті, за копійки. Може трапитися так, що, коли ринок с/з земель буде впроваджено – продавати вже буде нічого. Блогер радить усім, хто коли-то буде подорожував Україною, звернути увагу на новенькі зернові термінали, сховища, тваринницькі комплекси, земельні латифундисти будують їх на орендованих землях як на власних. Тобто, вони не бояться, що одного разу власники паїв відмовлять їм в оренду.
За словами журналіста, він зустрічав думку, мовляв, поки не створена законодавча база під цивілізовані відносини на ринку землі, скасовувати мораторій не можна. Таке кажуть ті, хто хоче, щоб мораторій ніколи скасований не був. Інакше такі закони давно уже розробили. Але, якщо мораторій скасують – відразу і закони напишуть, і правила гри пропишуть – нікуди не дінуться. А поки що Україна знаходиться в компанії Куби, Венесуели, Таджикистану, Конго і Північної Кореї. Цікавий збіг: у всіх цих країнах їсти нічого й за даними ООН селяни в них є найбіднішими, хоча кліматичні умови дозволяють по 2-3 врожаї на рік збирати.