ЄС|NATO

Рік тому російський пілот намагався збити британський літак: ракета не влучила у ціль

Російський пілот намагався збити літак-розвідник Королівських ВПС, вважаючи, що у нього є дозвіл на стрілянину, повідомляє Голос українською з посиланням на ВВС.

Пілот випустив дві ракети, перша з яких промахнулася, а не вийшла з ладу, як стверджували на той момент.

Росія стверджувала, що інцидент у вересні минулого року стався через “технічну несправність”.

Міністерство оборони Великої Британії публічно прийняло пояснення Росії.

Але тепер три високопоставлені західні джерела в обороні, які знають про інцидент, повідомили BBC, що російські повідомлення, перехоплені літаком RAF RC-135 Rivet Joint, дуже відрізняються від офіційної версії.

Літак RAF з екіпажем до 30 осіб 29 вересня минулого року виконував місію спостереження над Чорним морем у міжнародному повітряному просторі, коли зіткнувся з двома російськими винищувачами СУ-27.

Перехоплені розмови показують, що один із російських пілотів вважав, що йому дали дозвіл націлитися на британський літак після неоднозначної команди російської наземної станції.

Однак другий російський пілот цього не зробив. Він заперечував і лаявся на свого провідного, коли той випустив першу ракету.

Rivet Joint завантажено датчиками для перехоплення комунікацій. Екіпаж RAF міг би прослухати інцидент, який міг призвести до їхньої власної смерті.

Міністерство оборони не оприлюднює деталей цих повідомлень.

Відповідаючи на ці нові викриття, речник Міноборони сказав: «Нашим наміром завжди було захистити безпеку наших операцій, уникнути непотрібної ескалації та інформувати громадськість і міжнародну спільноту».

Що насправді сталося

Коли два російські СУ-27 наблизилися до літака-розвідника Королівських ВПС, вони отримали повідомлення від диспетчера наземної станції.

Одне західне джерело повідомило BBC, що слова, які вони отримали, були такими, що “у вас є мета”.

Цю неоднозначну мову один із російських пілотів сприйняв як дозвіл на вогонь.

Джерела повідомили, що вільні формулювання свідчать про високий ступінь непрофесіоналізму причетних осіб. Навпаки, пілоти НАТО дуже чітко висловлюються, запитуючи та отримуючи дозвіл на вогонь.

Російський пілот випустив ракету «повітря-повітря», яка успішно запустилася, але не змогла навести на ціль, повідомили ВВС. Це була помилка, а не несправність.

Джерела в обороні повідомили ВВС, що тоді між двома російськими пілотами виникла сварка. Пілот другого СУ-27 не думав, що їм дали дозвіл на вогонь.

Кажуть, що він лаявся на свого товариша, фактично запитуючи його, що він думає, що він робить. Але перший пілот все ж випустив ще одну ракету.

Нам сказали, що друга ракета просто впала з крила, що означає, що зброя або несправна, або запуск було перервано.

Те, що заявило британське міністерство оборони, сталося

Через три тижні уряд Великої Британії підтвердив, що інцидент стався – після пояснення російського міністерства оборони це було названо “технічною несправністю”.

У заяві до парламентарів 20 жовтня тодішній міністр оборони Бен Уоллес назвав це «потенційно небезпечним зіткненням».

Але він прийняв пояснення росіян, сказавши: «Ми не вважаємо цей інцидент навмисною ескалацією з боку росіян, і наш аналіз погоджується, що це сталося через несправність».

Російський літак випустив ракету поблизу літака ВПС

Що на це США

Однак секретний витік розвідданих показав, що американські військові говорили про те, що сталося, більш гостро.

У ряді документів, опублікованих в Інтернеті американським льотчиком Джеком Тейксерою, той самий інцидент описується як “майже збиття”.

“Інцидент був набагато серйознішим, ніж спочатку зображували, і міг бути рівнозначний акту війни”, – повідомляє New York Times.

За словами двох чиновників оборони США, пише газета, російський пілот неправильно витлумачив наказ з землі.

Російський пілот, “який націлився на британський літак, вистрілив, але ракета не запустилася належним чином”.

Газета також процитувала неназваного чиновника оборони США, який описав інцидент «як справді, дуже страшний».

У відповідь на витік звіту про «майже збиття» МО Великої Британії оприлюднило іншу заяву, яка додала більше туману, ніж ясності.

Міністерство оборони стверджувало, що «значна частина змісту цих звітів [з документів] є неправдивою, маніпульованою або і тим, і іншим».

Чому це велика таємниця?

Можливо, існує кілька причин, чому Міністерство оборони Великої Британії не захотіло надати повну інформацію.

По-перше, Сполучене Королівство не хотіло б оприлюднювати масштаби збору розвідданих і подробиці перехоплених повідомлень.

Що ще важливіше, жодна сторона не бажала ескалації – такої, яка потенційно могла б втягнути члена НАТО у військову конфронтацію з Росією.

Але цей інцидент ще раз показує, як одна помилка та прорахунок однієї особи можуть спровокувати ширший конфлікт.

Міністерство оборони повідомило BBC, що «цей інцидент є яскравим нагадуванням про потенційні наслідки варварського вторгнення Путіна в Україну».

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України