Цього тижня спливає 100 днів від призначення в.о. Голови Державної митної служби Ігоря Муратова. За цей час на Митниці вдалося досягти певних позитивних результатів.
За підтримки Міністра фінансів Сергія Марченка, були зроблені кадрові ротації керівників митниць. Оновлення керівників митниць на 50% дало можливість сформувати колектив, налаштований на подолання викликів та виконання поставлених завдань.
Завдяки прийнятим виваженим управлінським рішенням Держмитслужби, у тісній співпраці з керівниками митниць, які вживають заходи, направлені на виконання дохідної частини державного бюджету, відбувається стабільне зростання надходжень митних платежів. Уперше з початку року Держмитслужба почала забезпечувати виконання індикативних показників у повному обсязі. У травні до державного бюджету перераховано 23 млрд грн, у червні – 26,8 млрд грн, у липні досягнуто показника у 31,3 млрд грн.
За цей час у напрямку імплементації кращих митних практик ЄС та виконання зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС та Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі реалізовані чергові кроки.
Зокрема, розроблену спільно Держмитслужбою та Міністерством фінансів постанову «Про деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів», ухвалено Кабінетом Міністрів. Зазначена постанова набрала чинності та дозволяє реалізувати на практиці запуск програми АЕО в Україні. Відтепер підприємства, які бажають отримати статус АЕО, можуть подавати відповідні документи, а Держмитслужба, в свою чергу, здійснювати їх оцінку та надавати відповідну авторизацію заявникам.
Також Уряд ухвалив постанову «Деякі питання забезпечення діяльності незалежних фінансових посередників». Вона визначає критерії, нормативи і порядок надання дозволу незалежному фінансовому посереднику на провадження діяльності з видачі фінансових гарантій для забезпечення сплати суми митного боргу. Постанова наближає Україну до приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту. Для запуску процедури спільного транзиту вже розгорнуто тестовий сервер для інсталяції і тестування системи перед введенням у пілотну експлуатацію. Наразі відбувається тестування програмного забезпечення NCTS, після чого буде запроваджений пілотний проєкт, що триватиме від шести місяців до 1 року.
У червні Верховна Рада України ухвалила новий Митний тариф України. Закон забезпечує здійснення митного оформлення товарів в Україні із застосуванням сучасних міжнародних норм митного права в частині класифікації товарів. Відтепер Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності приведена у відповідність до сучасної редакції Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації.
Для зручності громадян та запобігання утворенню черг в пунктах пропуску започатковано обладнання митних постів POS-терміналами.
Ще одне нововведення, якого довго чекав бізнес, – запуск Держмитслужбою “пілоту” з автоматичного оформлення митних декларацій. Декларації, які оцінюються як низькоризикові, оформляються автоматично, без участі інспектора, тобто корупційний ризик зведено до нуля. У проєкті вже беруть участь понад 50 підприємств з усіх регіонів України та задіяні всі митниці. Додатково подали заявки про участь ще понад 40 підприємств. На сьогодні автоматично оформлено вже понад 5 тис. декларацій.
Для виявлення ризикових переміщень товарів і транспортних засобів та націлювання на них місцевих митниць, на базі центрального апарату створений таргетинг-центр. Робоча група фахівців Держмитслужби моніторить митне оформлення всіх митних декларацій та орієнтує митників звернути увагу на окремі ризикові операції, тим самим попереджуючи потенційне порушення митного законодавства. Найбільша увага приділяється операціям, які містять ризики: використання товарів прикриття, маніпулювання фізичними характеристиками, заниження вагових та/або вартісних характеристик, недостовірне декларування в частині інформації про торговельні марки, виробника, країну походження, а також класифікацію згідно з УКТЗЕД.
За час роботи центру до державного бюджету щоденно донараховується близько 1 млн грн.
За ініціативи Держмитслужби, спільно з Міністерством фінансів України, були розроблені проєкти нормативно-правових актів, ухвалення яких Урядом дало можливість повернути митникам спецзвання та професійне свято.
Розпочато співпрацю з Національним університетом державної фіскальної служби України й Університетом митної справи та фінансів.
Підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво з Федерацією роботодавців України, який спрямований на консолідацію зусиль бізнесу та держави для забезпечення умов розвитку економіки, підприємницької діяльності та налагодження ефективного діалогу.
Серед найближчих планів: розробка мобільного додатку для смартфонів «Митниця 24/7», запровадження попереднього декларування всіх товарів, запуск центрів компетенції для віддаленого фахового опрацювання ризикових декларацій по окремих товарах, уніфікація ставок мита, скорочення термінів транзиту, обов’язкове застосування митного забезпечення у вигляді пломбування при переміщенні всіх товарів.
“Реформування митної служби, відповідно до кращих міжнародних практик, та гармонізація національного митного законодавства залишаються серед пріоритетів роботи Митниці. Маємо побудувати сучасну гнучку систему адміністрування митної справи, що здатна оперативно реагувати на зміну зовнішніх факторів, запровадити ефективний менеджмент, створити сучасні ІТ-системи та забезпечити публічність і прозорість кожного напряму митної справи”, – зазначив в.о. голови Держмитслужби Ігор Муратов.
Презентація_100 днів_Ігор Муратов