Верховна Рада в середу, 11 вересня, підтримала законопроєкт президента Володимира Зеленського про конфіскацію активів, які отримані незаконним шляхом
Зокрема, за законопроєкт №1031 у першому читанні і за основу проголосували 254 народних депутатів, свідчить офіційний сайт ВР повідомляє Оглядач.
Документ передбачає внесення змін до Цивільного кодексу. Так, у законі з’явиться підстава для того, щоб забирати активи, отримані завдяки корупції і махінаціям із бюджетом.
“Більшість населення України (91 відсоток) вважає корупцію серйозною проблемою, а понад 60 відсотків – найбільшою перешкодою розвитку держави. Водночас у понад 50 відсотків населення найдієвішим підходом до боротьби з корупцією вважають невідворотність покарання за такий злочин”, – йдеться у пояснювальній записці до документа.
Конфіскація має стосуватися винятково чиновників (як місцевого, так і державного рівнів). Щоб потрапити під статтю, потрібно мати рахунок у банку, автомобіль, нерухомість, коштовності на суму, яка значно перевищує офіційний дохід.
Підставою для притягнення до відповідальності передбачається різниця у 500 прожиткових мінімумів для працездатних – понад 1 млн гривень.
“Під доходом особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід розуміти всі види доходів, отриманих (нарахованих) із дотриманням вимог і обмежень, встановлених Законом України “Про запобігання корупції”, – зазначається у документи.
Наприклад, якщо всі доходи чиновника – 3 млн грн, але в той же час він придбав майно на суму 5 млн грн, то його можуть притягнути до відповідальності. Тоді за рішенням суду частина активів (гроші, нерухомість, авто) можуть забрати в рахунок державного бюджету.
Питання виявлення необґрунтованих активів покладається на Національне антикорупційне бюро і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, а в певних випадках – на Державне бюро розслідувань і Генеральної прокуратури України.
Право на звернення до суду з відповідним позовом надається прокурорам антикорупційної прокуратури, крім справ, де відповідачами є посадові особини НАБУ і САП.
У таких випадках право на звернення з відповідним позовом пропонується надати прокурорам ГПУ.
Розгляд справ про визнання необґрунтованими активів і їхнього стягнення у дохід держави пропонується віднести до юрисдикції Вищого антикорупційного суду, що, зі свого боку, буде гарантією неупередженого розгляду таких справ.