ЄС|NATO

Путін сказав правду про ціну на нафту

   Путін сказав правду

Вчора, 6 листопада, російський президент Путін в інтерв’ю китайським ЗМІ напередодні візиту в КНР для участі в саміті АТЕС 9-11 листопада зробив важливе і водночас досить об’єктивне заяву.

«Політична складова в цінах на нафту також завжди присутня. Більш того, в деякі кризові моменти виникає відчуття, що в ціноутворенні на енергоресурси якраз іпревалірует політика », – повідомив він. Тим самим пояснюючи причину стрімкого падіння цін на нафту, що спостерігається останні чотири місяці.

Нагадаю, ціна нафти еталонної марки Brent знизилася з 115 дол за барель в червні до 82 дол на сьогоднішній день – або на 29%. А в ході торгової сесії на біржі ICE Futures 5 листопада ф’ючерси нафти марки Brent з поставкою в грудні опускалися і нижче 82 дол – до 81,64 дол, що стало найнижчою ціною з жовтня 2010 року.

Серед економічних факторів зниження цін на енергоносії Путін назвав уповільнення темпів зростання світової економіки. Крім того, зазначив він, як стратегічні, так і комерційні запаси нафти в розвинених країнах знаходяться на рівні історичних максимумів. Позначаються і новації в технології видобутку нафти, які привели до появи нових обсягів вуглеводнів на регіональних ринках, нагадав Путін.

Ще російський президент вказав на відсутність чіткої прямого зв’язку між фізичними ринками нафти і фінансовими майданчиками, на яких ведеться торгівля. Що, на його думку, «створює умови для спекулятивних дій і, як наслідок, для маніпулювання цінами залежно від чиїх-небудь інтересів».

Загалом, Путін мислить в цьому питанні цілком розумно і логічно. За що його можна тільки похвалити.

При цьому президент РФ також правий в тому, що ціна на нафту багато в чому визначається не економікою, а політикою. І спостерігаючи нині стрімкий обвал цін на нафту теж переважає політика, на що він і натякає.

Однак Путін не говорить головного. До того, щоб настільки сильно валилися ціни на нафту в поточному році, дійсно напевно доклав руку Захід, в першу чергу, США. А зроблено це з однієї-єдиної причини – щоб якомога болючіше вдарити по Росії за розв’язану нею агресію проти України (завуальований вигляд санкцій). До того ж, побоюватися нападу Росії, якою керує зараз Путін, стали і багато інших країн Східної Європи.

Так що Путін в даному аспекті сказав правду. Причому, моторошну правду. Та тільки моторошної вона є як раз для російської економіки і, відповідно, режиму Путіна. Тому що російський бюджет на 2015 рік зверстаний виходячи з ціни Urals в 96 дол за барель (а ця нафта зазвичай на 2-5 дол дешевше ніж Brent), а офіційний прогноз на неї становить 100 дол за барель.

У зв’язку з цим я нагадаю, як 18 жовтня російський президент озвучив гучну заяву, що світову економіку чекає крах в разі збереження ціни на нафту на рівні 80 доларів за барель, і в зв’язку з цим висловив упевненість у швидкому відновленні зростання цін на енергоресурси. «Якщо світові ціни втримаються на рівні 80 доларів, то все виробництво впаде», – сказав Путін.

При цьому російський президент в той день теж (як і вчора) висловив думку, що за зниженням цін може стояти змова деяких країн. Але попередив, що це може «боляче вдарити по змовникам», оскільки в основних нафтовидобувних країнах бюджет формується  виходячи з цін на нафту 85-90 доларів за барель.

Про те, що Путін обманює на цей рахунок або, видаючи бажане за дійсне, можна також переконатися за інформацією навіть в російських ЗМІ.

Так, в улюбленій президентом РФ газеті «Коммерсант» сьогодні наводиться заява глави ОПЕК Абдалли аль-Бадрі про те, що картель не обіцяє в найближчій перспективі зниження видобутку нафти заради зростання ціни. Дана стаття, до речі, подана під дуже неприємним для Путіна заголовком «ОПЕК умиває нафтою руки».

Ціни на нафту можуть залишитися на низькому рівні досить довго, заявив, зокрема, генеральний секретар Організації країн-експортерів нафти Абдалла аль-Бадрі. Таким чином, вказує видання, пан аль-Бадрі дав зрозуміти, що ОПЕК на найближчому засіданні 27 листопада навряд чи прийме рішення про істотне скорочення видобутку, щоб відновити ціни.

А профільний експерт Валерій Нестеров з Ощадбанку Investment Research заявив, що найбільший світовий експортер нафти Саудівська Аравія, якій належить вирішальне слово в ОПЕК, може прийняти стратегічне рішення зберегти ціни на низькому рівні протягом одного-двох років, щоб підірвати бурхливе зростання видобутку в США і зберегти свою частку на ринку.

При цьому, за його словами, поточна ціна 80 дол за барель може негативно вплинути тільки на 5-10% видобутку сланцевої нафти в США, і зараз на ринку є консенсус, що і при 60-70 дол за барель американська сланцева галузь продовжить функціонувати.

Так що, пан Путін, послухайте дану інформацію від експертів і не тіште більше себе ілюзіями! Світова економіка легко переживе зменшення ціни на нафту до 80 дол за барель. Більш того, США постараються обвалити ціну ще на 10-20 нижче цієї цифри. А американські компанії потерплять на прохання Білого дому якийсь час ціни на нафту, близькі до собівартості видобутку (на рівні близько 60 дол за барель), но зате це остаточно доб’є російську економіку – що, в свою чергу, призведе  і до падіння режиму Путіна.

До речі, наступного року в якийсь момент цілком може статися магічний збіг цифр. Можуть збігтися ціна на нафту, курс долара до рубля і вік президента РФ Путіна – все по 62. От було б чудово!

Наостанок повідомляю, що на даний момент (7 листопада, 8.45 за київським часом) ціна нафти Brent становить 82,3 дол за барель, середній курс продажу долара в російських банках (за даними РБК) – 48,7 рублів.

Джерело: Экономика от Пророка

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України