Власна космічна місія є досить амбітним проектом, але є думка, що у Нью-Делі є куди більш важливі проекти, які більше заслуговують фінансування.
В останні роки дослідження космосу провідних країн світу вийшли на абсолютно новий рівень, але в той час космічні держави все більше намагаються знизити навантаження на свої бюджети за рахунок часткової передачі управління над космічними галузями в приватні руки. Тим не менш, всупереч сформованій тенденції, деякі уряди беруть на себе досить складні зобов’язання. Зокрема, в Індії нещодавно заявили про намір відправити в космос людини.
У середині серпня прем’єр-міністр Нарендра Моді заявив, що Нью-Делі планує відправити людину в космос вже в 2022 році, з нагоди 75-річчя незалежності країни. Слова індійського лідера стали несподіванкою для експертів і всього індійського народу.
Але найбільше, схоже, здивувався заяві Моді голова організації космічних досліджень Індії (ІSRO) Кайласавадиву Сиван. «Це стало для нас сюрпризом», – зізнався він. Він підкреслив, що ідея відправити людину в космос висувалася місцевими вченими протягом десятиліть, альо політики досі не виявляли до подібних проектів інтересу. І вісь зараз глава уряду спонтанно ставити завдання, про здійснення якої можна говорити лише в теорії.
Саме тому, що Моді не радився з керівниками галузі, перш ніж робити гучні заяви, багато сприйняли його слова скептично. Деякі експерти пов’язали сенсаційну заяву прем’єр-міністра з початком виборчої кампанії. Як відомо, у квітні-явились в місті у 2019 року в Індії пройдуть чергові праламентские вибори, на яких вирішиться, у тому числі політична частка Моді. Таким чином, проголошуючи далекосяжні амбітні цілі, лідер правлячої партії фактично почав роздавати передвиборчі обіцянки. У зв’язку з цим, в опозиційному середовищі слова Моді сприйняли не інакше як політичний піар, не націлений на реальний науковий прогрес.
Для науки завжди погано, коли в неї починають втручатися політики. Тим не менш, в ІSRO сприйняли пропозиції Моді як шанс вивести космічну галузь на абсолютно новий рівень. За словами Кайласавадиву Сивана, агентство може розробити у визначені урядом терміни проект по відправці на навколоземну орбіту трьох астронавтів на період від п’яти до семи днів. Для цього потрібно близько 100 мільярдів рупій (1,4 мільярда доларів). Підготовку астронавтів можна провести при співпраці з NASA, EKA або Роскосмосом. Існуючі напрацювання ІSRO дозволять використовувати власні ракету-носій для виведення пілотованого корабля на орбіту.
Незважаючи на ентузіазм ІSRO, багато вчених в Індії активно розкритикували плани Мобі. Навіть якщо відкинути політичне забарвлення даних намірів, сам проект по суті є занадто дорогим і малоефективним. За ці гроші, на думку віце-президента Всеіндійської наукової мережі Прабира Пуркаястха, можна було б втілити в життя ряд перспективних і корисних програм ІSRO.