Юридична клініка імені Папи Франциска, що надає безкоштовні консультації, почала роботу в Окленді (штат Каліфорнія) при кафедральному соборі Світла Христового, повідомляє Catholic News Agency.
За словами директора і співзасновника клініки Тома Грірті, які наводить Catholic News Agency, проблеми в юридичній сфері є у дуже багатьох людей. Головна мета нової клініки, як заявив він, — «полегшити тяготи людей».
Том Грірті, який нещодавно залишив юридичну практику в каліфорнійському місті Мартінез, розповів, що ідея прийшла до нього, коли він отримав ступінь магістра в галузі богословських досліджень у Домініканській школі філософії і теології в Берклі. «Мій професор, сестра Маріанна Фаріна попросила мене зробити проект, який відповідав би моїй роботі», — цитує Т. Гріра CNA. Таким проектом стала юридична клініка Папи Франциска, на створення якої у Тома Грірті і його помічників пішло близько двох років. Створенню клініки сприяв Мальтійский орден, а благословив єпископ Майкл Барбер. Він же запропонував назвати її на честь Папи Франциска. За словами Т. Грірті, єпископ Барбер побажав, щоб робота клініки ґрунтувалася на милосерді, а не тільки на законі. «Милосердя зазвичай не передбачає закон. Закон керується принципами не милосердя, а справедливості», — зазначив адвокат. Він розповів, що адвокати проводять близько години з кожним клієнтом, уважно слухаючи його історію, вникаючи в неї і намагаючись зрозуміти корінь проблеми.
«Ми намагаємося вшанувати пам’ять Папи Франциска, надихаючись тим, що він оголосив про проведення Святого року Милосердя. Ми намагаємося допомагати людям у проблемі з законом, співчуваючи їм», — розповів Т. Грірті. Він зауважив, що ця ідея може бути реалізована в інших дієцезіях по всій країні, де є безліч адвокатів, які сповідують католицьку віру, які перебувають на пенсії або просто мають можливість і час для створення подібних клінік. За словами Тома Грірті, в клініці на добровільній основі працюють десять адвокатів і їх послугами вже скористалися більше двадцяти чоловік. Досвідчені юристи на добровільній основі пропонують безкоштовні юридичні консультації щодо врегулювання будь-яких конфліктів, включаючи сімейні. Особливістю новоствореної юридичної клініки є той факт, що вона була організована не на базі юридичного факультету університету, а створена при католицькому соборі.
Юридичні клініки: історія
Вперше термін «юридична клініка» вжив у 1855 році відомий російський юрист-цивіліст і громадський діяч Дмитро Мейер. Перша згадка терміну «юридична клініка» у закордонній літературі відноситься до 1900 року, коли в журналі «Deutsche Juristen-Zeitung» була опублікована стаття професора Георга Фроммгольда під назвою «Juristische Kliniken». «Вказуючи на те величезне значення, яке мають для лікарської практики клініки, існуючі при медичних факультетах і академіях, Фроммгольд пропонує влаштувати їх зразок при юридичних вищих навчальних закладах, де учні розбирали б під керівництвом професора не вигадані або віджилі юридичні казуси, а надавали б безпосередню юридичну допомогу потребуючим цього особам, займаючись живими, невирішеними ще справами», — йшлося у публікації. В даний час юридичні клініки отримали широке поширення. По сформованій практиці, в більшості випадків юридичні клініки створюються на базі вищих навчальних закладів. Переваги юридичних клінік при юридичних факультетах вузів або юридичних вузах особливо помітно проявляються в тому, що вони приносять користь як студентам, які надають консультації, так і їх відвідувачам — громадянам, які найчастіше належать до категорії малозабезпечених. Будучи учасниками недержавної системи безкоштовної юридичної допомоги, багаті юридичні клініки прагнуть підтримувати на високому рівні якість своєї роботи. З одного боку, це дозволяє готувати кваліфікованих фахівців у галузі юриспруденції, а з іншого — дає кваліфіковану юридичну допомогу громадянам. Юридичні клініки можуть надавати безкоштовну юридичну допомогу у вигляді правового консультування в усній і письмовій формі, складання заяв, скарг, клопотань і інших документів правового характеру. Консультації в юридичних клініках дають студенти старших курсів, що навчаються за юридичною спеціальністю в освітніх організаціях вищої освіти, під контролем викладачів або практикуючих юристів.