Група сенаторів від партії «Старості і незалежні» (STAN) і християнських демократів (KDU-?SL) передумала подавати скаргу до Конституційного суду і звинувачувати президента Чехії Мілоша Земана в зраді батьківщині.
«Після ретельних консультацій з юристами сенатори вирішили не подавати скаргу на президента через його позиції щодо отруйної речовини «Новачок». Ми переконані, що своїми висловлюваннями президент поставивши під загрозу безпеку країни. Але його поведінка не містить ознак зради батьківщини. Ми продовжимо уважно стежити за діями президента, зачіпають безпеку і конституційний порядок», — йдеться в заяві, опублікованій на сайті партії «Старості і незалежні».
Нагадаємо, в ефірі телеканалу Barrandov Мілош Земан сказав, що в листопаді 2017 р. у військовому дослідницькому центрі міністерства оборони у Брно проходило тестування невеликої кількості нервово-паралітичної отрути A-230.
«Кількість речовини було малою, після досліджень воно було знищено. Я прийшов до висновку, що у нас досліджували «Новачок», — сказав глава держави.
«Особисто я не проти цих досліджень. Є багато різновидів «Новачка». Скрипаль був отруєний отрутою A-234», — додав Земан.
У дослідницькому центрі і Службі безпеки ЧР стверджують, що мова йде про іншу речовину, але Військова розвідка вважає, що це все-таки це «Новачок».
Комітет сенату Чехії з міжнародних справ, оборони і безпеки проаналізував висловлювання президента Мілоша Земана про виробництво в Чехії речовини «Новачок».
«Президент спотворив інформацію. Висновки спецслужб звучали трохи інакше. З міжнародної точки зору безпеки Чехії завдано шкоди. Який-небудь ворог тепер знає, які дослідження ми проводимо», — цитує главу комітету Франтішека Бублана сайт Ihned.cz.
У Міноборони Чехії заявили, що в Чехії речовина типу «Новачок» не робили і не зберігали.
Виконуючий обов’язки прем’єр-міністра Чехії Андрій Бабиш зустрівся з керівниками Служби безпеки Чехії та Військової розвідки. В обох спецслужбах запевнили, що в Чехії не робили, не розроблявся і не зберігалося речовина «Новачок». «В минулому році почала реалізовуватися програма захисту військ і населення, в її рамках проходило дослідження речовини A230. В процесі мікросинтезу речовину не було ізольовано. За методикою Державного управління ядерної безпеки можна вважати виробництвом або розробкою. Речовину було знищено», — сказав Андрій Бабиш.
В якості реакції на слова Андрея Бабиша, прес-секретар президента Чехії Їржі Овчачек заявив наступне: «Це питання термінології. Семантична різниця між виробництвом і появою дійсно цікава. Якщо щось роблять, то воно з’являється».