Авторські статтіДіаспора

Президент Чехії підтвердив виробництво і тестування Новачка

У листопаді 2017 р. у військовому дослідницькому центрі міністерства оборони у Брно проходило тестування невеликої кількості нервово-паралітичної отрути A-230.

Про це в ефірі телеканалу Barrandov заявив президент Чехії Мілош Земан з посиланням на доповідь Службу безпеки Чехії, якою він раніше доручив перевірити, чи не виготовлявся або чи не зберігався в Чехії отрута «Новачок».

«Кількість речовини було малою, після досліджень вона було знищена. Я прийшов до висновку, що у нас досліджували «Новачок», — сказав глава держави.

У дослідницькому центрі і Службі безпеки ЧР стверджують, що мова йде про іншу речовину, але Військова розвідка вважає, що це все-таки «Новачок».

«Я теж схиляюся до версії з «Новачком». Я знаю де, знаю коли, не можна стверджувати, що нічого не було. Особисто я не проти цих досліджень. Є багато різновидів «Новачка». Скрипаль був отруєний отрутою A-234», — додав Земан.

Нагадаємо хронологію подій, в яких Чехію пов’язували з «Новачком».

В середині березня офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що найбільш ймовірними джерелами походження речовини типу «Новачок» можуть бути Чехія, Словаччина, Великобританія, Швеція і, можливо, США. За її словами, ці країни з кінця 90-х років проводять дослідження подібних речовин. «Ні в Росії, ні в СРСР не доріг розробок хімічних речовин з відкритим або таємним назвою «Новачок», — сказала Захарова. Вона додала, що після розпаду СРСР деякі радянські вчені виїхали з країни і захопили з собою результати досліджень, якими займалися.

Виконуючий обов’язки міністра закордонних справ Чехії Мартін Стропніцкій назвав це припущення «спробою відвернути увагу від доказів, отриманих британським слідством».

Через кілька днів МЗС Чехії опублікував звіт про зустрічі з послом Росії Олександром Змеевским, викликаним для роз’яснення припущень російської сторони, що отруйна речовина «Новачок» могло мати чеське походження.

«Ми з жалем констатували, що Росія повторила ці припущення на міжнародних форумах під егідою ОБСЄ та Організації по забороні хімічної зброї. Ми підкреслили, що образливі і бездоказові твердження завдають удару по бажанню двох країн розвивати взаємне співробітництво. Шкодуємо, що Росія не враховує високу ціну і збиток, який такі слова наносять двостороннім відносинам. Нас запевнили, що Росія не звинувачує Чехію та інші держави, а лише вказує на те, що хімічні речовини можуть виробляти й інші названі країни. Чехія в свою чергу пояснила, що мова може йти лише про створення протиотрути і захисту від подібних отрут», — йдеться в тексті заяви МЗС ЧР.

26 березня президент Чехії Мілош Земан доручив керівнику Служби безпеки (BIS) Міхалу Коуделке провести розслідування на предмет того, чи може в Чехії проводитись або зберігатися отруйна речовина типу «Новачок». Перевірці підлягають як дослідницькі центри, так і промислові об’єднання об’єкти.

29 березня Марія Захарова докладно розповіла на брифінгу про можливу роль Чехії в отруєнні колишнього агента ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки.

«Прагу ніхто ні в чому не звинувачував, не звинувачує. Ніяких звинувачень на відміну від британських колег ми ніколи не висуваємо. Ми лише говоримо про те, що навіть у медіапросторі — це не пропаганда, не російські ЗМІ, це чеські видання — існує велика кількість матеріалів, що підтверджують потенціал Чехії в галузі хімічних досліджень. Це просто необхідно враховувати».

«Розробка під умовною назвою «Новачок» велася у Великобританії, США, Чехії та Швеції. Досягнуті цими країнами результати по створенню нових отруйних речовин цього типу відображені більш ніж в 200 відкритих джерел країн НАТО. У Вишкові працює центр НАТО по захисту від зброї масового ураження», — сказала Захарова.

Вона підкреслила, що НАТО має потенціалом хімічної промисловості Чехії та її досягненнями у сфері захисту від хімічної зброї. Марія Захарова також нагадала про чеських дослідженнях у часи існування Варшавського договору. За її словами, чеська армія допомагала усунути наслідки використання хімічної зброї в Кувейті.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України