Війна рф проти України

З’явилась візуалізація проєкту української важкої БМП «Вавілон»

З’явилась візуалізація проєкту української важкої БМП «Вавілон», що розробляється ТОВ «Інженерна група «Арей» за державним оборонним замовленням Міністерства оборони України.

Передає УМП.

Машина створюється з гібридною силовою установкою, у складі якої дизельний двигун та електромашини, які разом забезпечують понад 1000 к.с.

БМПВ «Вавілон» являє собою проєкт важкої бойової машини піхоти, з гібридною силовою установкою, цифровою системою управління, броньовим і додатковим захистом не нижче STANAG 6.

Повна бойова маса машини – 36 тонн. Екіпаж – 3 особи. Десант – 8 осіб.

Машина створюється на базі ходової танку Т-64, також опрацьовується окремий варіант бойової машини на базі ходової танку Т-84, а цифровий Єдиний комплекс управління розробляється з урахуванням вимог щодо стандартизації та уніфікації ОВТ і може застосовуватись на інших зразках військової техніки.

До складу силової установки входить: двигун TCD16.0V8 DEUTZ та електромашини потужністю до 500 кВт.

Представлено візуалізацію проєкту нової української важкої БМП «Вавілон»

Візуалізація проєкту важкої БМП «Вавілон». Інженерна група “Арей”. Зображення: opk.com.ua

Потужність основного двигуна — 768 к.с.; разом з гібридним приводом – 1080 к.с. Гібридний привід дозволяє підвищити максимальний крутний момент і покращити тягові характеристики у всіх діапазонах руху на всіх передачах.

Представлено візуалізацію проєкту нової української важкої БМП «Вавілон»

БМП «Вавілон» інженерної групи “Арей”

Використання гібридного приводу забезпечує роботу БМПВ «Вавілон» у наступних режимах:

    робота від основного двигуна;тільки електричний привід;комбінований режим роботи, при якому динамічні характеристики шасі підвищуються за рахунок електромашин;робота в режимі генераторної установки.

Здатність БМПВ «Вавілон» рухатись на електроприводі мінімізує теплові випромінювання і шумову помітність.

Для максимального виконання бойових завдань передбачено дублювання основних керуючих електронних систем механічними, а також можливість використання тягових акумуляторних батарей та автономного енергоагрегата при виході з ладу основної силової установки.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України