Авторські статті

Правоохоронні органи не виконують закон про припинення переслідувань учасників протестів

Заява Голови Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності А.А. Кожем’якіна щодо незадовільного виконання правоохоронними органами України Закону України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань» № 712-VII від 19 грудня 2013 року.

19 грудня 2013 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань» (далі – Закон).

Закон містить положення, на підставі яких передбачено звільнити від адміністративної та кримінальної відповідальності осіб, які були учасниками акцій протесту та масових заходів, у період з 21 листопада 2013 року і до дня набрання чинності цим Законом.

Цей Закон набрав чинності 26 грудня 2013 року і відповідно було передбачено, що уповноважені органи, а такими органами є прокуратура, міліція, СБУ та суди протягом 10-ти днів з дня набрання чинності, тобто до 4 січня 2014 року зобов’язані:

а) звільнити від відповідальності осіб, які були учасниками акцій протесту та масових заходів, щодо їхніх дій і рішень у період з 21 листопада 2013 року і до дня набрання чинності Законом, тобто до 26 грудня 2013 року;

б) закрити всі кримінальні провадження та провадження щодо вчинення адміністративних правопорушень, відкриті з приводу подій, визначених статтею 1 вказаного Закону;

в) не відкривати нові кримінальні провадження та провадження щодо вчинення адміністративних правопорушень з приводу подій, визначених статтею 1 Закону.

При цьому особи, притягнуті до кримінальної відповідальності, відповідальності за адміністративні правопорушення з приводу подій, визначених статтею 1 вказаного Закону, підлягають звільненню від відповідальності та визнаються такими, що не мають судимості, відповідальності за адміністративні правопорушення.

Наголошую, що Закон був прийнятий у парламенті конституційною більшістю у 339 голосів та підписаний Президентом України без жодних зауважень (тобто був схвалений з боку Міністерства юстиції та юридичних служб Адміністрації Президента України).

Але з самого початку набрання чинності Законом, мало місце його саботування з боку правоохоронних органів з огляду на нібито відсутність механізму його реалізації. При цьому жодних офіційних заяв з цього приводу від цих органів не було, і лише адвокати переконавшись у відсутності бажання правоохоронців виконувати Закон, почали звертатися до профільного Комітету Верховної Ради України з клопотанням надати роз’яснення щодо механізму застосування Закону.

У відповідь на це, окремими народними депутатами України – членами Комітету, з залученням кращих фахівців у галузі кримінального права та процесу, Закон у стислі терміни було проаналізовано і направлено обґрунтовану правову позицію щодо його суті та механізму застосування.

Це обґрунтування також було доведено до відома судів, прокуратури та слідчих органів.

Щодо виконання Закону України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань» № 712-VII від 19 грудня 2013 року, наголошую, що чинним кримінально-процесуальним законодавством, зокрема положеннями нового Кримінального процесуального кодексу України, правоохоронним органам, прокуратурі, суддям надані усі можливості для його застосування в повному обсязі і у встановлений Законом спосіб.

В діях посадових осіб правоохоронних органів, прокуратури і суддів, які не забезпечили виконання Закону вбачаються ознаки не тільки дисциплінарного, а й кримінальних правопорушень, пов’язаних з невиконанням своїх службових обов’язків або зловживання ними, завідомо незаконним триманням під вартою тощо.

Не будьте осторонь, не «продиваньте» своє майбутнє! Якщо ви не маєте змоги побувати на Євромайдані, допоможіть тим, хто там перебуває.

Добровільний збір коштів для потреб Євромайдану: картка Приватбанку 5457082230251691 (НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ ДО МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ!) Кожна копійка буде великою допомогою!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України