Авторські статтіЗдоров'я

Правда про нічне бажання їсти

Дивляться калорії на годинник?

Давним-давно, в далекій давнині, людей цікавив тільки загальний калораж. Коли вдавалося роздобути їжу, тоді і їли: хто-то гриз по зернятку протягом дня, як польова миша, а хтось наїдався лише перед сном, як удав. І нікому не було діла, світить при цьому сонце або визирнув місяць.

Сьогодні ж ми вважаємо, що їсти після заходу ні в якому разі не можна. Чи То із-за відсутності фізичної активності уві сні, чи то із-за коливань рівнів різних гормонів, то калорії знаходять особливі властивості ночами. І дослідження — навіть ті, які провели в лабораторіях суворого режиму, контролюючи кожний прийом їжі — не дають однозначної відповіді.

Їжа вдень і вночі

Дослідження 2007-го року, під час яких спостерігалося за 12 жінками з ожирінням, не виявило ніякого впливу час прийомів їжі на вагу. Не було статистично значущих змін у загальній масі тіла, сухий масі і відсоток жиру в учасниць, що харчувалися вдень, вночі або в будь-який час доби.

У дослідженні 2012-го року брали участь 78 повних офіцерів поліції; найбільше кілограмів і сантиметрів з талії) пішло у тих, хто споживав основну частину вуглеводів на вечерю.

У дослідженні 2013-го, де брали участь 74 жінки з зайвою вагою, сильніше схудли ті, хто їв більше (загальних калорій на сніданок, а не на вечерю.

Ще одне дослідження 2013-го, в якому спостерігалися люди з нормальною вагою: ті, хто не їв з 7 вечора до 6 ранку, споживали в середньому на 239 калорій в день менше (в довгостроковій перспективи це дає великий ефект).

У перехресному дослідженні 10 жінок із зайвою вагою 6 тижнів харчувалися з одного режиму та 6 тижнів — з іншого. У першому циклі ті, хто їв основну частину калорій ввечері, втратили більше жиру, ніж «ранкові». Однак, при повторенні експерименту результати були зворотними: сильніше схудли ті, хто більше їв вранці.

Дослідження Пенсільванського університету виявило, що їжа в нічний час погіршує обмін речовин. А дослідження Орегонського університету, проведене на тваринах не виявило негативного ефекту: мавпи, які воліли їсти в темний час доби, не набирали зайвого (порівняно з родичами, рідко що харчувалися вночі).

Як бачите, наукове співтовариство не прийшло до консенсусу; результати цих досліджень не дозволяє зробити остаточні висновки про користь або шкоду нічного харчування.

Гедонічна гіперфагія

Проблеми з вищенаведеними дослідженнями в тому, що вони розглядали виключно біологічні аспекти, не звертаючи уваги на психологічні. Люди схильні до «гедонічної гіперфагі», тобто можуть їсти і заради задоволення, а не із-за реального голоду.

Якщо ми нічим не зайняті, сумуємо, розважаємо себе пасивно (наприклад, лежимо і дивимося серіали), в нашій голові сама собою з’єднання являється думка, що непогано б перекусити. Хоча ніякого дефіциту калорій немає і в помині.

  • Саме це частіше за все відбувається по ночах і саме з-за цього ми товстіємо. А не з-за якихось особливих властивостей нічного метаболізму або місячного світла.

Що робити

Хоча однозначної переваги у різних режимів харчування немає, їжа ночами трохи шкідливіше для талії. Але це не привід міняти свої уподобання, якщо у вас все йде добре.

Однак, якщо ви маєте намір позбавитися від зайвої ваги і схильні до гедонічношл переїдання, має сенс утримуватися в 9-12-годинний нічнн вікно. При цьому я все ж порекомендував б їсти перед сном трохи білкової їжі (з мінімумом вуглеводів) для підтримки м’язової маси: маложирний сир або домашній сир, знежирений йогурт, порція-дві протеїнового коктейлю і тому подібна їжа

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України