Вільгельм Райх ввів таке поняття як «м’зовий панцир», виходячи з того, що страхи і інші емоції людини пригнічуються не тільки в підсвідомість (несвідоме), але і в м м’язи, утворюючи тим самим м язові «затиски» і зайві психологічні захисти, які призводять людину до невротичних розладів.
Тілесно-орієнтована терапія допоможе вам розслабити м’язи і, відповідно, відпрацювати накопичені негативні емоції. А психоаналіз та інші психотерапевтичні техніки, позбавлять вас від негативів, збережених в підсвідомості.
7 груп м язів, що утворюють затискачі і панцир з утримуваними емоціями:
- область очей (страх);
- область рота: м’язи підборіддя, шиї та потилиці (гнів);
- область шиї (роздратування);
- грудна клітка (сміх, смуток, пристрасть);
- область діафрагми (лють);
- м’язи живота (злість, ворожість);
- область тазу (збудження, гнівливість, задоволення)
Тілесно-орієнтована психотерапія — вправи для зняття м’яка язово-емоційних затискачів
1. Для цього влаштуйтеся (або приляжте) зручніше. Зробіть кілька глибоких вдихів-видихів — розслабтеся. Переключіть фокус своєї уваги на область очей, відверніться від зовнішнього світу і від насущних проблем — розслабтеся ще більше.
Виберіть будь-яку точку навпроти себе і сфокусуйте погляд на неї. Уявіть щось страшне, жахливе, страшне вас в цій точці і широко-широко розширте очі (як ніби ви чогось дуже злякалися).
Виконайте це кілька разів.
Сфокусуйте погляд знову на точці, зробіть кілька вдихів-видихів — розслабтеся.
Тепер, дивлячись на точку, зробіть кругові рухи очима (20 разів в одну сторону і 20 в іншу).
І, наостанок, виконайте рухи очима вліво-вправо, по діагоналі і вгору-вниз — кілька разів.
Закінчите перші вправи тілесно-орієнтованої терапії глибоким диханням і розслабленням.
Якщо у вас є не відпрацьовані глибокі стресові розлади, пережиті психотравми, приносять душевні страждання та переживання, то для їх відпрацювання вам допоможе техніка Шапіро (метод ДПДГ — Десенсибілізація Допомогою Руху Очей).
2. Це вправи тілесно-орієнтованої психотерапії спрямовані на розкріпачення м язів орального спектру — підборіддя, горло, потилицю.
Щоб відпрацювати накопичені емоції, розтиснувши ці фрази м’язи, вам доведеться трохи «мавпувати» і «покривлятися перед дзеркалом.
Дивлячись на себе в дзеркало, уявіть як можна яскравіше, що вам хочеться поплакати, навіть пореветь в голос. Почніть ридати як можна голосніше, при цьому імітуючи реальний плач з гримасничанием, викривленням губ, кусанням, гучним ревом…аж до імітації блювоти.
Приділіть цій вправі кілька хвилин.
Пам ” ятайте, що якщо ви будете згадувати реальні ситуації з життя, де вам хотілося поревіти (поплакати в голос), але ви стримували себе, ви видалите емоції не тільки м язів, але і з підсвідомості.
3. Третя вправа тілесно-орієнтованої терапії допоможе вам розтиснути глибокі м’язи шиї, які неможливо масажувати руками
Тут вам потрібно зобразити гнів, злість, лють, знову ж білі уявляючи таку ситуацію з життя, і як слід покричати (покричати), можна зі сльозами. Зобразити блювоту і крики (мета — не надірвати голос і горло, а напружити і розслабити м м’язи).
Можна побити подушку, уявляючи собі гнів і агресію.
Вправу виконувати до природного «остигання» (відпрацювання емоції).
4. Четверта вправа тілесно-орієнтованої психотерапії спрямована на розслаблення і розтиснення м язів і органів грудної клітки, плечей, лопаток і всієї руки
Тут найважливішим аспектом є правильне дихання, спрямоване на глибокий вдих і повний видих.
Для виконання цієї вправи вам підійде дихання животом, на відміну від звичайного, грудного дихання.
Для розслаблення м язів плечового пояса, лопаток і рук, вам потрібно попрацювати, наприклад використовуючи подушку (або боксерську грушу), над нанесенням ударів, пристрасного «удушення», стиснення кистями і розривання руками предмета.
При цьому, як і в попередніх правах, вам потрібно білі уявляти ситуації з життя, де ви стримували гнів, плач, гучний сміх («ржач») і свою пристрасть (наприклад в сексі).
5. Тут, у п’ятомій вправі, тілесно-орієнтована терапія спрямована, в першу чергу, на роботу з діафрагмою, використовуючи діафрагмове дихання, як і в попередній вправі.
Ви чітко можете виявити «м язовий панцир» області тіла, якщо ляжете на рівну підлогу і помітите «пристойний» проміжок між підлогою і хребтом. Це показує зайве вигинання хребта вперед, що, в свою чергу, ускладнює повний видих і відпрацювання емоцій.
Тому, цю вправа, що включає роботу з правильним діафрагмовим диханням і імітацією блювотних рухів, потрібно виконувати після відпрацювання перших чотирьох (області очей, рота, шиї, грудей).
6. Тілесно-орієнтована психотерапія в шостій вправі допоможе вам відпрацювати затискачі м язів живота і попереку — неусвідомлений страх нападу, злість, ворожість.
Тут ви можете використовувати дихання животом (втягування-випинання), як у четвертому і п’ятому вправі. Напуга і розслаблення цих м язів. А також підійде звичайний оздоровчий, класичний мануальний масаж цих областей.
Слід пам ” ятати, що до шостої вправи слід переходити після відпрацювання перших п’яти.
7. І останнє, сьома вправа тілесно-орієнтованої терапії спрямована на саму інтимну область — область м язів таза, в тому числі глибоких, які важко (або взагалі неможливо) масажувати руками, а також стегна, включаючи внутрішню частину з областю паху, колінний суглоб, гомілка і стопа з пальцями ніг.
Ця група м язів — крижі, сідниці і, особливо, глибокі м’язи тазового дна (лобково-куприковий м яз, що утворює лонно-вагінальну м яз у жінок і лонно-простатическую м яз у чоловіків — так звані «м’які м’язи любові», а також лонно-уретральна та лонно-ректральной м язів у обох статей) — відповідає за пригнічений статеве збудження і сексуального задоволення.
Щоб прибрати цей панцир і відпрацювати гнів, накопичений в області тазу, вам необхідно лягти на рівну підлогу і, створивши м язову напругу, біті сідницями по підлозі і лягать ногами. При цьому можна кричати.
Звичайно, для м язів в області крижів, сідниць і самих нижніх кінцівок, підійде класичний мануальний масаж, проведений фахівцем або навченим партнером.
Мануально (руками) масажувати глибокі м’язи любові», для вивільнення почуття збудження, задоволення і хтивості — погодиться далеко не кожен (не кожна), т. к. необхідно проникнення в піхві і/або пряму кишку. Хіба що це буде робити спеціально навчений сексуальний партнер, притому, до якого є повна довіра.
Але, в принципі, такого проникнення і не знадобиться, оскільки звільнити від емоційних затискачів глибокі інтимні м’яка м’язи тазу і ви зможете самостійно.
Для цього вам підійдуть вправи не тільки тілесно-орієнтованої психотерапії, але і фізичні вправи для лобково-куприкової м’яка зв’язку, розроблені Арнольдом Кегелем.
Суть вправ Кегеля проста — потрібно протягом дня по кілька разів за день 150 і більше) скорочувати і розслабляти лонно-копчиковий м яз — це дуже просто і непомітно для оточуючих.
У суб’єктивних відчуттях це як би напружуватися для випорожнення (сечового, кишкового), потім розслаблятися, потім напружуватися як би для стримування випорожнення. І так кілька разів за раз. І кілька разів за день. Головне тут — мати порожній сечовий міхур і кишечник.
Для дорослих, закоханих або подружніх пар, при проблемах в ліжку, підійдуть даоські сексуальні практики стародавнього Китаю («сексуальне кунг-фу»), спрямовані на загальне оздоровлення, продовження життя, духовний розвиток і, звичайно, мистецтво любові і задоволення.